מנהלי המוסדות החליטו: לא נעמוד מנגד

במשך שנים מתקיים במערכת החינוך בכלל ובמערכת החינוך של הציבור הדתי בפרט, דיון מורכב בנושא ההתייחסות לסינון סמארטפונים.

בשיתוף 'נטספארק' , כ"ט בתשרי תשע"ט

מוסד מוגן
מוסד מוגן
נספארק

מהפך בחינוך הדתי - למעלה מ-50 מוסדות תיכוניים, ישיבות ואולפנות הכריזו על הצטרפותם לתכנית הגנה על תלמידיהן מפני סכנות התכנים הפוגעניים בסמארטפונים.

במשך שנים מתקיים במערכת החינוך בכלל ובמערכת החינוך של הציבור הדתי בפרט, דיון מורכב בנושא ההתייחסות לסינון סמארטפונים במסגרת המוסד החינוכי. לאחר ניסיונות שונים, הופעלה השנה, תכנית חדשה וייחודית של חברת נטספרק לתמיכה בהגנה וסינון במוסדות החינוך.

ייחודה של התכנית הוא במתן סל הטבות למוסדות החינוך שהחליטו כמדיניות - כי במוסד שלהם ניתן להכניס רק סמארטפונים מסוננים כשבמקביל מקיים כל מוסד גם פעילות חינוכית בנושא. התהליך החל עם כמה מוסדות נחשונים-אמיצים והפך לשטף כשלמעלה מ-50 מוסדות חינוך תיכוניים, ישיבות ואולפנות בציבור הדתי שהצטרפו עוד לפני תחילת שנה"ל תשע"ט ומוסדות נוספים המצטרפים ממש בימים אלה, שלחו להורי התלמידים מכתב ובו הנחיה חד-משמעית בנושא הסמארטפונים.

שוחחנו עם שלושה מנהלי מוסדות ושאלנו אותם על ההצטרפות לתכנית, החששות, ההתמודדות וההצלחות.

הישיבה תיכונית שעלבים, היתה הישיבה הפנימייתית הראשונה שהצטרפה למערכת נטספרק לפני שלוש שנים, אומר הרב גרשון שחור ראש ישיבת שעלבים. חווינו את כל חבלי הלידה שגרמו לנו לבסוף לאחר שנתיים לפרוש מהמערכת. בשנה שעברה לא עקבנו אחרי התלמידים ובמידה מסוימת עצמנו עיניים, מתוך הבנה שאין הרבה מה לעשות. להגדיר שאין טלפונים בישיבה זו החלטה שדורשת מאתנו להיות בלשים או עיוורים, וכמובן, שתי האפשרויות אינן באות בחשבון.

כמו כן, ברוב ככל המשפחות שלנו ישנן קבוצות ווטסאפ בחתכים שונים. קשה מאוד לחנך את התלמידים שמה שנכון לאבא ולאמא, לסבא ולסבתא, הוא לא ראוי.

אז מה השתנה, מדוע הצטרפתם לתכנית החדשה של נטספרק?

בכל התקופה הבנו שאנו עוצמים עניים, וחשבנו מה צריך לקרות על-מנת שנחזיר את דרישת הסינון לתלמידים. משיחות שלנו עם ראשי ישיבות אחרים הבנו שהמענה הטכנולוגי של נטספארק שופר, התמיכה יותר מקצועית וזמינה, ומצאנו אחראי רציני מתוך הצוות שנרתם לעניין.

ואיך זה עובד בפועל?

התחלנו את השנה בהגדרה שכל התלמידים חייבים להתקין את הסינון, לכל ר"מ יש פאנל פיקוד בו הוא יכול לצפות בזמן אמת מי מחובר ומי לא. בינתיים נראה שהמהלך הצליח, אולם אנו רק בתחילת הדרך ומקווים שכל הבעיות אותם חווינו בעבר מצד המערכת לא יחזרו על עצמם ונצליח להרבות טהרה בעם ישראל.

אחד המקומות בהם לא היינו מצפים לראות מהלך גורף בנושא הסמארטפונים, הוא אולפנה תורנית. תהילה ביטי ראש אולפנת צביה כוכב יעקב, מסבירה את המהלך המפתיע.

הייתה לנו התלבטות גדולה באולפנה, שבסך הכל התלמידות שלנו באות מבתים מאוד תורניים, האם לאסור בכלל מכשירים חכמים, מה שנקרא, עם אינטרנט, ואנחנו סברנו שזו גזירה שהציבור לא יעמוד בה, ואנחנו לא רוצים להגיע למצב שבנות מחזיקות שני מכשירי סמארטפון, אחד לאולפנה ואחד בחוץ, ושבאמת חובתנו לתת לבנות כלים להתמודדות.

למה בעצם?

היום הפלאפון הוא כלי עבודה והוא כלי שבנות באמת מחוברות אליו מאוד, גם בקבוצות השונות שהן שותפות בהן. אנחנו רוצים באמת לחנך אותן להשתמש בו נכון.

תוכנת הסינון, אין ספק שהיא א' ב', לא יכול להיות שנעמוד מנגד. יש באינטרנט תכנים מאוד מאוד פוגעניים שהבנות נחשפות אליהן בטעות או בכוונה, וחובתנו להגן על הבנות ולחנך אותן שבת תורנית צריכה תוכנת סינון, זה ממש בילט אין. אי אפשר לחנך לקודש כשיש לך תכנים שהם אנטי קודש ביד, זה א' ב'.

ובמוסד כמו שלכן לא חששתן מהמהלך הזה?

אני אגיד שהחששות שלנו היו כמובן ההתנגדויות של הבנות, חלקן מאוד מברכות על זה ושמחות על זה. יש אצלנו בנות שיש להן רק C2 ויש לנו גם בנות שיש להן סינון עוד מהבית ברגע שההורים קנו את הסמארטפון, אבל ראינו שהחששות היו בעיקר "למה המוסד ישלוט על הסינון?"

איך הגיבו התלמידות?

היום אני יכולה להגיד שיש אצלנו הבדל בין הבנות הצעירות יותר, שנכנסו לאולפנה בשנתיים האחרונות כשזה בילט אין, וזה בכלל לא בעיה, לבין הבנות הבוגרות יותר, נגיד בכיתה י"ב, שלפני שנתיים התחלנו עם הסינון ובאמת הן באות ואומרות "תנו לי להחליט".

מה המיוחד בתכנית החדשה של נטספרק לתפישתך?

מה שאני אהבתי בתכנית הזאת שהכנו יחד עם אוריאל הנציג של נטספרק למוסדות חינוך, זה שבבסיס יש לכולן סינון בסיסי שבאמת מונע תכנים פורנוגרפיים וכו', ומעבר לזה, כל שכבה, יש לה בעצם בנות מובילות, נציגות של השכבה, ויחד הן חושבות אילו אפליקציות חשובות להן וכן אפשר לפתוח אותן, או אילו דברים זה לא טוב וכדאי לסגור אותם. בסופו של יום באמצעות הסינון והמהלך שעשינו נהיה דיון אמיתי בתוכן: מה חשוב לנו? מה לא חשוב לנו? מה מבזבז לנו את הזמן?

ויש את יכולת המשחק עם ההגדרות מה קורה באולפנה ובפנימייה וגם מה קורה בחוץ – זו גם אפשרות שהתוכנה הזו נותנת.

היית ממליצה למנהלות אולפנה אחרות גם להצטרף למהלך?

אני כמובן ממליצה לכל מוסד, תורני ודאי, שרוצה חיים של קודש, לא יכול להיות מצב שאין תוכנת סינון לתלמידים. מי שיחפש את הפרצות ואת הגישה לתכנים הללו, ימצא את זה בכל מחיר. אבל יש אמירה בנפש ולמוסד שאנחנו עם תכנת סינון, והאמירה הזאת היא אמירה שחשובה להן וחשובה לנו.

זהו. מברכת מאוד מאוד את מי שהגה את הרעיון.

בשיחה עם הרב ניצן ברגר, ראש ישיבת אמי"ת כפר גנים, הוא מספר על הרקע להחלטה שלהם להצטרף למהלך.

ההחלטה שלנו להצטרף למהלך של מדיניות אחידה לגבי חיוב סינון המכשירים הסלולריים, נובעת מהסיבה הפשוטה שאנחנו בקשר מאוד מאוד פתוח עם התלמידים שלנו ועם הבוגרים. אנו מקיימים הרבה מאוד שיחות אישיות וגם לומדים ממה שקורה מסביב, כולל מחקרים, ולא יכולים להישאר אדישים לסביבה שמדברת על חשיפה שהולכת ותופסת תאוצה לתכנים פורנוגרפיים, לתכנים של אלימות קשה ולתכנים, שלתלמיד שאנחנו רוצים שיגדל כבן תורה, בשום אופן ובשום מצב לא צריך שייחשף אליהם.

אז למה לא לסנן רק תלמידים שכבר נחשפו לתכנים כאלה?

כדי לא לפתוח פתחים, וכדי לא לומר שזה רלוונטי רק לתלמידים מסוימים, או רק למי שכבר נחשף, או רק למי שבקבוצות סיכון, ההחלטה היא אחידה והיא מחייבת את כלל התלמידים להתקין סינון. אנו גם יודעים כי החלטה שכזו הרבה פעמים מסייעת לתלמידים.

במקרים רבים, התלמידים מבינים טוב יותר מההורים את הצורך הגדול בסינון אך הם מתביישים לבקש מההורים את הסינון. וכשיש החלטה אחידה מחייבת של המוסד החינוכי שבו הם לומדים, הם יכולים להסתתר מאחורי ההחלטה הזאת, וזה מצוין מבחינתנו. אנחנו שמחים להיות המסתור הזה עבורם.

ולא היו לכם חששות עם כניסה למהלך כל-כך משמעותי?

היו חששות, אין ספק, חששות של התנגדויות מקרב ההורים, חששות של תקלות טכניות, ואז ממילא תלמידים יתנגדו להתקין את תכנת הסינון, כי כידוע הם מאוד מחוברים למכשירים שלהם וצריכים אותם זמינים, טובים ופעילים, וחששות של אמירה של התלמידים: "מה אתם כתלמידים כישיבה מתערבים לנו? הטלפון הוא נחלתנו הפרטית, הוא משהו מאוד מאוד אישי שלנו ואין מקום שהישיבה תתערב בו".

ומה קרה בפועל?

ברוך השם, בפועל, החששות הללו התבדו אחת לאחת. ההורים נתנו גיבוי מלא למהלך, מפרגנים מאוד, מבינים מאוד, מגבים, ומבינים את החשיבות העצומה שבזה.

מבחינת תקלות טכניות, בשיתוף פעולה מופלא עם חברת נטספרק, הצלחנו להקטין אותן באופן משמעותי, כמעט למצב של אפס תקלות, וגם התקלות המעטות שקיימות נפתרות ומטופלות די מהר, וזה נותן מענה שהוא טוב ומרגיע מאוד את התלמידים.

ברוך השם אנחנו רואים שהסינון הולך וצובר תאוצה. יש היום, ממש אפשר לומר מאות של תלמידים בישיבה שהמכשירים שלהם מסוננים ובטוחים, ובסופו של דבר גם אם לא עכשיו אז בוודאי שלטווח הארוך תחושת התודה שלהם על המהלך הזה שהוא פשוט ומתבקש, היא קיימת והיא עוד תגדל.

אם אני מנהל מוסד ששוקל להצטרף למהלך, מה היית ממליץ לי?

העצה שלנו היא לא להתמהמה ולהבין שמדובר בדיני נפשות של ממש. כל יום וכל תקופה שתלמיד, נער מתבגר או נערה, נמצאים עם מכשיר שאין לו סינון, הם חשופים מאוד. הדברים הללו פוגעים ממש בציפור נפשם, פוגעים בנשמתם, ולכן כדאי מאוד, ויפה שעה אחת קודם להצטרף.

המלצה נוספת שלנו היא לא להציע תכניות חלקיות, כלומר ללכת על הסינון כמהלך אחיד ומחייב וכללי, לא לעשות את זה באופן וולונטרי, לא באופן חלקי, אלא להגיד "המוסד שלנו הוא מוסד שלקח על עצמו את הסיפור הזה של הצלת נפשות ממש", כמו שיש הצלת נפשות בכביש וכמו שיש הצלת נפשות במלחמה בתאונות דרכים או מלחמה באלימות, יש הצלת נפשות שהיא באמת מצילה לא את הגוף, אלא מצילה את הנפש וזה התקנת תכנת הסינון.

לסיום שאלנו את סמנכ"ל נטספרק, צביקה אילן, מה לדעתו גרם למהפך בהתנהלות מוסדות החינוך השנה?

ראשית, גם אנחנו בנטספרק עבדנו קשה מאוד כדי להשתפר ולשנות את צורת העבודה מול המוסדות כמו-גם שיפורים טכנולוגיים משמעותיים שהכנסנו למוצרים שלנו השנה. בנוסף אנחנו מציעים לכלל מוסדות החינוך מערכת הטבות ותמיכה שלא היתה כמותה בעבר והכוללת מחיר מופחת לתלמידים עם רישיון שנתי מספטמבר לספטמבר, סיוע בניהול התוכן וההתאמה של התכנים בסינון, תמיכה לנציג המוסד שכוללת גם מענה טלפוני ממומחים וכן יכולת לתקשר איתנו בצורה מקוונת, השתלמויות מקצועיות, פורום מוסדות בווטסאפ ועוד ועוד.

אבל, אני חושב שאת העבודה האמיתי עשו מנהלי מוסדות החינוך שהבינו דבר מאוד בסיסי – אין אופציה לחנך במוסד דתי ללא סינון על הסמארטפון. אני חושב שזה נכון לכל מוסד חינוכי אבל בוודאי לא במוסד דתי. המנהלים והמחנכים הפנימו שכמו שהם דורשים מהילדים להגיע עם לבוש מתאים, כיפה, ציצית, חצאית וכדו' ולא מוכנים לקבל בנות במכנסיים ובנים ללא כיפה – הם לא יכולים להרשות לעצמם תלמידים שמכניסים למוסד החינוכי תכנים שבמקרה הטוב לא מתאימים לחינוך הדתי ובמקרה הפחות טוב – לא מתאימים לשום מוסד חינוכי – דתי או לא, יהודי או לא.

איך אתה מסכם עד כה את המהלך?

בקיצור – כולנו מופתעים מעוצמת ההיענות ולא פחות מהנחישות של מנהלי המוסדות, המחנכים והנציגים שלהם שעובדים איתנו ועושים מעל ומעבר כדי להגן על הילדים של כולנו. לפעמים אני מרגיש שהתהפכו היוצרות – במקום שאנחנו נדחוף אותם – הם דוחפים ודורשים מאיתנו עוד ועוד פתרונות וטכנולוגיות וזה מאוד משמח ומספק. מאחל לכולנו שהמהלך הזה יכסה את כלל מוסדות החינוך ויסייע לילדינו ללמוד במוסד בטוח יותר ובעולם טוב יותר.

ואיך אני בודק אם במוסד של הבן שלי מופעלת תכנית כזו?

פשוט, מחייך אילן, תשאלו את המחנכים והמנהלים אם הם מפעילים תכנית סינון והגנה בנושא הסמארטפונים לילדים שלכם במוסד בו הם לומדים.

ולמי שעדיין לא הצטרף, ניתן לפנות לרכזי תכנית התלמידים החדשה של נטספרק - לאוריאל הלפגוט בטלפון 050-7388497 או לשלומי פיוטרקובסקי – 050-5948614 או שלחו מייל ל-

mosadot@netspark.com


הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: computers@inn.co.il