היעלמות העיתונאי: טראמפ דורש תשובות

הנשיא סיפר ששוחח עם מנהיגים סעודיים "ברמות הגבוהות ביותר" לגבי פרשן ה"וושינגטון פוסט" הסעודי, ג'מאל חשוגי.

גיא כהן , ב' בחשון תשע"ט

טראמפ
טראמפ
Reuters

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, סיפר אמש (רביעי) כי שוחח עם מנהיגים סעודיים "ברמות הגבוהות ביותר" במטרה לברר מה עלה בגורלו של פרשן ה"וושינגטון פוסט" הסעודי, ג'מאל חשוגי.

חשוגי נעלם בשבוע שעבר לאחר שנכנס לקונסוליה הסעודית באיסטנבול, והרשויות בטורקיה סבורות שהוא נרצח ע"י אנשי מודיעין סעודיים שנשלחו במיוחד לצורך כך ע"י יורש העצר הסעודי, מוחמד בין סלמן.

צילומי אבטחה שטורקיה פרסמה מראים לכאורה את הסוכנים כשהם נכנסים ויוצאים מטורקיה דרך נמל התעופה באיסטנבול, אליו הגיעו בטיסות פרטיות. באחד הקטעים נראה חשוגי כשהוא נכנס לקונסוליה, אך אין כל תיעוד של יציאתו ממנה. הצילומים גם מראים מכונית "מרצדס ויטו" שחנתה ליד הקונסוליה ואז נסעה לביתו של הקונסול הסעודי. סעודיה טוענת שחשוגי יצא מהשגרירות כשהוא בריא ושלם.

"איננו יכולים להרשות שדבר כזה יקרה לעתיונאים, לאף אחד", אמר טראמפ. "אנחנו דורשים הכל. אנחנו רוצים לראות מה מתרחש שם". הבית הלבן מסר כי מזכיר המדינה, מייק פומפאו, ופקידים בכירים אחרים, שוחחו עם בין סלמן שלשום וביקוש פרטים לגבי המצב. "אל ג'זירה דיווחה כי הפקידים הבכירים בהם מדובר הם יועצי טראמפ ג'ון בולטון וג'ארד קושנר.

כאשר נשאל טראמפ אם היעלמות חשוגי היא תוצאה של פעולה סעודית, הוא אמר ש"זה די מתחיל להיראות ככה". ואולם, בתגובה לשאלה, האם יתמוך בהכרזת חרם על מכירת נשק לסעודיה בתגובה למקרה, הוא השיב בשלילה ואמר שחרם שכזה יפגע בעיקר בארה"ב.