נלחמים בלישמניה בכל רחבי הארץ

השר להגנת הסביבה זאב אלקין פרסם הוראה ורשות הטבע והגנים הוציאה היתר כלל ארצי לעד שלוש שנים המאפשר ירי בשפני סלע.

ערוץ 7 , כ"ד בתשרי תשע"ט

שפני סלע
שפני סלע
צילום: Istock

ממשיכים במאבק במחלת הלישמניה. רשות הטבע והגנים גיבה מתן היתר כלל ארצי למשך עד שלוש שנים, המאפשר ירי בשפני הסלע - על מנת למגר את הבעיה.

ההיתר הוא כללי, וכולל היתר ירי ולכידה של שפני סלע במקומות ישוב ועד 500 מטר מהבית האחרון בכל יישוב, למשך 3 השנים הקרובות.

הוא ניתן לאור הנחייה של השר להגנת הסביבה, זאב אלקין, ובסיום תהליך התייעצות שקיים המשרד להגנת הסביבה עם הרשות.

ברשות הטבע והגנים ובמשרד להגנת הסביבה מדגישים כי ההיתר הכולל יאפשר קיום מנגנון פיקוח ובקרה על ירי ולכידה של שפן הסלעים וכן יאפשר לפעול באמצעות ציידים בעלי רישיונות ירי קיימים באופן מיידי. הירי ייעשה בכפוף לכל דין ובהתאם להנחיות הנדרשות.

שפני הסלע הם חיית המאגר לזבוב החול, אשר מעביר את מחלת הלישמניה, טרופיקה, הגורמת לפצעים קשים וצלקות בגוף במקרה של עקיצות.

בנוסף, ממשיך הטיפול בבתי הגידול שמבצע המשרד להגנת הסביבה בשנתיים האחרונות, בתקציב של 40 מיליון שקל מהחלטת ממשלה ייעודית לנושא שהעביר השר להגנת הסביבה - סכום המועבר לרשויות הרלוונטיות שבשטחן נמצא מפגע, כולל הפחתה ומניעה של הגעת שפני הסלעים לישובים וסביבתם.

השר להגנת הסביבה, זאב אלקין, אמר כי "ההחלטה שקיבלנו מורכבת ולא פשוטה, אך הכרחית, והיא תאפשר לדלל את אוכלוסיית השפנים בשטח הישובים על מנת להגן על התושבים - ובעיקר על ילדים, שלרוב הם הנפגעים העיקריים מהמחלה".

"הטיפול בלישמניה כרוך בסבל רב, ולעתים מותיר את הילדים שנדבקים במחלה מצולקים גם אחר-כך. ההנחיה החדשה כעת מצטרפת לטיפול במסלעות, בתי הגידול של השפנים, בסמוך לישובים, שהמשרד תקצב בכ-40 מיליון שקלים בשנתיים החולפות ובכוונת המשרד להשקיע עוד 20 מיליון נוספים - תקציבים חסרי תקדים שהשגנו. אני מאמין שכתוצאה מהפעולות האלו, מספר הילדים שייפגעו מלישמניה יפחת", סיכם אלקין.

מהחברה להגנת הטבע נמסר בתגובה להחלטה, "החברה להגנת הטבע מברכת על השארת שפן הסלע בהגדרתו, כמין מוגן. השארת ההגנה על שפן הסלע, תמנע ציד פראי ולא מידתי ושימוש בהרעלות לא חוקיות, שמסכנות את עולם החי כולו".