דמיינו את ירושלים של הדור הבא

בכנס "ירושלים 5800" התקיים עימות בין המועמדים לראשות העיר סביב השאלה: כיצד תיראה בירת ישראל בעוד 20 שנים.

יוני קמפינסקי , א' בחשון תשע"ט

העימות, היום
העימות, היום
צילום: בנימין בביוף

איך תיראה ירושלים בשנת 2040? צוות ״ירושלים 5800״ כינס היום (רביעי) את ארבעת המועמדים לראשות עיריית ירושלים סביב שולחן אחד כדי לענות על השאלה הזאת.

האירוע שהתקיים במרכז האקדמי לב נערך בשיתוף אגודת הסטודנטים, גלי ישראל וערוץ 7. המועמדים זאב אלקין, יוסי דייטש, עופר ברקוביץ' ומשה ליאון התמודדו עם שאלות חשובות הנוגעות לעתידה של העיר ירושלים.

כאשר נשאלו האם לדעתם להרחיב את גבולותיה של ירושלים והאם צריך להקים שדה תעופה בבירה ענו המועמדים תשובות מגוונות.

זאב אלקין התחבר לחזונה של 5800 ואמר, "אני קודם כל תומך חד משמעית בהרחבת גבולות ירושלים רבתי. אני חושב שזו אחת מהדרכים לפיתרון יסודי לקדם בנייה בירושלים ולכן בכל הזדמנות שיש ובכל מקום שאני אהיה אני אתמוך בפיתרון הזה ובקו הזה".

"לגבי סוגיה פרטנית של שדה תעופה, אני מכיר את התוכנית ומכיר את החזון. ירושלים של היום לא צריכה שדה תעופה אבל ירושלים של מחר שאני רואה מול העיניים שלי עם הרבה יותר תושבים, היא לא עיר של 3 מיליון תיירים בשנה אלא עיר עם 30 מיליון תיירים בשנה. ירושלים הזאת, היא בוודאי תצטרך יום אחד גם שדה תעופה", הוסיף אלקין.

לעומתו, ליאון ודייטש התייחסו בתשובותיהם לראייתם לטווח הקצר את עתידה של ירושלים. יוסי דייטש תהה, "האם באמת אנחנו חושבים שירושלים צריכה שדה תעופה? לא. באפשרויות היום כשיש קו רכבת מהיר כשאנחנו 28 דקות מתל אביב ומשדה התעופה ובאפשרויות שיש היום אני לא רואה צורך שיש בשדה תעופה בירושלים. משאב הקרקע הוא אחד הדברים הכי יקרים שחסרים לנו. אני לא חושב שמה שחסר לנו היום בירושלים הוא שדה תעופה".

"לגבי הנושא של 5800, צריך לחזק את הדיור בירושלים, צריך לחזק את התיירות. אנחנו נעשה את כל הדברים האלה ונצעיד את ירושלים קדימה", דברי דייטש.

משה ליאון הביע התנגדות חד משמעית להרחבת ירושלים. "עד שירושלים תתייצב כלכלית אני ממש נגד סיפוח תושבים נוספים לעיר. אני רוצה לטפל כרגע בגבולות הקיימים. כשמדברים על חזון וחלומות ו-5800 זה עוד הרבה זמן. אני רוצה לבנות בגבולות ירושלים, לעשות התחדשות עירונית, להביא צעירים, ולא לרמות את הציבור. בוא נטפל בבעיות היומיומיות, שיהיה ראש עיר שדואג לתושבים עצמם".

עופר ברקוביץ' סיפר, "בתוכנית שלי אני מציע להפוך את מעלה אדומים מבשרת וגוש עציון לעיריות בנות לירושלים. חלק מפתרונות הדיור יהיו סביב לירושלים. אם נייצר שם קווי אוטובוס חשמליים, רכבת תחתית או רכבות קלות, נצליח לייצר מטרופולין גדול יותר. תל אביב חזקה בגלל כמות התושבים מגדרה עד חדרה. אם יהיה צורך בשדה תעופה בעתיד, כרגע אני לא רואה צורך, זה יהיה באזורי הספר של ירושלים".