"תורת הרב תשפיע עוד דורות רבים"

פרופ' יחיאל פריש והרב ד"ר ידידיה הכהן זכו בפרס התרבות התורנית של חיפה על ספרם המגולל את סיפור חייו של הרב שאר יישוב הכהן זצ"ל

ערוץ 7 , כ"ט בתשרי תשע"ט

טקס הענקת הפרס
טקס הענקת הפרס
צילום: אבי יעקובסון

באולם בית הכנסת הגדול בחיפה נערך היום (שני) טקס הענקת פרס התרבות התורנית של העיר.

הפרס הוענק לכותבי הספר הביוגרפי "האיש על העדה" שחיברו יחדיו פרופסור יחיאל פריש והרב ד"ר ידידיה הכהן וניתן על המחקר המקיף שערכו והפצת משנתו הייחודית של הרב שאר ישוב הכהן, שהלך לעולמו לפני שנתיים והוא בן 89.

בוועדת הפרס ישבו הרבנים עוזר גליקסברג, דוד אבוחצירא, נחום זוין ודוד מצגר.

בשנת 2013 פורסם הספר הביוגרפי "האיש על העדה", המספר את קורות חייו ופועלו של הרב אליהו יוסף שאר-ישוב כהן, שכיהן בשלל תפקידים הציבורים וכרב העיר חיפה.

הספר שנכתב על ידי נשיא מכללת שאנן פרופסור יחיאל פריש והרב ד"ר ידידיה הכהן בהוצאת המכללה האקדמית דתית לחינוך שאנן, פורסם עוד בחיי הרב ונמכר באלפי עותקים. הוא אף תורגם לשפה האנגלית.

"חיפה היא עיר ייחודית בנוף הישראלי ובה גרים ופועלים יחדיו יהודים וערבים, דתיים וחילונים, מוסלמים ונוצרים במרחב ציבורי אחד", אמר יונה יהב ראש עיריית חיפה. "אין ספק כי הרב שאר ישוב הכהן היה הדמות הנכונה במקום הנכון ולכן אפעל להנציח את זכרו של הרב בפרויקטים ברחבי העיר".

הרב שאר ישוב כיהן כרב ומנהיג רוחני במשך עשרות שנים במגוון תפקידים ציבוריים: סגן ראש עיריית ירושלים בימי איחוד העיר, נשיא מכון "הרי פישל" ומוסדות "אריאל", רב צבאי שהתכבד להתחתן במדי קצין בצה"ל, לוחם במחתרות ובשורות ארגון ההגנה ובהמשך בצה"ל. הוא גדל בבית אביו הרב דוד הכהן (הידוע כרב הנזיר) והתחנך על ברכי הראי"ה קוק כנזיר מבטן אמו עד לגיל 16. הוא עמד בקשר הדוק עם הרב חרל"פ, הרב הרצוג, הרב אונטרמן והרב צבי יהודה קוק.

הספר עצמו חושף לראשונה את יומן המצור והשבי שנכתב בידי הרב שאר-ישוב בימים שקדמו לפרוץ מלחמת השחרור בעיר העתיקה בירושלים, בימי המלחמה על העיר, ובשהותו בשבי הירדני.

ביומן מתוארות קורותיו של חייל דתי המספר על הקרבות במלחמת העצמאות בעיר העתיקה של ירושלים ממבט אמוני. הוא מתאר את אמירת ההלל הראשונה על תקומת המדינה בין חומות העיר העתיקה והתפילות הרבות שליוו את הקרבות. מדפי היומן מהדהדות הקריאות הנואשות לעזרה ששידרו לוחמי הרובע בזמן הקרבות הקשים ונותרו ללא מענה.

על קבלת הפרס אמרו הזוכים פריש והכהן כי "תורתו של הרב שאר ישוב מיוסדת על תורת רבו הראי"ה קוק ומשלבת אהבת התורה, אהבת אדם ואהבת הארץ ממשיכה להשפיע רבות על החברה הישראלית. אנו שמחים שאף שעברו שנתיים מפטירת הרב, תורתו הייחודית ממשיכה לעניין ולסקרן רבים".