מפנסילבניה לבנק ישראל

פרופ' אמיר ירון, המשמש כמרצה באוניברסיטת פנסילבניה, יחליף את נגידת בנק ישראל הנוכחית ד''ר קרנית פלוג.

חזקי ברוך , ל' בתשרי תשע"ט

משה כחלון
משה כחלון
Photo by Meir Vaknin/Flash90

הפרופסור אמיר ירון יהיה הנגיד הבא של בנק ישראל, במקומה של ד''ר קרנית פלוג שתסיים את תפקידה ב-12 בנובמבר 2018, לאחר חמש שנים.

מועמדותו של ירון בן ה-54 תוגש לאישור הוועדה למינוי בכירים וגם לאישור מליאת הממשלה.

ירון מתגורר כיום בארצות הברית ומכהן כפרופ' למימון באוניברסיטת פנסילבניה (וורטון). הוא בעל תואר ראשון ושני מאוניברסיטת תל אביב ודוקטורט מאוניברסיטת שיקגו.

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר משה כחלון החליטו על מינויו של ירון לאחר שראיינו מספר מועמדים לתפקיד, בהם פרופ' בן ציון זילברפרב, פרופ' אפרים צדקה ופרופ' מריו בלכר.

"ההתלבטות הייתה קשה", אמר נתניהו, "פרופ' ירון הוא מהמומחים המובילים בעולם בתחום הסיכונים הפיננסיים. הוא מהמומחים החשובים בעולם, אבל לא פחות חשוב הוא שירת במשך חמש שנים כקצין באגף היועץ הכספי לרמטכ"ל ועסק 'הנדס און' בהזזת כסף.

"המלצתי בזמנו על סטנלי פישר וניסיתי להביא גם את לארי סמרס - חובתנו להביא את הכישרונות הטובים בשטח, ואני שמח שפרופ' ירון נענה להצעה של שר האוצר ושלי", הוסיף.

ראש הממשלה הוסיף כי הוא "מאמין שפרופ' ירון יוביל את בנק ישראל באחריות וישמור על יציבות המערכת הפיננסית. אנחנו רוצים להבטיח שבראש בנק ישראל עומד אדם עם יכולת ועצמאות ופרופ' ירון עומד בדרישות האלה. רוצה להודות לנגידת בנק ישראל ד"ר קרנית פלוג שמילאה את תפקידה במסירות ומתוך הערכה גדולה".