'באונר"א מחנכים ילדים להתפוצץ'

באסם עיד, פעיל זכויות אדם פלשתיני, קורא לסגירת אונר"א "שאנשיו יהיו חסרי עבודה ופליטים" ולהפיכת הפליטים לתושבי לבנון סוריה וירדן

שמעון כהן , כ"ט בתשרי תשע"ט

מאחורי הגדרות של אונר"א
מאחורי הגדרות של אונר"א
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

בירושלים הציג ראש העירייה, ניר ברקת, תכנית שמבקשת לסלק מהעיר את אונר"א ולהתחיל במתן שירותים עירוניים מלאים לתושבי שועפאט, שם מפעיל אונר"א בתי ספר ומרפאות ללא רישיון ישראלי.

המהלך הירושלמי מגיע לאחר החלטת הממשל האמריקאי לקצץ את הסיוע לאונר"א בשל היותו ארגון המנציח פליטות במקום לפעול לצמצומה.

ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם באסם עיד, פעיל זכויות אדם החוקר מזה שנים את אופן הפעילות בבתי הספר והמוסדות של אונר"א, ומביא את הקולות הפלשתיניים המושתקים שנאבקים מזה שנים באונר"א, בחמאס וברש"פ.

"אני אומר כבר שנים שאונר"א הפך לחלק מהבעיה ולא לחלק מהפתרון", אומר עיד. "שבעים שנה ואונר"א מנהל את ענייני הפליטים הפלשתינאים, ולא הצליח במהלך שבעים שנה לצמצם את הבעיה או לפתור את בעיית הפליטים. כנראה בגלל הנושא הכלכלי אונר"א מעוניין להמשיך ולנהל את עניין הפליטים הפלשתינאים".

משום כך, מסביר באסם עיד, "אני תומך בהחלטת טראמפ לעצור את כספי אונר"א". לדבריו "65 אחוז מהכספים של אונר"א הולכים למשכורות ושכירות של בניינים ומשרדים, משכורות בגובה של 25 אלף דולר לחודש וכלי רכב מפוארים. אני רוצה לסגור את הארגון הזה על מנת שעובדיו יהיו חסרי עבודה ויפכו לפליטים בעצמם".

באשר לתוכן חומרי הלימוד בבתי הספר של אונר"א, תחום אותו חוקר עיד מזה לא מעט שנים, הוא מספר: "עסקתי בכמה בתי ספר של אונר"א בשטחים ובירדן. ילדים בני 9-10 רוצים להיהרג ולהרוג יהודים ולשחרר את בני עמם. כששאלתי אותם 'מי מלמד אתכם את זה?', הם אמרו שזה מה שלומדים בבתי הספר. שאלתי מורים בבתי הספר של אונר"א בירדן אם מלמדים ילדים להתפוצץ ולהיהרג, והם אמרו 'בטח. איך ישחררו את האדמה מהכיבוש הישראלי?'. אונר"א מודע לכך והחברה הבינלאומית יודעת שכל עניין הלימודים באונר"א זה רק שנאה והסתה. החברה הבינלאומית ממשיכה להזרים כספים כי היא נגד החברה בישראל".

באשר לפתרון הנחוץ ביום שאחרי קיצוץ הכספים האמריקאיים מתקציב אונר"א, אומר עיד כי אכן זו תהיה משימתו הבאה של הנשיא האמריקאי שיצטרך להוביל למהלך כולל בו ירדן, סוריה ולבנון, המדינות בהן נמצאים מרבית הפליטים הפלשתיניים, "יצטרכו להכיר בהם כאזרחים, לתת להם תעודות זהות ודרכונים ולאפשר ניהול חיים נורמאליים, ולהרוס את מחנות הפליטים במדינות הללו".

להערכתו של עיד בהיותו איש עסקים המבקש להוביל לפתרון אמתי יודע טראמפ כי מענק של מאתיים מיליארד דולר למדינה כמו ירדן תוביל אותה לפעול להרס מחנות הפליטים ומתן מענה של ממש לצרכי הפליטים הפלשתיניים בתחומה. "ככה פותרים את הבעיה", הוא אומר ומעריך כי בכך יעשה טראמפ צעד משמעותי לקראת הסדר שלום עתידי.

בעקבות דבריו אודות תכני הלימוד במוסדות החינוך של אונר"א נשאל עיד אם ההורים של התלמידים במוסדות הללו מרוצים מהתכנים או שמא אין להם ברירה אחרת. "ההורים הם בני ערובה של אונר"א", קובע עיד. "אין להם מקום אחר להתפרנס בו. לכן אונר"א ממשיך להחזיק בהם כבני ערובה וכך הוא מעצים את כוחו".

באשר לו עצמו, האם הוא אינו חושש לחייו ולשלומו כשהוא מבטא עמדות נחרצות נגד אונר"א, נגד החמאס ונגד הרש"פ? "אני מרגיש הרבה יותר ביטחון בשטחים מאשר בארה"ב", משיב עיד ומספר: "בארה"ב היו עליי איומים מסטודנטים בריונים ערבים ופלשתינאים באוניברסיטאות שהתגודדו בכל מקום שהגעתי אליו. מה שמחזק אותי הוא שאני יודע שרוב הפלשתינאים מסכימים עם הדעות שלי, אבל הם לא יכולים לפתוח את הפה ולומר בקול רם שהם תומכים בי. יש כאן חשש ואימה שמטילה הרש"פ".

לדבריו "יש לפלשתינאים תחושה בעזה ובגדה של חיים תחת דיקטטורה ערבית שאין כמוה. אם העולם המערבי, שמנגן על זכויות אדם והדמוקרטיה, לא יתערב במה שקורה ברש"פ ובחמאס לעולם הפלשתינאים לא יגיעו לשלטון דמוקרטי".