פוטין: "לא צופה מתקפה צבאית באידליב"

נשיא רוסיה מדבר כעת על שלום וסיוע הומניטרי: "איני רואה כל פעולה צבאית באזור בעתיד הנראה לעין".

גיא כהן , כ"ה בתשרי תשע"ט

פוטין ואסד
פוטין ואסד
צילום: רויטרס

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, אמר אתמול (רביעי) כי הוא לא צופה פעולה צבאית כלשהי באידליב שבסוריה בעתיד הקרוב. הוא דיבר בתדרוך לעתונאים לצד קנצלר אוסטריה, סבסטיאן קורץ, בסנט פטרסבורג.

"איני רואה כל פעולה צבאית באזור בעתיד הנראה לעין", אמר פוטין, "ואיננו רוצים לחימה באזור – מה שאנחנו רוצים זה להשיג שלום, והכלים שבחרנו היו אפקטיביים עד היום".

פוטין אמר שיש לנקוט גישה הומניטארית עם דגש על "סיוע לאנשים", בין אם הם חיים באזורים הנשלטים ע"י הממשלה הסורית, ובין אם באזורים שנשלטים ע"י האופוזיציה. "באמת שלא צריך להיות לנו אכפת איפה האנשים הללו חיים, צריך לעזור להם", הוסיף. "הם לא צריכים לסבול".

פוטין אמר גם שאוסטריה תסייע למאמצים ההומניטאריים בסוריה. לדבריו, גם נשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, מסייע למהלך, וכי הוא זה שהציע להקים אזור מפורז.

קורץ אמר שלרוסיה "אחריות גדולה מאוד למצוא פתרון פוליטי למשבר באוקראינה ובסוריה". הוא אמר שהכוחות הזרים צריכים לצאת מסוריה.

כשלושה מיליון אזרחים ועשרות אלפי כוחות מורדים לכודים במובלעת אידליב. משטרו של בשאר אסד, הנתמך ע"י רוסיה, החליט באחרונה לבטל את תכניתו לכבוש את האזור. במקום זאת, הגיע להסכם עם טורקיה על הקפאת הסטטוס קוו באזור ויצירת אזור מפורז. טורקיה תוודא שהמורדים יסירו מאידליב את כלי הנשק הכבדים שלה, ותשתתף עם רוסיה באכיפת הפסקת האש.