"נגיב גם אם מפעילי הנ"מ יהיו רוסים''

ח"כ יואב קיש, טייס קרב במילואים: אם מטוסינו יותקפו מהמערכות הרוסיות בסוריה נצטרך להגיב גם אם המפעילים בשלב הראשון יהיו רוסים.

שמעון כהן , כ"ה בתשרי תשע"ט

S-300. משנה מציאות
S-300. משנה מציאות
צילום: רויטרס

הגעתה של מערכת הנ"מ, ה-S-300 הרוסית, לסוריה מעסיקה רבים במערכת הביטחון הישראלית ובממשל האמריקאי, אך ניתן לשער שהיא מעסיקה גם את טייסי חיל האוויר הישראלי שיוצאים ללא מעט גיחות ומבצעים בשמי סוריה במגמה למנוע ולבלום את חימוש החיזבאללה ומשימות נוספות.

על פן זה של פריסת הטילים שוחחנו ביומן ערוץ 7 עם חבר הכנסת יואב קיש, טייס קרב במילואים, המבהיר כי אכן המהלך הרוסי-סורי מהווה "מציאות חדשה בסוריה", ולהערכתו בשלב הראשון רוסים יאיישו את המערכות ולא סורים. לעובדה זו צפויות להיות משמעויות ביחסה של ישראל להתפתחויות הביטחוניות מול מטוסי חיל האוויר.

לדבריו עם הזמן ישראל תצטרך לבחון את הדברים ולגלות אם מדובר במערכות שיופעלו נגד מטוסיה או נגד גורמים אחרים. "בחיל האוויר נערכים למציאות חדשה בגזרה", אומר חבר הכנסת קיש המדגיש כי בחיל האוויר "יודעים לתת את המענה. יש לחיל האוויר פתרונות".

"אם המערכות היו סוריות לגמרי חיל האוויר היה נערך להשמדת המערכות", מציין קיש ומוסיף כי העובדה שמפעילי המערכות הם רוסים הופכת את המציאות למורכבת יותר ולכזו שמצריכה זהירות מתסבוכת מדינית מול מוסקבה, תסבוכת העשויה להיגרם מפגיעה במפעילים ובמערכות.

עם זאת מדגיש קיש כי מטוסי ה'אדיר' הם מטוסים שתוכננו לתת מענה לנ"מ הרוסי המתקדם. באשר לשאלת הצורך להבהיר את המציאות נכוחה תוך שיח עם פוטין ובכירי ממשלו, אומר קיש כי אכן "זה משהו שחייב להיות בשיח עם הרוסים". לדבריו במגעים אלה על ישראל להעביר מסר ברור שהסוללות יותקפו גם אם יהיו שם רוסים במידה ויתקפו את מטוסיה.

על התחושה כאילו לכאורה מישהו כשל במדיניות החוץ של ישראל מול הרוסים וכישלון זה הוא שהביא למציאות הנוכחית, אומר קיש כי ההגדרה כישלון אינה תואמת את ההתרחשויות שכן גם אם עד כה היו שלוש שנים שבהן חיל האוויר פעל בחופשיות יחסית בשמי סוריה על פי האינטרס הישראלי, הרי שמשלב מסוים "לרוסים זה הפסיק להתאים ואירוע נפילת המטוס הרוסי, שלישראל לא היה בו חלק, מונף על ידי הרוסים לאג'נדה שלהם". בכך למעשה נפגעה תאימות האינטרסים שהייתה עד כה בין ישראל לרוסיה והדבר אינו נוגע לכישלון מדיני כזה או אחר.

עוד נשאל קיש אם מורכבות זו היא שמביאה את ישראל להתייחס לנשיא הרוסי, פוטין, כידיד על אף שהוא חובר לכאורה לצבא הסורי המבקש להפיל את מטוסי צה"ל, ובתגובה הוא אומר ש"המילה 'ידיד' היא מילה מורכבת. הוא לא אויב שצריך להתעמת מולו. את זה ניתן לומר באופן חד משמעי, אבל מצד שני הוא גם תומך באויבינו ולכן המצב רגיש מדינית ומבצעית. אין לנו אינטרס לקונפליקט בין ישראל לרוסיה, אבל אם החיבור שלהם לסורים יופנה נגדנו לא נוכל להתעלם מזה".