מאוטופיה למציאות: חוד החנית התנועתי

בשבת האחרונה ערכו מדריכי גרעין יונתן של בני עקיבא סמינריון משותף בו חידדו את מטרת הגרעין: פיתוח מנהיגות מקומית בפריפריה.

ערוץ 7 , ב' בחשון תשע"ט

סמינריון גרעין יונתן של בני עקיבא
סמינריון גרעין יונתן של בני עקיבא
צילום: אלעזר דהן

בתנועת בני עקיבא פתחו בשבת האחרונה, שבת בראשית, את אחד מהפרויקטים המוגדרים כחוד החנית של התנועה; "גרעין יונתן".

מטרתו של הגרעין, לאסוף את החבר'ה החלשים, לטפחם וללוותם במהלך שנות החטיבה והתיכון, ולהצמיח את מנהיגי הדור הבא.

הגרעין הוקם על ידי התנועה לפני כ-15 שנים בעקבות בעיית הדרדרות לפשיעה בדרום העיר תל אביב. לאחר הרבה מחשבה וחיפוש אחר פתרון, מצאה התנועה כי חינוך לאידיאליזם ולמעורבות קהילתית תוכל להוות נדבך חשוב בפתרון הבעיה.

השנה נעשתה מהפכה של ממש בגרעין כשהפך מכלי חינוך לאידיאולוגיה גרידא, לכלי לעשייה ממשית.

בסמינריון הפתיחה התאגדו כל מדריכי הגרעין מרחבי הארץ והתארחו בישיבת נחלים. מטרת הסמינריון היתה ללמד ולפתח את מיומנויות המדריכים על מנת שיוכלו להקים את הגרעינים בעריהם על הצד הטוב ביותר.

הסמינריון נפתח ביחידות עיוניות על מהות הגרעין, האידיאלים והמטרות הטמונות בו. לאחר מכן הלכו המדריכים לפרויקט ייחודי של חלוקת מזון למשפחות מועטות יכולת בשיתוף עם עמותת "טל חיים".

המדריכים מיפו את מצרכי הבסיס שמשפחה ממוצעת צריכה, תוך חשיבה על אלמנט המותרות, בכדי לתת את ההרגשה של "משפחה רגילה" ובהמשך מסרו למשפחות את המצרכים.

הפעילות העיקרית של הגרעין היא חלוקת מצרכים למשפחות מעוטי יכולת, תוך הדרכת החניכים ופיתוח מנהיגות אישית. פעילות הגרעין מתבצעת בעיקר בערי הפריפריה בארץ, בהן, לרוב, האוכלוסיה חלשה יותר ונצרכת לחיזוק.

מטרת העל של הגרעין היא ללוות את החניכים לפתח את הפוטנציאל שלהם ולטפח את המנהיגות שבהם בכדי שאלה יוכלו לתרום בעתיד לעריהם ולהמשיך בעשייה.

על מנת למצוא את האנשים המתאימים למשימה מורכבת זו, התנועה פתחה בסדרה של מיונים בהם המדריכים נבחרו בקפידה רבה ובתהליך ארוך. בין הדברים שעברו המדריכים; מבחני אישיות, סימולציות וראיונות אישיים עם ראשי התנועה.

ניר שאוליאן, רכז ארצי של גרעין יונתן, סיפר, "השנה אנו מעלים הילוך בפעילות של הגרעינים בשכונות. המדריכים יובילו יחד עם בני הנוער פרוייקטים של חסד, בדגש על חלוקת מזון למעוטי יכולת. מטרתנו אינה נתינת צדקה, כי אם פיתוח אחריות קהילתית. אנו באים להצמיח מנהיגים מקומיים. מטרתנו להפוך את האוטופיה למציאות".

"אמנם קיימים חוסרים ולקויות", הוסיף אלעזר דהן, ממדריכי הגרעין, "אך יחד עם זאת קיימת אהבה, אחדות וסובלנות ברמה שאין אנו מוצאים 'בקהילות המפותחות'. אנו לא מסתכלים על הפריפריה כמסכנים או כחסרי תרבות, ההפך הוא הנכון – אנו מעריכים את קהילות הפריפריה עד מאד ורוצים ללמוד את עושרם התרבותי, בין שהתפתחו בקהילה המקומית ובין שהובאו עימם מארצות מוצאם".

"מטרתנו אחת היא", ציין, "להצמיח ולפתח מנהיגות מקומית בערי הפריפריה. אנו רוצים שהם יעשירו את התנועה בתרבותם וליצור שיוויון הזדמנויות בין כולם".