"ניתן לשלוט מחדש במתחם קבר יוסף"

בפגישה שנערכה בין מפקד אוגדת איו"ש לנציגי ישיבת 'עוד יוסף חי' התייחס תא"ל ניב לאפשרות של החזרת השליטה בקבר יוסף לידי צה"ל.

ערוץ 7 , כ"ה בתשרי תשע"ט

הפגישה בסוכה
הפגישה בסוכה
צילום: דוברות

מפקד אוגדת איו"ש, תא"ל ערן ניב, וקצין הגמ"ר, אליצור טרבלסי, נפגשו בחול המועד סוכות בסוכתו של יזם הנדל"ן ליאור זברג עם ראש ישיבת "עוד יוסף חי", הרב יוסי אליצור ונציג הישיבה מנחם בן שחר.

במהלך הפגישה העניקו זברג ונציגי הישיבה למפקד האוגדה מטבע חדש שיצא לציון ח"י שנים לנטישת ישראל את קבר יוסף, בו תבליט של קבר יוסף.

בשיחה ציינו נציגי הישיבה כי המטבע "אינו מזכרת אלא תזכורת" לחזרה לקבר יוסף ולמחיקת החרפה, לדבריהם, של נטישת הקבר: "הסטטוס קוו בשכם נוצר על ידי התפרעות של אספסוף רצחני לפני שמונה עשרה בדיוק. הצבא התנהל אז בפחדנות, ופשוט נמלט. אין פרס גדול מזה לטרור ולרוצחים".

"כולנו זוכרים את מדחת יוסוף, ואת הנטישה המבישה של קבר יוסף הצדיק, עם ישראל לא מוכן להשלים עם חרפה לאומית כזאת. אין סיבה שמדינת ישראל תאפשר את המשך ההשתלטות הפראית והאנרכיה, ולא תתנהג כריבון חוקי. את החששות מתגובת הערבים כדאי לשים בפרופורציה, אפילו העברת השגרירות האמריקאית לירושלים עברה בסופו של דבר בצורה שקטה ביחס לציפיות, לאזהרות ולהערכות המקצועיות", הוסיפו.

במהלך השיחה הודה תא"ל ניב כי אכן נעשו טעויות במהלך הקרבות בשכם ועוד הוסיף, "ניתן לשלוט מחדש במתחם קבר יוסף, כפי שמוזכר בהסכם אוסלו המקורי. זו אמנם משימה מעט מורכבת אך אפשרית, הכל תלוי בשיקול דעת של הדרג המדיני. הצבא יודע לבצע משימה כזאת כמו כל משימה, כמובן''.

עם זאת, מפקד האוגדה והדגיש בפני נציגי הישיבה את הצורך בעבודה מסודרת מול הדרג המדיני, בדרכים חוקיות וללא אלימות. ''זו מדינה דמוקרטית ומי שרוצה לפעול כדי לחדש את הנוכחות היהודית בשכם עליו לפעול רק בכלים חוקיים כדי לקדם זאת''.

בוגרי הישיבה קבלו על ההשלמה הרופסת עם האלימות הערבית המתמשכת מאז שריפת קבר יוסף ועד היום בהפעלת טרור על שיירות המתפללים שנכנסים לשכם מעת לעת באבטחת הצבא. מפקד האוגדה נשאל עוד: "למה הכניסות המאובטחות לקבר יוסף נעשות תמיד באישון לילה? איננו מעוניינים להיכנס לשכם כגנבים מפוחדים אלא באור יום, מתוך גאווה יהודית לאומית''. תשובתו הייתה כי זהו הסטטוס קוו כיום, ואין תוכנית כרגע לשנותו. "באם תהיה דרישה מהדרג המדיני נמצא דרכים ליישמה".

הנוכחים איחלו למפקד האוגדה חג שמח וברכו אותו שיזכה לתקן את המצב המביש לדבריהם בקבר יוסף, שהוא אחד המקומות הקדושים ביותר לעם ישראל.

המטבע שהוענק למפקד האוגדה בסיום המפגש יצא בשיתוף פעולה של יזם הנדל"ן זברג וישיבת עוד יוסף חי, והוא ניתן לרכישה. בצידו האחד של המטבע מוצג תבליט קבר יוסף ומצידו השני תבליט זהה למטבע שנמצא מימי מרד בר כוכבא, עם אשכול ענבים וכיתוב "עוד תטעי כרמים בהרי שומרון".