מיוחד
מחוברים להתיישבות ומאמינים בצדקת הדרך

כתבי ערוץ 7 סיירו בחטיבת עציון עם מג"ד 'רומח' ושמעו ממנו על המאבק היומיומי בטרור הערבי ועל המאמצים לתפיסת המחבל מברקן.

קובי פינקלר וחזקי ברוך , א' בחשון תשע"ט

מג"ד 'רומח' ביו"ש, סא"ל ראדי עזמי
מג"ד 'רומח' ביו"ש, סא"ל ראדי עזמי
צילום: חזקי ברוך

סגן-אלוף ראדי עזמי, מפקד גדוד השריון 'רומח' בחטיבה המרחבית עציון, אירח אותנו בגדוד ובסיור בשטח, במהלכו סיפר על שגרת הפעילות המורכבת בפניה ניצבים חייליו.

בימים אלו תגבר צה״ל את כוחותיו ביהודה ושומרון כדי להגביר את המאבק בטרור ולאפשר שגרה בטוחה ככל האפשר לישראלים החיים בגזרה.

"יש פה הרבה עשייה ויש על מי לסמוך. החבר'ה עושים כאן עבודה קשה", אומר סא"ל עזמי המציין כי כמי ששומר על קשר הדוק עם התושבים בגזרה הוא יכול לקבוע ש"האזרח סומך עלינו בעיניים עצומות והוא יודע שאנשים פה עושים מעבר למצופה כדי שהוא יילך הביתה ויחזור הביתה בשלום. הוא רואה את זה בעיניים הלכה למעשה. מה שאנחנו עושים כאן ממלא אותנו והקשר עם ההתיישבות גם הוא ממלא אותנו".

הסיור עם הקצין הבכיר עובר בין היתר בהרודיון, תקוע, נוקדים, צומת גוש עציון וכבישי הגזרה. לשאלה האם צה"ל מתייחס בחומרה לטרור אבנים, סא"ל עזמי מציין כי זריקת אבן יכולה להרוג, "מי שמקבל אבנים במהירות יכול לאבד שליטה ולהתהפך, ולכן כמות הזמן שאנחנו משקיעים במניעת פח"ע עממי היא אינסופית.

״החיילים נמצאים בנקודות החיכוך כל הזמן, ברגל וברכב, בצורות גלויות יותר ופחות, ובמקביל אנחנו מפעילים תשתית מודיעינית ענפה כדי לאתר את אותם נערים, ובמקומות רבים גם ילדים, שיוצאים מהבית, עולים למבתר, לוקחים אבן וזורקים אותה".

"בפועל ההתייחסות שלנו לאותו ילד היא כמו לנער או מבוגר הרבה יותר שמנסה לפגע בצירים. האבן והבקת"ב הם אותו אבן ובקת"ב ולא משנה מי זרק אותם", אומר עזמי.

על החשש משחיקת ההרתעה אומר סא"ל עזמי כי ברורה חשיבות שימורה של ההרתעה במיוחד בזירת יהודה ושומרון, והדבר נעשה בפעילות מתמשכת תחבולנית וכזו שהצד השני לא צופה לה ולא יודע להיערך אליה. "כמות הסד"כ שאנחנו מקצים כאן היא כתוצאה של הערכת המצב הזו. יש כאן סד"כ מאוד גדול כדי למנוע אירועים כאירוע הרצחני בברקן".

עזמי מספר על המרדף אחר המחבל שביצע את הפיגוע הרצחני בברקן, "גם אתמול בלילה בפעילות הגדוד וגדודים שכנים נוספים היינו במצוד אחרי האחראים לפיגוע הזה, ובעזרת ה׳ נביא אותם מהר ככל הניתן למצות את הדין על הפשעים שהם ביצעו.

״אנחנו כואבים כל אירוע, מזריקת אבן ועד פיגוע רצחני כמו זה, יחד עם ההתיישבות, אנחנו חיים את ההתיישבות ביומיום. רק אתמול הייתי ביום גדוש כמעט עם כל הישובים שלי ואני יכול לומר שהם סומכים עלינו ואנחנו בשבילם".

לדברי סא"ל עזמי הפעילות הצה"לית מתבצעת ללא קשר לתיאום הקיים או לא עם הרש"פ, ובפועל הפעילות הביטחונית הפלשתינית נחשבת כבונוס בלבד עבור צה"ל וכוחות הביטחון.

באשר למורכבות המציאות שבה כוחותיו נכנסים לכפרים וסופגים מטר אבנים, אומר עזמי כי לכוחות קיימת הבנה שזהו תפקידם, להתייצב בין המפגעים למתיישבים, ובין השאר גם לספוג, "לכן אנחנו כאן", הוא אומר ובאשר לסיכוי להסלמה נוספת הוא אומר כי המציאות משתנה חליפות וקיימות עליות ומורדות גם בהסלמה.

"איו"ש הוא מקום שבו הערכת המצב משתנה כל הזמן. נושא הפיגועים הוא נושא מרכזי. האם אני יכול לנצל מומנטום של הצלחה במקום אחד גם במקום אחר? זה בורג משמעותי בהערכת המצב שלנו. אחרי אירועים גדולים תמיד תהיה היערכות שונה מעט של כוחותינו כדי למנוע פיגועי השראה במקומות אחרים", הוא אומר תוך שהוא נזהר מלחשוף דרכי פעילות.

בדבריו מביע עזמי הבנה להבלטה של ההתיישבות את הפיגועים שהסתיימו באופן קשה. "ההתיישבות מדברת בצדק על האירועים. מבחינתי כל אירוע הוא חמור מאוד וכך אנחנו מתייחסים אליו. מתייחסים לאבן כאל פיגוע לכל דבר", ועם זאת הוא מזכיר עשרות ומאות פיגועים שנמנעים בגופם של חיילי צה"ל.

"אנחנו מסופקים מזה, אנחנו מלאים מזה. אנחנו לא מחפשים הכרת טובה אלא עושים את מה שאנחנו עושים מתוך סולם הערכים הגבוה ביותר, להבין שזו המשמרת שלנו, אמונה עיוורת בצדקת הדרך, להיות חדורים בתחושת שליחות, אחריות למדינה ולמשפחה ומשם לכל משימה שתוטל עלינו".טוען....