עצומה נגד הפשעים הסביבתיים של חמאס

הקונגרס היהודי העולמי הגיש לאו"ם עצומה עם למעלה מ-22,000 חתימות המגנה הנזק הסביבתי שגרמו עפיפוני ובלוני תבערה.

ניצן קידר , כ"ט בתשרי תשע"ט

זינגר מגיש את העצומה
זינגר מגיש את העצומה
צילום: דוברות הקונגרס היהודי העולמי

מנכ"ל הקונגרס היהודי העולמי רוברט זינגר הגיש בניו יורק עצומה עם למעלה מ-22,000 חתימות מרחבי העולם לסגן מנכ"ל התכנית להגנת הסביבה של האו"ם (UNEP) ג'מאל אחמד, המגנה את חמאס על הנזק הסביבתי החמור שגרם בדרום מדינת ישראל.

זינגר קרא לארגון להצטרף לקונגרס היהודי העולמי ולחותמים האחרים ולגנות את הלחימה הסביבתית בה נוקט חמאס.

בנוסף, הציגה היום את העצומה סמנכ"לית הקונגרס היהודי העולמי, סוניה גומס דה מסקיטה ליו"ר ועדת הפנים והגנת הסביבה בכנסת, ח"כ יואב קיש. במהלך הפגישה הציגה את עשרות אלפי החתימות שהשיג הקונגרס בעצומה וכן את הגשתה על ידי מנכ"ל הקונגרס, זינגר במטה האו"ם. יחד עם זאת, הקונגרס יעביר את העצומה גם לכל המועצות בעוטף עזה שנפגעו עקב פשעי חמאס - מועצה אזורית אשכול, חוף אשקלון, שער הנגב, שדות נגב, עיריית שדרות, נתיבות, אופקים ואשקלון.

"חמאס מבצע פשעים נגד הסביבה בעקביות, שורף אלפי צמיגים ומשגר אלפי מטעני תבערה כפעולה מכוונת ובלתי נסלחת של לוחמה סביבתית," אמר זינגר. "מתקפות נגד יצורים תמימים אינן מקובלות, וכיום אנו רואים שבעלי החיים והטבע משמשים מטרות לפשעים נגד הסביבה."

"ההשפעה המשולבת של פעולות מתועבות אלה במהלך חמשת החודשים האחרונים גרמו להרג אלפי בעלי חיים, השמידו שטח של למעלה מ-33,000 דונם של שטח חקלאי ויערות, וגרמו לשחרור חומרים רעילים למערכת האקולוגית השברירית", הוא הוסיף. "חיות הבר המקומיות נהרגו, או נאלצו לנוס מבתי הגידול שלהן. יערות ושדות חקלאיים נהרסו, ופרנסתם של אלפי חקלאים שהקדישו את חייהם להפיכת מה שהיה בעבר מדבר לנוה מדבר, נהרסו. ייקח שנים לשקם את הנזק האקולוגי שגרם חמאס".

זינגר הדגיש כי בחוק ההומניטרי הבינלאומי, המוגן על ידי החלטות האו"ם, קיים איסור מפורש על הרס הסביבה הטבעית בסכסוך מלחמתי, אך למרות זאת הקהילה הבינלאומית נותרה דוממת בעוד חמאס נוקט בלוחמה סביבתית שמסכנת אזרחים וחיות בר, והורס את היופי והמשאבים הטבעיים של אזורה הדרומי של ישראל.

"החוק הבינלאומי הנהוג אוסר על שימוש בשיטות או באמצעי לוחמה שמיועדים לגרום נזק חמור, רחב-היקף וארוך-טווח, או שניתן היה לצפות שיגרמו לנזק כזה לסביבה הטבעית. ברור לכל שחמאס גרם לנזק סביבתי במתכוון, המהווה פשעים נגד הסביבה", סיכם זינגר.