מרדכי קופ ז"ל - אוהב אדם, איש ירושלים

רופאת הנשים ד"ר נילי ינאי סופדת לאביה - מרדכי קופ ז''ל, הבעלים המיתולוגי של ''קפה טעמון'' שהלך לעולמו בגיל 91.

עדו בן פורת , ב' בחשון תשע"ט

מרדכי קופ
מרדכי קופ
צילום: באדיבות המשפחה

ד"ר נילי ינאי, רופאת נשים בבית החולים הדסה, סופדת לאביה - מרדכי קופ ז''ל, הבעלים המיתולוגי של ''קפה טעמון'' בירושלים שהלך לעולמו בגיל 91.

קופ כונה על ידי הקונים "אדון קופ" ובמשך עשרות שנים החזיק בבית הקפה האהוב בקרן הרחובות המלך ג'ורג' והלל, מול בית פרומין. קופ הובא למנוחות שלשום בהר המנוחות.

"לאבא זו הייתה דרך חיים. המיקום של 'טעמון' היה מול הכנסת כך שהוא באופן אוטומטי הפך לכזה שמשמש את כל אנשי הבוהמה: אמנים, עיתונאים, סופרים ומשוררים, כולם דרכו בטעמון", סיפרה ינאי לעיתון ידיעות אחרונות.

''אבא היה איש מאוד חריף ומאוד חכם ונגע לליבם של אנשים מכובדים ושל אנשים פשוטים כאחד. הוא היה אוהב אדם. הוא הגיע מהעולם החרדי אחרי שגדל כילד במאה שערים ולמד בישיבות, אבל זה לא גרם לו שלא להכיר בדעות אחרות ולכבד אותן. הוא היה בונה גשר בין כל הצדדים הקיצוניים של המפה".

קופ נולד ב־1927 בירושלים, דור חמישי בארץ. הקים את בית הקפה "טעמון" ב־1961 והוא פעל יותר מארבעים שנה, עד לסגירתו ב־2014. קופ נחשב לאחד מחלוצי ההתיישבות היהודית ברובע המוסלמי בעיר העתיקה.

"ב־1968 הוא הפעיל בית־כנסת שננטש ברובע המוסלמי. זה היה פרויקט גדול בחייו להחזיר לפעולה את בית־הכנסת והוא היה מביא לשם את אנשי 'טעמון'", סיפרה ינאי. "כל שבת הוא היה הולך לשם ברגל ועד היום בית־הכנסת הזה ממשיך לפעול, עם מגוון של אנשים. הוא עסק בנושא ההתיישבות בעיר העתיקה, וגם בעיר החדשה לקח חלק בכל מיני פעולות הסברה עבור ירושלים. הוא הציג עצמו כ'איש ירושלים'. ירושלים הייתה בנפשו, ב־DNA שלו הוא היה איש אוהב, עם לב רחב ואוהב אותנו במיוחד".

כל בני משפחת קופ לקחו חלק בהפעלת המוסד המשפחתי. "אנחנו ארבעה אחים וכולנו עבדנו בצעירותנו בבית־הקפה", הוסיפה ינאי. "אני זוכרת שכשהייתי צעירה, הייתה הפגנה מול משכן הכנסת (סמוך לבית־הקפה) שאליה הגיעו פעילים משני צידי המפה הפוליטית. החלו צעקות וההפגנה התלהטה. אבא יצא לרחוב ואמר להם: 'למה אתם צועקים? בואו תיכנסו, שבו ודברו בשקט'. הוא היה איש שלום, עם יכולת הכלה וסובלנות".

נשיא המדינה ראובן ריבלין ספד לקופ ואמר "נחמה ואני נעצבנו לשמע הבשורה על מותו של מרדכי קופ, בעליו של טעמון המופלא. עבור כל ירושלמי, היה קופ הבעלים של מוסד אמיתי. בית קפה שהיה לבית מדרש ולעיתים גם בית תמחוי. קופ הכניס את אורחיו גם כשהפרוטה לא היתה בכיסם ברוחב לב. בהסתלקותו אבד לנו חבר וידיד יקר. אנו אתכם באבלכם משפחת קופ".