"הח"כים הערביים רעים לערבים"

פרופ' מוחמד אלעטאונה תוקף את הח"כים הערבים: "הם פוגעים קשות באוכלוסייה הערבית, אנשים משלמים על זה ברמה יומיומית".

103FM , א' בחשון תשע"ט

חביר הכנסת מהרשימה המשותפת
חביר הכנסת מהרשימה המשותפת
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

חבר הסגל במחלקה ללימודי המזרח התיכון באוניברסיטת בן גוריון, מוחמד אלעטאונה, שוחח עם ענת דוידוב וינון מגל ברדיו 103FM על מאמר הדעה שכתב בו ביקר ההנהגה הערבית בישראל.

לדבריו: "ההנהגה הערבית בכנסת בורחת מעשייה פנימית ומעזרה לציבור שלה לטובת סוגיות לאומיות-פלסטיניות. הציבור הערבי מסתבך תחת הנהגה זו. חייבים להחליף אותה. הערבים פועלים לפי מתכון בדוק לשימור הנכשלות. הדרישות הלא מציאותיות שלהן מחזקות את הדימוי הכוזב בימין שלפיו הערבים הם האיום הקיומי".

אלעטאונה, הסביר מה הביא אותו לכתוב את המאמר: "הכותרת שניתנה למאמר 'צריך להחליף את המנהיגים הערביים בכנסת' אכן משקפת את רוח הדברים שכתבתי. אני מעולם לא הצבעתי ולא אצביע למפלגות הערביות. הנקודה שלי היא שכשמתבוננים במתרחש במדינה מבינים שמשהו כאן לא עובד. האוכלוסייה הערבית הולכת מדחי אל דחי, אנחנו רואים את האלימות העולה והנפילות בכל תחומי החיים תחת ההנהגה הקיימת".

הפרופסור הסביר שבמקום שההנהגה הערבית תתמקד בבעיות החברתיות היא פונה לנושאים הלאומיים: "ההנהגה הערבית בורחת לנושא הלאומי בידיעה שהיא אינה יכולה לשנות כלום. זו הבעיה המרכזית. מנגד, האוכלוסייה הערבית התאכזבה מהמפלגות הציוניות מהמרכז-שמאל. מפלגת העבודה זניחה את המגזר הזה וזאת הסיבה שהם פונים למפלגות הערביות, אין להם אלטרנטיבה אחרת. ההנהגה החרדית דואגת לאוכלוסיה שלה ומקדמת את הנושאים החשובים לה. ההנהגה הערבית לעומת זאת לא מסוגלת לקדם שום דבר.

"צריכה להיות הנהגה שרואה את עצמה כישראלית שתהיה חלק ממנגנוני הכוח במדינה", הוסיף, "היא חייבת להראות את עצמה כחלק מהכלל וכך היא תהיה גשר בין העם הפלסטיני לישראלי".

על הטענה שאין קואליציה שתסכים לשבת עם ההנהגה הערבית אמר, "אף אחד לא רוצה לשבת איתם בגלל הדברים שהם עשו בשנים האחרונות. אילו הייתה הנהגה מתונה, רציונאליסטית שבאמת רצתה לקדם את האוכלוסייה לטובת המדינה היא הייתה מצטרפת. כל זה יכול לקרות מבלי לטשטש את הזהות הערבית. הגישה של חברי הכנסת הערביים היא בעייתית עד מאוד. לא כך מתנהגים כלפי המדינה וכלפי הציבור. לא מקדמים אינטרסים בצורה כזו. הם פשוט פוגעים קשות באוכלוסייה הערבית".