"אלמוג מנע רצח המוני"

עורכת הדין של המחבל שרצח את החייל אלמוג שילוני הי"ד ביקשה משופטי העליון להקל בעונשו. אביו של שילוני נשא דברים נרגשים בתגובה.

חזקי ברוך , ב' בחשון תשע"ט

אלמוג שילוני הי"ד
אלמוג שילוני הי"ד
צילום: באדיבות המשפחה

בית המשפט העליון דן בצהריים (חמישי) בערעורו של המחבל נור אלדין אבו חשיה על עונש מאסר עולם שנגזר עליו.

אבו חשיה נדון למאסר עולם לאחר שהורשע ברצח של חייל צה"ל אלמוג עשהאל שילוני הי"ד בשנת 2014 בתחנת הרכבת "ההגנה" בתל אביב .

עורכת הדין של המחבל, לאה צמל, טענה בדיון כי המחבל לא פעל מתוך אידיאולוגיה, "הוא לא גיבור לאומי ולא גיבור שהולך להתאבד בשם אללה. כל החקירה נגדית הייתה הצגה".

"אני משתדלת להעביר את האמת", ציינה צמל בתגובה להערות השופטים, "המערער קנה סכין ומסטיק בשוק ביפו וחיפש חייל עם נשק. חייל שמוכן להרוג אותו. לא אזרחים. זה אירוע של ביש מזל מצדו של האיש אותו אני מייצגת. אכפת לי להגן עליו. ככה לא נראה מחבל".

ראש ההרכב, השופט יצחק עמית, פנה למחבל בערבית ושאל אותו "האם דקרת את החייל בסכין?". לאחר שהמחבל השיב בחיוב שאל אותו השופט מדוע עשה זאת, אך המחבל סירב להשיב לגוף השאלה וענה, "יש לי עורכת דין".

עו"ד דסי פורר המייצגת את משפחת החייל אלמוג עשהאל שילוני שנרצח על ידי המחבל אמרה לשופטים, "עדי ראיה מתארים מאבק אכזרי וברוטלי, ואת מאבקו של המנוח שלא ילקח ממנו הנשק. המחבל רצה לקחת את הנשק ולהרוג את כל מי שהיה ברחוב, והוא אף אמר זאת בחקירה. מדובר במחבל שרצה לרצוח חייל בדם קר ולרצוח עוד אנשים עם הנשק".

לדבריה, "זה גם רצח לאומני וגם הרצון לרצוח עוד אנשים. לולא המאבק של החייל המנוח היו כאן עוד אנשים שהיו נרצחים. הרצח כאן היה ברוטלי ואכזרי. זה רצח חריג בחומרתו. אנחנו גם טוענים שאסור לשחרר את המחבל בשום עסקה. המשפחה הקימה בית לחיילים בודדים ורוצה להנציח את זכרו ולכן אין עניין לפגוע בפיצוי הכספי".

השופטים התירו גם לאביו של החייל שנרצח, יוסי שילוני, לשאת בפניהם דברים קצרים, למרות התנגדות עורכת הדין צמל. שילוני אמר בהתרגשות לשופטים, "מאוד קשה לי להיות כאן. אני לא מאמין שאנחנו צריכים לראות את הפרצוף הנאלח הזה. הגענו בכל זאת לכאן אחרי כל הדיונים ושמענו את העדויות של המחבל. בני חירף את נפשו למען אחרים".

שילוני סיפר לשופטים, "אנחנו משתדלים בארבע השנים האחרונות לבחור בדרך החיים. הקמנו בית לחיילים בודדים וזה נותן לנו כוח. אני מקווה שאני לא מתחצף אבל זה בזבוז זמן של השופטים לשמוע שוב את המחבל. אלמוג מנע רצח המוני".