ההקלטה שמביכה את ראש ממשלת פולין

ראש הממשלה הוקלט כאשר היה בנקאי בכיר. בהקלטה הוא נשמע מכנה את היהודים ועמים אחרים אחרים "חמדנים".

ניסן צור , כ"ה בתשרי תשע"ט

מתאוש מורבייצקי
מתאוש מורבייצקי
צילום: רויטרס

פורטל האינטרנט ONET הנחשב לגדול והפופולרי בפולין, פירסם הקלטות סתר של ראש הממשלה מתאוש מורבייצקי, בהן הוא מעביר ביקורת על יהודים ובני לאומים אחרים ומכנה אותם "חמדניים".

מורבייצקי הוקלט בשנת 2013 כאשר היה בנקאי בכיר, במהלך ארוחת ערב במסעדה בוורשה עם חברים. הוא נשמע טוען כי "האמריקאים, היהודים, הגרמנים, הבריטים והשוויצרים העשירים המפעילים קרנות גידור הם חמדניים".

בימים הקרובים אמור מורבייצקי לטוס לארה"ב, שם הוא אמור להיפגש עם בכירי הממשל ובהם הנשיא טראמפ.

מורבייצקי, כלכלן במקצועו, כיהן במספר תפקידים בכירים במערכת הבנקאית של פולין לפני שנקרא על ידי מנהיג מפלגת השלטון "חוק וצדק", ירוסלב קצ'ינסקי, להיכנס לתפקיד ראש הממשלה ולהחליף את ביאטה שידלו שכיהנה בתפקיד לפניו.

כזכור, יחסי פולין – ישראל נקלעו למשבר בחודשים האחרונים לאחר שממשלת פולין בראשותו של מורבייצקי העבירה את "חוק השואה" שהטיל אחריות פלילית על מי שהשתמש בביטוי "מחנות ההשמדה הפולניים" או הטיל על הפולנים אחריות לביצוע פשעים נגד יהודים במהלך מלחמת העולם השנייה, משבר בין שתי המדינות הסתיים לאחר שמורבייצקי וראש הממשלה נתניהו פירסמו הצהרה משותפת המטילה את האחריות לשואה על הגרמנים בלבד.

הקלטה נוספת שנחשפה באתר ONET נגלה כי שר הפנים לשעבר, ברטלומיי שיינקייביץ' ממפלגת "הפלטפורמה האזרחית" שהיתה בשלטון לפני הבחירות, ביקש במהלך שיחה פרטית מנגיד הבנק המרכזי של פולין לנקוט בצעדים שייטיבו עם האזרחים במטרה להגדיל את התמיכה במפלגתו לסייע לה לנצח בבחירות.