נתניהו למרקל:
"איראן תכננה מתקפות טרור באירופה"

ראש הממשלה נתניהו וקנצלרית גרמניה מרקל נפגשו בירושלים בארבע עיניים, לקראת המפגש המשותף בין ממשלות שתי המדינות.

ניצן קידר , כ"ה בתשרי תשע"ט

נתניהו ומרקל
נתניהו ומרקל
צילום: חיים צח / לע"מ

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, נועד אחר הצהריים עם קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל ובתום הפגישה מסרו השניים הצהרות לתקשורת.

נתניהו פתח ואמר למרקל, "לפני עשור נאמת בכנסת ואמרת שישראל וגרמניה חברות ושותפות ושגרמניה לעולם לא תנטוש את ישראל ואת ביטחונה. שמרת על הבטחתך ואני מודה לך על כך".

הוא התייחס לאיום האיראני ואמר לקנצלרית כי גם אירופה צריכה להיות מודאגת מאיראן. "אנחנו צריכים להביס את הכוחות שרוצים לגרור אותנו לעבר האפל - האיסלאם הקיצוני, דאע"ש מצד אחד ואיראן וגרורותיה מן הצד האחר".

"התנגדתי לעסקה עם איראן כי לדעתי היא סוללת את דרכה לארסנל גרעיני ומעניקה מיליארדים ליוזמי הטרור ולא לאזרחים האיראנים", דברי נתניהו.

"התוקפנות של איראן התרחבה גם לאירופה. איראן תכננה מתקפות טרור באירופה והמודיעין הישראלי נתן לסוכנויות הביון האירופיות מידע על ניסיונות תקיפה באירופה. אני שמח לראות שדיפלומט איראני נעצר בגרמניה בשל ניסיונות הפיגוע", טען נתניהו והוסיף, "אני מאמין שכל האומות צריכות להתאחד נגד איראן".

הוא הוסיף כי "ישראל תמשיך לעשות מה שצריך כדי להגן על עצמה. נמשיך לבלום את איראן מלהפוך את סוריה ולבנון לבסיס ראשי".

נתניהו נשאל על ידי אחד העיתונאים לגבי המצב בעזה והגברת הכוננות בגבול הדרום. "המצב בעזה מתחלק לשניים. קודם כל יש שם כמובן ניסיון קבוע של חמאס להתחמש ולהתארגן נגד ישראל, אבל מה שהגדיש את הסאה זה המרכיב השני. החלק השני הוא כמובן שאבו מאזן בשנה האחרונה מאוד הקשה את המצב בעזה, על ידי כך שהוא חנק את העברת הכספים מהרשות הפלסטינית לעזה, וכתוצאה מהחנק הזה נוצרו שם לחצים, וכתוצאה מהלחצים החמאס מעת לעת תוקף את ישראל, בעצימות יחסית נמוכה, אבל החנק הולך וגדל".

"אבו מאזן מתערב בכל דרך בניסיונות של האו"ם להקל על המצוקה בעזה, כולל עכשיו, כולל היום, ובזה כמובן, מדינות רבות, היום אני יכול להגיד שגם המדינות התורמות מוקיעות אותו על כך, ובצדק", הוסיף נתניהו.

"מנגד, אם החמאס חושב שכתוצאה מהמצוקה הזאת הוא יכול לתקוף את ישראל - הוא יעשה טעות גדולה מאוד. התגובה שלנו תהיה קשה, קשה מאוד. אני מקווה שאפשר להפסיק את החנק הזה, אבל אני גם מבהיר שישראל תפעל בכל העוצמה הדרושה כדי להגן על עצמה ועל אזרחיה", סיכם ראש הממשלה.

מרקל אמרה כי היא מסכימה עם ישראל שיש לעשות הכל כדי למנוע מאיראן להשיג נשק גרעיני.

היא התייחסה לנוכחות האיראנית בסוריה ואמרה כי "קיומם של כוחות איראניים בגבול רמת הגולן מהווה איום על ישראל. על הכוחות האיראניים לסגת מסוריה".

היא הביעה את אי שביעות רצונה ממדיניות ההתנחלויות הישראלית ואמרה כי יש לדבוק בפתרון שתי המדינות.

מרקל התייחסה גם למאבק באנטישמיות. "אנחנו מקיימים התייעצויות שוטפות עם ישראל וזה מעיד על השותפות שלנו. אנחנו נושאים באחריות לפשעי השואה ומודעים לכך שהאנטישמיות עדיין קיימת. לכן החלטנו למנות ממונה על המאבק באנטישמיות בגרמניה", דברי מרקל.

היא התייחסה במסיבת העיתונאים גם לביקורת הגרמנית על חוק הלאום. "אנחנו תומכים במדינה היהודית, אך גם למיעוטים יש זכויות. זה לא שמדובר בחוק שאינו שנוי במחלוקת, לכן גם לי יש שאלות והשגות בנוגע אליו", אמרה מרקל.