17 שנים לרצח גנדי
''להתנהג בארצנו כמו בעלי הבית''

אזכרה במלאת 17 שנים לרצח השר רחבעם זאבי הי"ד התקיימה בבית העלמין הצבאי בהר הרצל. נתניהו: ''גנדי היה חדור באהבת ציון ומולדת''.

חזקי ברוך , ל' בתשרי תשע"ט

אזכרה לגנדי הי''ד
אזכרה לגנדי הי''ד
צילום: חזקי ברוך

אזכרה במלאת 17 שנים לרצח השר רחבעם זאבי (גנדי) הי"ד נערכה בצהריים (שלישי) בהר הרצל, במעמד ראש הממשלה בנימין נתניהו, שרים, חברי כנסת, בני משפחת זאבי ומוקירי זכרו.

יפתח פלמח זאבי, בנו של רחבעם זאבי, ספד לאביו. ''ארץ ישראל לעם ישראל על פי תורת ישראל היתה משנתו של גנדי. גנדי לא התבייש להישען על התורה לצד הטנקים והצבא. אבא ציווה עלינו לטייל בארץ ולאהוב אותה ולעשות זאת יחפים כי אנחנו דורכים על הפסוקים", סיפר הבן.

"גנדי הסביר שאין מזרח תיכון חדש ואסור לתת יד להסכמים כושלים. אני שואל אותך ראש הממשלה ואת כולכם באיזו מלחמה הפסדנו שאין לנו את היכולת לשרטט את הגבולות של ארצנו, להתנהג כמו בעל הבית''.

בנו של גנדי פנה לראש הממשלה, ''ביבי אתה נפלא ואתה חזק בין המנהיגים ורואה את טובתה של ישראל. גנדי היה מבקש ממך - סיים את המלאכה ותגדיר לנו את הגבולות שלנו כמדינת ישראל ועם ישראל.

''גנדי היה אומר היום שמנסים לחנוק את ראש הממשלה. רוצים לחקור ראש ממשלה - אל תעשו זאת כי אתם פוגעים בנו... אנחנו העם משלם את המחיר. תהיה חזק נתניהו ותתרכז כמו שגנדי היה עושה בשמירה על המדינה. לכולנו יש את הגנדי שלנו''.

ראש הממשלה נתניהו נאם באזכרה הממלכתית, וסיפר ''אתמול התרגשתי מאוד. היינו ברמת הגולן, היתה שם ערימת אבנים גדולה וסיפר ראש המועצה שהשיקום המדהים התחיל עם גנדי. גנדי היה חדור באהבת ציון ומולדת ולא כאמירה מן השפה אל החוץ אלא כשילוב של ציווי ולהבה שבערה בתוכו. להבת אהבת ציון בערה בו''.

נתניהו הזכיר את ההחלטה להנציח את גנדי הי"ד באזור התעשייה ברקן בשומרון. ''אזור מופלא של דו קיום בין יהודים וערבים, שלשום איבדנו שם את קים יחזקאל וזיו חג'בי הי"ד. המחבל המנוול ביקש להרוג יהודים ואני סומך על כוחות הביטחון שיתפסו אותו ונמצה איתו את מלוא הדין. יש התקדמות בתוכניות להקים את מרכז להנצחת גנדי שומרון''.

''תרבות המוות של המחבלים שרצחו את גנדי לפני 17 שנה וקטלו את זיו וקים, לא עוצרת אותנו ולא תעצור אותנו. מדינת היהודים חזקה ואיתנה מתמיד, ונמשיך לשמור את האהבה לציון והמולדת של רחבעם זאבי''.