נשיא גרמניה שטיינמאייר מתנצל על השואה

פרנק-ואלטר שטיינמאייר התנצל על פשעי הנאצים במהלך ביקורו במחנה ריכוז ביוון. 70 אלף מיהודי יוון נרצחו על ידי המשטר הנאצי.

ניסן צור , ב' בחשון תשע"ט

נשיא גרמניה שטיינמאייר
נשיא גרמניה שטיינמאייר
צילום: רויטרס

נשיא גרמניה מתנצל שוב על השואה ומניח זר לזכר יהודי יוון שנרצחו על ידי הנאצים.

פרנק-ואלטר שטיינמאייר המבקר בימים אלו ביוון, הגיע אל מחנה ריכוז נאצי שבו נכלאו לפחות 25 אלף בני אדם במהלך המלחמה. הנשיא הגרמני הניח זר לזכר הנרצחים והתנצל שוב על פשעי השואה.

"מעשי זוועה בלתי נתפסים בוצעו בחסות גרמניה במחנה צ'יידארי. אנו קדים בפני הקורבנות", אמר שטיינמאייר. בין 60 ל-70 אלף מיהודי יוון נרצחו על ידי הנאצים בזמן המלחמה, ונשיא גרמניה אמר כי "אסור לשכוח את האחריות המוסרית והפוליטית של גרמניה לשואה ולמעשי הטבח שאירעו בה".

ביקורו של שטיינמאייר ביוון מתקיים ביום השנה לשיחרורה של אתונה מהכיבוש הנאצי, ולאור דרישתה של ממשלת יוון כי גרמניה תשלם פיצויי עתק על הנזקים האנושיים והחומריים שגרמה ליוון במהלך המלחמה.

ועדה מיוחדת שהקימה ממשלת יוון קבעה כי גרמניה צריכה לשלם פיצוי בסך 270 מיליארד יורו ליוון, בהם 10 מיליארד יורו אותם חוייב הבנק היווני המרכזי "להלוות" לנאצים בזמן המלחמה.

בגרמניה דחו את הדרישה וטענו כי נושא הפיצויים על נזקי המלחמה נסגר באופן סופי בהסכם שנחתן לאחר סיום מלחמת העולם השנייה. שטינמאייר גם הביע חשש "מהתגברות הפופוליזם באירופה" ודיבר נגד הקיצוניות המתפשטת ברחבי אירופה בעקבות גל המהגרים המוסלמים ליבשת.