האם לציונות הדתית יש בית? דעה

יו"ר צעירי המפד"ל לשעבר חיים פלק מותח ביקורת על מפלגת "הבית היהודי" ומתגעגע לימיה של המפד"ל הישנה.

חיים פלק , א' בחשון תשע"ט

ארכיון
ארכיון
צילום: נתי שוחט, פלאש 90

"איך יבשו ענפי הזית
מסביב שמיר ושית,
בשמיים חג לו עיט,
לא, זה לא אותו הבית.

איך אני רוצה הביתה
שערי כבר לא פתוח
בביתי איני בטוח,
אין בו דבש ולא תפוח.
לא מוצא מקום לנוח.

איך אני רוצה הביתה
אל הגפן, אל הזית,
רוצה לחזור אל זה הבית.

לבית בו גדלנו יחד,
בשמחה, בתום, בלי פחד,
תחת צל ענפי המחט.

הדיון שלפנינו, עוסק במתח הטבעי של האידיאליסט הציוני דתי שמצד אחד מבקש לבטל את כל סממני המגזריות ולהיות חלק מעם ישראל כולו, ומאידך הוא מרגיש שגם למפלגה המייצגת את צרכיו יש מקום בבניין הקודש של האומה.

רובנו חיים עם הסתירה הזו, אנחנו באמת משתדלים להתחבר לכל הדברים הטובים שקורים במדינה שלנו, ויחד עם זאת אנחנו חיים ב"גאוות יחידה" שמניעה הרבה דברים טובים שקורים למדינה.

כשכיהנתי כיו"ר צעירי המפד"ל, מעצם התפקיד נדרשתי להיות מגזרי, חבריי ואני השתדלנו לאתר נקודות שבהן המפלגה ותקציביה יוכלו לפתור בעיות מגזריות. הפעלנו אולמות לחתונות שהתקיימו בהם מאות חתונות בפחות מ- 15$ למנה, סייענו לתחילתם של גרעינים תורניים ומאז כן עתה זיהינו את בעיית הרווקות המאוחרת כבעיה מגזרית והקמנו את עמותת "ישפה – מרכז הכרויות לציבור הדתי לאומי".

הרוצה לרפא את שבר מכתו בקלות יטען במידה מסוימת של צדק שהדברים שנכתבים כאן נובעים ממניעים אישיים ומתסכול על כך שמאז מותו של ידידי אורי אורבך, מחקה המפלגה את הטיפול ברווקות המאוחרת מסדר יומה. מראש אומר, הדברים שלהלן לא יהיו נעימים לאוזני מנהיג המפלגה וללשכתו וכל הרוצה לתלות את הדברים בתסכולי מתקצוב "ישפה" יכול לעשות זאת.

מבחננו כמפלגה, נוגע ליכולת ההשפעה של המגזר שלנו על החיים הציבוריים מחד ומאידך על חיזוק וביסוס הכח הציוני דתי והדברים יבחנו בנקודות שלהלן:

הנושא המוניציפלי: כלם נשא הרוח, כלם סחף האור

משנת 2005-2009 הייתה לנו נציגות של 118 חברי מפד"ל ברחבי הארץ. הייתה אז מחלקה מוניציפאלית והתוצאה הייתה ש- 118 איש שהיו קשורים לשרים שלנו סייעו לקידום הצרכים המגזריים: תנועות הנוער, בתי הכנסת וכד'.

היום, ישנם כ- 50 נציגים כאלה בלבד שרובם לא מצליחים להגיע לשר ולמנכ"ל.

שווה להחזיק מחלקה מוניציפאלית כדי שיהיו עוד כ- 70 נציגים שמוסרים את נפשם למען הציבור ולמען הציונות הדתית. אבל למעלה מזה - בישראל 2018 ישנם ראשי ערים וראשי מועצות ציוניים דתיים: בגוש עציון, בקרית שמונה, בשדרות, בקרית ארבע, בגבעת שמואל ועוד. כולם בני הציונות הדתית וחלקם היו פעילי תנועה בטרם נבחרו. אף אחד מהם אינו מזהה את עצמו עם הבית היהודי היום.

למה?

משרד החינוך:

לא פלא שהמנכ"ל של משרד החינוך המוכשר, איננו חובש כיפה. זו האג'נדה של השר - כמה שרחוק מהמגזר כן ייטב.

האם שר החינוך מהבית היהודי טוב לציונות הדתית? האם רשתות החינוך ותנועות הנוער או ארגוני הנשים, זכו לסיוע מיוחד לפתרון בעיותיהם? לצערי, התשובה היא לא!

מצבן התקציבי של רשתות החינוך הורע באופן קיצוני (מאז שהורדו תשלומי ההורים) וכך הילד מקבל פחות חינוך פחות תיגבור תורני ומה כן? "נחזק את האנגלית המדוברת כדי שהילדים שלנו לא יתביישו לדבר בחו"ל".

בתנועות הנוער, הניקוד נשאר מימי יולי תמיר שפעלה "מגזרית" ועזרה לנוער העובד והלומד, וכנראה כדי לא להיות מגזריים – הקריטריונים לא שונו. לבושתי,התנועה היחידה שזכתה ליחס מיוחד, היא תנועת הנוער הגאה. בסוף שנת 2016 כינס השר את אנשי משרדו והורה להם לקדם קריטריונים שיאפשרו תקצוב מיוחד לקהילה הלהט"בית. בעיניי זוהי פעולה אנטי מגזרית!

משרד התפוצות:

מותר לציונות הדתית לטפוח על שכמה ועל עבודתה ברחבי העולם; בבני עקיבא העולמי, בתורה מציון ובמזרחי העולמי.

האם מישהו שמע על מהפכה בארגונים האלה בעקבות הגעתו של שר משלנו? לא! המשרד מתקצב את חב"ד וגם תנועה המזוהה עם הקונסרבטיבים. אין עיני צרה באחרים, אבל מה עם "הבית"? הבית היהודי.

בחירת רבנים ודיינים – את מי זה מעניין ?!

זכיתי לעבוד עם הרב אלי בן דהן במשרד הדתות. הייתי בתפקיד ממש מגזרי, וב"ה נבחרו עשרות רבנים "שלנו" ברחבי הארץ. צר לי לומר שבחירת הרבנים והדיינים המנוהלת מלשכתו של שר החינוך נעשית עם זכות וטו של דרעי ושל ליצמן.

ראו מקרה הדיין הרב לביא שהתיר אישה מעגינותה ונענש על כך. עיינו מקרה הרב בניהו ברונר - מועמד מצטיין לדיינות שהחרדים משייכים אותו לצהר.

לא פלא שבבחירות לרבנות ירושלים ראש הלשכה של בנט היה ראש מטה הבחירות של הרב עמר ועשה כל שביכולתו למנוע את בחירתו של הרב שמואל אליהו.

אין ספק, דרעי וליצמן יכולים להיות מבסוטים, הציונות הדתית ורבניה לא ממש מעניינים את האנשים החזקים בבית היהודי.

ותן טל לברכה ולא לקללה – תקציבי הציונות הדתית

כל מפלגה פוליטית משתדלת לסייע ולתקצב את הארגונים והעמותות שמבטאות את האג'נדה שלה. הדבר מוכר אף בהסכם הקואליציוני. בשנים שעברו המפלגה הייתה שותפה בחלוקת הכסף. כל חברי הכנסת ידעו איך צבי צביבל יחד עם חבר ועדת הכספים באותה העת מחלקים את התקציב. בקדנציה הקודמת הייתה ועדה עם איילת שקד, זבולון כלפא ועוד שחילקה את התקציב.

בקדנציה הנוכחית- אם מישהו יוכל לגלות לי היכן מתחבא התקציב שלנו, אודה לו מקרב לב. אין ועדה, אין סיעה ואין חברי כנסת.

האם מישהו חושב שזה הגיוני?

מוסדות המפלגה – המספר אליו חייגתם איננו מחובר

באתר הבית היהודי יש לשונית "צרו קשר". לא פלא שהמספר לעתים לא מחובר ולעתים תועבר למתן הודעה בתיבה קולית מלאה. זה לא יאמן איך מוססו כל מוסדות המפלגה, הבחירות לוועידת המפלגה הסתיימו בקול ענות חלושה, ברוב המקומות ביקשו להיבחר פחות אנשים ממה שהמפלגה הקצתה, רשימת חברי המרכז קשה להשגה. הדבר ברור - יש מוסד אחד- לשכת היושב ראש ואין בילתו.

אין שום גוף שהוא נדרש לתת דין וחשבון על מעשיו או מחדליו. האג'נדה הנושבת מלשכתו היא שהדרך לתפקיד ראש הממשלה עוברת בהיבדלות מן המגזר. אולי זה נכון, אבל האם אנחנו חברי הבית היהודי מוכנים להיות פלטפורמה שעליה נסללת דרכו של היושב ראש שלנו לתפקיד ראש הממשלה? גם במחיר רמיסת ערכי הציונות הדתית? האם נשאלנו על כך או שהפכנו למקפצה באל כורחנו? בשלהי הקדנציה הקודמת היה כינוס מרכז בנחלים.

בנט נתן כדרכו נאום מצוין לקול תשואות הקהל האוהד שהם חברי מרכז מפלגתו. בדרכנו הביתה שמחים וטובי לב על המנהיג הכריזמטי שזכינו לו, הוא בחר להפיל את פצצת אלי אוחנה. איזה זלזול במרכז המפלגה שזה עתה התכנס? אף אחד לא סופר אותנו. לא פלא שסיעת הבית היהודי בירושלים בראשות חגית משה האנרגטית והמקסימה, לא הצליחה להגיע להבנות עם אלקין בעיתוי שטוב לציונות הדתית והיא נדרשה ע"י לשכת היו"ר להמתין לעיתוי שמתאים ליחסיו עם החרדים.

כאשר אמרנו: הציונות הדתית וצרכיה הם מטבע התשלום בדרכו של היו"ר למימוש חלומותיו.

האם יש תקווה? בוודאי- ברור שאישי ציבור שואבים את כוחם מהציבור. אם המגזר יעמוד על נפשו, הוא יצליח לשנות מגמה ולתעל את כשרון מנהיגיו לכיוון נכון יותר ואם לא - אז בוודאי שיש אלטרנטיבות.

זה יכול להיות הפוך על הפוך - מישהי שלא חובשת כיפה בבית היהודי או מישהו שמניח תפילין ושומר שבת מהליכוד – אני לפחות, מרגיש שאי אפשר להמשיך ולשתוק.