ערביי בקעת הירדן רוצים ת.ז. כחולה

ראש מועצת בקעת הירדן דוחה את תכניתו של ידלין על  שליטה ביטחונית ישראלית בבקעת הירדן, "מה שצריך זה ריבונות ישראלית".

בני טוקר , ל' בתשרי תשע"ט

דוד אלחיאני
דוד אלחיאני
צילום: אלירן אהרון

ראש מועצת בקעת הירדן דוד אלחיאני דוחה על הסף את תכניתו המדינית של האלוף במיל' עמוס ידלין שכוללת בין השאר הקמת מדינה פלסטינית וגירוש יהודים עם שליטה ביטחונית ישראלית בבקעת הירדן.

"כל יום מכוני מחקר כאלה ואחרים מוציאים תכניות מדיניות שפשוט אין להם שום אחיזה במציאות, הם מתעלמים מהמציאות והיום יש מציאות חדשה ביו"ש ובבקעת הירדן ומי שלא חי כאן לא מבין את המציאות הזאת”, הוא אומר.

"האוכלוסייה הפלשתינית עוברת שינוי, יש להם רכבים חדשים, בתים מאבן, הם לומדים באוניברסיטאות והם מבינים טוב מאוד למה כדאי להם להיות במדינת ישראל ולא ברשות הפלשתינית. לכן צריך להיות ברור לכולם שהצד השני לעולם לא יתמוך בשום תכנית מדינית שמוצעת חדשות לבקרים".

לדבריו התכנית היחידה שתקדם את בקעת הירדן היא החלת הריבונות הישראלית, "מדינת ישראל צריכה לקבל החלטה אסטרטגית מי הריבון בבקעת הירדן, כי כיום אנחנו נמצאים במצב של מלחמה על המים, על הקרקעות, על הכבישים, והגיע הזמן שנחיל את הריבונות על בקעת הירדן. צריכים להפסיק לדבר רק על שליטה ביטחונית כי אי אפשר להפריד בין שני האינטרסים האלה הן של הביטחון והן של הרבונות. צריכים גם להבין שהצד השני לעולם לא יסכים להגיע איתנו להסדר".

אלחיאני מעריך שערביי בקעת הירדן ישמחו לחיות בבקעת הירדן ישראלית, "הם לוטשים עינהם למדינת ישראל, הם רוצים להיות עם תעודת זהות כחולה, הם רואים בדיוק מה קורה במדינות הערביות שמסביב. לכן אני אומר שמדינת ישראל חייבת להחיל את הריבונות בבקעת הירדן וכמו שקיבלנו אומץ ועשינו את זה ברמת הגולן זה צריך לקרות גם כאן".