יוסי דייטש: ירושלים זו השליחות שלי, 365 ימים בשנה

דייטש בראיון לערוץ 7 על הנושאים הבוערים של מערכת הבחירות. "ידידותי עם המגזר הדתי לאומי היא לשם ולתפארת, אנשים אחים אנחנו".

ערוץ 7 , ב' בחשון תשע"ט

יוסי דייטש
יוסי דייטש
צילום: דוברות

המועמד לראשות העיר ירושלים, יוסי דייטש, הפתיע רבים בעימותים האחרונים שערך עם המועמדים האחרים. מי שציפה למשהו אחר, קיבל דובר רהוט, חד ובעיקר ידען בכל תחומי ונבכי בירת ישראל.

"אני לא יותר חכם משאר המועמדים", הוא מסביר לערוץ 7, "אלא צריך פשוט שתהיה סיעתא דשמיא. כיהודי מאמין, אני חושב שאם אתה עושה את המסע הזה באמונה, ומשתדל לשמור על רמת שיח גבוהה ונקייה זה עובד. הציבור הירושלמי לא אוהב לשמוע מה לא טוב במועמד השני, אלא מחפש מה טוב אצלך".

מה אתה עונה למי שטוענים שאתה תדאג רק לציבור החרדי בירושלים?

"הוכחתי במשך 12.5 שנותיי בעיריית ירושלים שאני לא דואג רק לציבור החרדי. הייתי ממלא מקום יו"ר ועדת תכנון ובנייה, עברו דרכי אלפי אנשים בוועדה. מעטים, אם בכלל, האנשים שיכולים לומר שאני סקטוריאלי. במקום שממנו אני מגיע יש לי חובה לתת שירות לכל תושב ירושלמי.

''כשיצאתי למערכת הבחירות שמתי לי למטרה לא להיבחר רק בקולות הציבור החרדי. שולחי אומרים לי שאני מחוייב יותר מכל אחד אחר לקדש שם שמיים כי אותי יבדקו וממני מצפים ליותר. אני צריך לתת לאדם שגר בבקעה, במלחה או בהר חומה את אותו שירות שאני אתן לאדם שגר במלכי ישראל או בסורוצקין".

ומה עם פתיחת עסקים בשבת?

"כל המתמודדים חתמו על כך שהם יכבדו את הסטטוס קוו בירושלים. ברור לכולם שראש עיר חרדי בא להיות ראש עיר של כולם. היופי של ירושלים הוא הפסיפס האנושי. אף אחד משולחיי לא ביקש ממני שאהפוך את ירושלים לבני ברק, אלא ביקשו ממני לדאוג לתושבי ירושלים בכל עניין. מה שמעניין את התושבים הרבה יותר מהסטטוס קוו אלו הבעיות האמיתיות: נושא הדיור, התעסוקה, ניקיון העיר".

אתה מאמין שציבור דתי-לאומי יצביע עבורך?

"ידידותי עם אנשי המגזר הדתי לאומי היא לשם ולתפארת. לשכתו של השר בנט ואני עבדנו הרבה מאוד בשיתוף פעולה בחמש השנים האחרונות. אני זוכר עוד כשהשר אורי אריאל היה ראש מועצת בית אל ואני הייתי ראש הלשכה של סגן השר פרוש. אני נהנה משיתוף הפעולה של עם הציבור הדתי-לאומי על כל גווניו. החיבור שלנו אותנטי, אנשים אחים אנחנו. אין שום סיבה שלא נוכל לפרגן זה לזה ולבחור זה את זה".

אחד הנושאים שהעלה דייטש בקמפיין שלו היה הקפאת הבנייה בירושלים. "יש תוכנית ברמת שלמה שרצה עוד כשביידן היה סגן נשיא ארה"ב - קרוב לעשור היא קיימת. ביום חמישי האחרון דנה ועדת ההתנגדויות ואישרה חלק מהתוכנית של רמת שלמה. האם זה הגיוני שבמקום שנחשב לקונצנזוס אנחנו צריכים לקבל אישור לכל דיון ממשרד ראש הממשלה?", תוהה דייטש.

איך אתה תפעל בנושא הזה?

"אני מתכוון לאתגר את הממשלה כל יום. לא פעם בכמה חודשים, אלא כל יום, בלי לתת מנוחה כדי שבירושלים יבנו. אם בונים בקדומים, בביתר, בעפרה ובמודיעין עילית אין סיבה שלא יבנו בירושלים ושהעיר תהיה מוקפאת".

ומה לגבי האחריות על מזרח העיר? מה דעתך על התוכנית לוותר על חלק מהשכונות שם?

"אני חושב שאם אתה הריבון אתה צריך להשקיע בירושלים הכל. לא יכול להיות שמצד אחד אתה רוצה להיות ריבון ורוצה ירושלים מאוחדת ומצד שני יש אפס השקעות במזרח ירושלים. התושבים שם מתפללים ומייחלים שזה מה שנעשה כעירייה. אף אחד מהם לא רוצה לעבור מחוץ לגדר ולהיות תחת אחריות הרשות הפלסטינית. אם אנחנו רוצים לחזק את הריבונות במזרח ירושלים צריך לומר לממשלה - הקץ לדיבורים והזמן למעשים. צריך להשקיע במערב העיר וביתר שאת במזרח העיר".

מה יהיו המטרות הראשונות שלך אם תיבחר?

"לקדם תכנון בועדות התכנון, לקדם את ניקיון וטיפוח העיר. יש גם צורך לאשר תקציב מיד אחרי הבחירות וזה אתגר. אני אשתדל לנהל שיח מול הממשלה בצורה מכובדת ומכבדת ואני מאמין שאם אפנה לאנשי האוצר ולשר האוצר שירושלים חשובה לו, זה יהיה שיח תקיף מחד אבל מאיר פנים מאידך.

''שרי הממשלה צריכים להבין שירושלים לא צריכה לעמוד כענייה בפתח בשביל תקציבים. צריך שירושלים תהיה בכמה רמות מעל כל עיר אחרת בסדר העדיפויות הלאומי".

"אם תהיה סיעתא דשמיא, יהיה לנו טוב בעיר. אני מתכוון להיות ראש עיר של 365 ימים בשנה למען ירושלים, למען ביטחונה, בנייתה ושגשוגה. זו השליחות שלי ואני הולך אליה בדחילו ורחימו", מסכם דייטש.