דיון ראשון במשפט שרה נתניהו

הדיון הראשון במשפטם של רעיית ראש הממשלה שרה נתניהו וסמנכ"ל משרד ראש הממשלה עזרא סיידוף מתקיים היום בבית משפט השלום בירושלים.

אלירן אהרון , כ"ח בתשרי תשע"ט

משפטם של רעיית ראש הממשלה, שרה נתניהו וסמנכ"ל משרד ראש הממשלה עזרא סיידוף, בפרשה שזכתה לכינוי "תיק המעונות" נפתח בצהריים (ראשון) בבית משפט השלום בירושלים.

בתיק ישב נשיא בית משפט השלום בירושלים, השופט אביטל חן. הדיון המתקיים היום הוא דיון מקדמי.

בדיון טען סנגורה של שרה נתניהו עו"ד יוסי כהן כי חומר החקירה לא הועבר לו במלואו, "החומר הועבר אלינו בצורה לא מסודרת. חברתי מעלימה ממני בכוונה חומרים, למשל הסכם עד המדינה שלא קיבלתי".

עו"ד כהן התנגד גם לבקשת הפרקליטות לקיים את המשפט עצמו בפני הרכב של שלושה שופטים, וטען כי מדובר בניסיון של הפרקליטות לנפח את ממדיו של הסיפור.

"מעצימים את המשפט שמדבר על פתיתים וחמגשיות. זה תיק פשוט מאוד שלא היה צריך בכלל להיות מוגש", טען עו"ד כהן. להתנגדות להרחבת ההרכב הצטרף גם סנגורו של סיידוף, בכיר הפרקליטות לשעבר עו"ד יהושע רזניק.

עורכי הדין הלינו גם על ראיון שהעניק לעיתון "מעריב" לפני כשבוע פרקליט מחוז ירושלים, דני ויטמן, ובו אמר כי תיק המעונות "מדיר שינה מעיניו".

"שנתו של פרקליט המחוז נודדת לא בגלל חשיבותו של התיק, אלא מחשש להפסד בתיק", טען בתגובה לדברים עו"ד רזניק.

בסיום הדיון הקצר ציין השופט חן, "הצעתי לעורכי הדין לקיים פגישה בלשכתי, ללא הנאשמים, כדי להגיע להסכמות ביניהם ואולי אף לסיום התיק. הצדדים נעתרו לבקשתי". הפגישה בין עורכי הדין של הצדדים תתקיים בלשכתו של השופט חן ב-13 בנובמבר.

כתב האישום נגד השניים הוגש בגין עבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות ומרמה והפרת אמונים, ולגבי מר סיידוף גם עבירות זיוף בידי עובד ציבור, שנעשו בקשר למימון הוצאות פרטיות במעונות ראש הממשלה.

הודעה על ההחלטה והעתק מכתב האישום נמסרו לבאי כוחם לאחר שטענות הסנגורים בשימוע נדחו.

לפי המפורט באישום הראשון בכתב האישום, פעלה נתניהו עם סיידוף, להשיג במרמה את מימון המשרד להזמנת מאות ארוחות ממסעדות, בשווי כולל של למעלה מ-350,000 ש"ח, תוך עקיפה מכוונת של הנהלים שאסרו להזמין ארוחות מוכנות במקביל להעסקת מבשלת במעון.

זאת עשו באמצעות הצגת מצג שווא כלפי המשרד כאילו במעון לא מועסקת מבשלת, למרות שבפועל לאורך כל התקופה הועסקו במעון מבשלות.

לעזרא סיידוף מיוחסים בכתב האישום מעשים ואישומים נוספים. כך למשל מואשם סיידוף בעבירות קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, מרמה והפרת אמונים וזיוף בידי עובד ציבור, בקשר להעסקת שפים לאירוחים פרטיים, והעסקת מלצרים במעון הרשמי של ראש הממשלה, במסגרתן פעל לכך שיזויפו דוחות נוכחות וחשבוניות על מנת שיאושרו לתשלום על ידי משרד ראש הממשלה.

כמו כן, בקשר לפרשת החשמלאי, מיוחסות לסיידוף עבירות קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות וזיוף בידי עובד ציבור, שבוצעו על ידו על מנת לעקוף את החלטת הגורמים המוסמכים במשרד ראש הממשלה, שאסרה להיקשר עם חשמלאי מסוים לביצוע תיקונים במעון הפרטי של ראש הממשלה.

לפי כתב האישום, במסגרת פרשה זו, היטה סיידוף את הליכי המכרז וכן פעל במרמה לאישור תשלום על סמך פירוט כוזב של תאריכים ועבודות אותן ביצע כביכול החשמלאי.