הפרקליטות עתרה נגד שחרור המעורב ברצח

הפרקליטות הגישה עתירה נגד ההחלטה לשחרר ממאסר את האני דארי, ערבי ישראלי שהסיע את המחבלים שביצעו את הפיגוע בו נרצחה הדס מלכא הי"ד

ערוץ 7 , כ"ה בתשרי תשע"ט

רס"ר הדס מלכא
רס"ר הדס מלכא
צילום: משמר הגבול

פרקליטות מחוז דרום עתרה בצהריים (שלישי) לבית המשפט המחוזי בבאר שבע נגד החלטת ועדת השחרורים של שירות בתי הסוהר לשחרר שחרור מוקדם את האסיר האני דארי.

דארי, ערבי ישראלי, הורשע בכך שיחד עם פלסטיני נוסף הסיעו שוהים בלתי חוקיים שביצעו את הפיגוע בשער שכם בירושלים ביוני אשתקד, בו נרצחה לוחמת מג"ב הדס מלכא הי"ד.

בעקבות הרשעתו נדון דארי לתקופת מאסר של 14 חודשים, לאחר שהודה והורשע בביצוע עבירות של גרם מוות ברשלנות של השוטרת הדס מלכא ז"ל והסעת שוהה בלתי חוקי בנסיבות מחמירות.

ועדת השחרורים קיבלה לפני כשבועיים את בקשתו של דארי לקיצור שליש ממאסרו, והורתה על שחרורו המוקדם על תנאי בניגוד לעמדת הפרקליטות.

בעתירה נגד ההחלטה טוענת הפרקליטות כי הוועדה שגתה בכך שלא ייחסה די משקל לנסיבות החמורות של העבירות נשוא המאסר ולתוצאות מעשיו, והתעלמה מהמסוכנות שיש לייחס לדארי נוכח מאפייני האישומים בהם הודה והורשע, בשים לב לכך שתכלית החוק הינה הרתעתית ביטחונית ונועדה להגן על גבולות המדינה ואזרחיה.

על פי העתירה, האירוע המדובר לא היה הפעם הראשונה שבה הסיע דארי שוהים בלתי חוקיים. מדובר באדם ששיתף פעולה עם פלסטיני תושב יו"ש, תכנן, והסיע באמצעות האוטובוס שברשותו שוהים בלתי חוקיים ובשל כך ניסה להימנע בעורמה ובדרך של מעקף ממושך, מבידוק ביטחוני של נוסעיו.

"כל אלו מצביעים על קו מחשבה מגובש וסדור שפוטנציאל הסיכון לביטחון המדינה חד וברור לו. במעשיו, אפשר לתנועת טרור לנצל את היכרותו עם ישראל וגבולותיה ונגישותו למעברים, לשם החדרת מחבלים מסוכנים. לצערנו, במקרה דנן, לא ניתן לומר כי קרה נס. הסיכון התממש והשוטרת הדס מלכא ז"ל נרצחה על ידי מרצחים אשר הגיעו לירושלים בהסעתו של המשיב", נכתב בעתירה.

בעתירה הוצגה גם עמדת משפחתה של הדס מלכא הי"ד, בהתאם לחוק זכויות נפגעי עבירה. עמדת המשפחה מבטאת בכאב רב את השלכות מעשי האסיר והתחושות הקשות שחווים בני המשפחה מידי יום מאז נרצחה בתם, מהווה אף היא שיקול ממשי נגד השחרור המוקדם.