השריפה הבאה: אל תגידו ״יהיה בסדר״

סוללת המכשיר הסלולארי והמחשב הנייד, עומס יתר על לוח החשמל, נרות שבת ועוד. סכנת השריפות לא מאפשרת לנו להישאר אדישים.

שמעון כהן , ב' בחשון תשע"ט

שריפה
שריפה
צילום: ISTOCK

הטרגדיה בביתר עילית בה נספו אמש שני ילדים קטנים בדליקה בבית מגורים מזכירה באיזו קלות יחסית פורצת שריפה בבית מגורים. מנכ"ל חברת כימיק הנדסה, חוקר השריפות מוטי פרייברג, התייחס ביומן ערוץ 7 לכמה מהסכנות האורבות לפתחנו בביתנו פנימה.

"אמנם ביתו של אדם הוא מבצרו, אבל צריך לחזק את המבצר כדי שהוא יהיה כזה", אומר פרייברג. "כנגד סכנת האש יש צורך לשים דגשים על מספר דברים כמו מערכת החשמל. לכל דירה יש אספקת חשמל ולוח חשמל דרכו עוברים כבלי חשמל לכל הצרכנים שבבית, כלומר המקרר, מכונת הכיסה, התאורה וכו'. הלוח הזה הוא דבר רגיש. הוא מתוכנן לספק זרם מסוים. אם הצרכן מחבר יותר מדי צרכנים לשקע אחד, הזרם גבוה ממה שהחוטים יכולים לסבול, החוט מתחמם מאוד, מתיך ושורף.

“זו דוגמא לשריפה בגלל צריכת חשמל ואחד הסימנים המעידים לסכנה הוא כשאחד המפסקים נופל ומכבה את החשמל. כשזה קורה שוב צריך לקרוא לחשמלאי מוסמך שימדוד ויחליט אם צריך להרחיב את כושר האספקה של הלוח ולהחליף כבלים שהם דקים מדי".

ממשיך פרייברג ומציג דוגמאות נוספות לסכנה בייתית מדלקות, והראשונה בהם היא מיקומם של נרות שבת: "היו לא פעם מקרים שבהם תלו את הנרות במנשא על איזו ספה, כדי שיהיה יפה. בצורה כלשהי זה נפל על הספה ואנשים שהלכו לישון כמעט ונשרפו בביתם. הם הצליחו לצאת דרך גרם המדרגות ודווקא דרך שם כי החלונות היו סגורים בסורגים".

פרייברג מציין כי כיום נדרשים בוני בתים חד קומתיים להתקין גלאי עשן בתוך הבית. "הגלאי סופר את חלקיקי הפיח בעשן וכשהספיקה של החלקיקים הללו גבוה מנקודה שנקבעת הוא מפעיל אזעקה או התראה אצל כיבוי האש, כך זה במפעלים או בתי מלון".

"הסיכון השלישי והוא אולי החמור ביותר בבית הוא הגז במטבח. גז בישול הוא גז מאוד דליק וכשיש זליגה מהצנרת הגז מצטבר בדירה וכשהריכוז שלו בחלל החדרים מגיע לריכוז מסוים הוא יכול להידלק מכל ניצוץ חשמלי שיש בכל שקע חשמלי, גם אם לא רואים אותם".

"הסיכון הרביעי הוא הטלפון הנייד והמחשב הנייד, שכמו האופניים פועלים עם הסלוללות. כשאנחנו טוענים את סוללות הליטיום הללו צריך לוודא שהדבר נעשה במטען תקני, כזה שלא יטעין יותר מדי ויגרום לפיצוץ הסוללה, מה שיגרום לשריפה,, אומר פרייברג ומוסיף: "לא להטעין על גבי כרית או משהו דליק אחר. הטלפון והמחשב מתחממים ויכולים להביא לדליקה של הציפה של המיטה. החום בלבד יכול להדליק את המצעים. יש תכונה מעניינת בטבע שנקראת נקודת ההצתה העצמית של החומרים. המשמעות היא שלכל חומר יש טמפרטורה שממנה והלאה החומר נדלק ללא להבה. כך קורה שמחשב ששוכב על גבי סדין או ציפה במיטה מחמם אותה לטמפרטורה שבה היא נדלקת ללא להבה".

אל מול הסכנות הביתיות הללו נדמה שהנורמה הישראלית אינה נשמרת ונזהרת. "יש כאן תרבות מסוימת עם יתרונות וחסרונות, תרבות ה'סמוך' וה'יהיה בסדר'. יש עמים שמאוד מכבדים אותנו בגין התעוזה שלנו, אבל לא צריך להיות עד כדי כך כאלה".

"הבעיה היא שהרשויות לא מפרסמות את הדבר מספיק. רשות הכבאות פעילה יפה ויש תקנות ומשתדלים לעשות עבודה מקצועית שנעשית, אבל נדרשת פעילות שגרה שתיעשה על ידי התושבים בביתם ולא רק בעסקים", מזהיר פרייברג.