נתניהו ופרידמן על סיפון המשחתת: "הכוח האדיר של אמריקה"

ראש הממשלה ושגריר ארה"ב ביקרו במשחתת האמריקנית שעוגנת בנמל אשדוד. נתניהו סייר בגשר הפיקוד ונפגש עם קצינים ומלחים.

יוני קמפינסקי , ב' בחשון תשע"ט

נתניהו ופרידמן
נתניהו ופרידמן
Matty Stern / US Embassy

ראש הממשלה בנימין נתניהו ורעייתו שרה נתניהו סיירו (הערב) במשחתת האמריקנית העוגנת בנמל אשדוד יחד עם שגריר ארה”ב בישראל דיוויד פרידמן ורעייתו.

מזה 19 שנה לא עגנה משחתת אמריקנית בנמל אשדוד. על סיפונה נערך טקס לציון 243 שנים להקמת חיל הים האמריקני.

"זהו רגע מרגש עבורי להיות על ספינת חיל הים האמריקני רוס יחד עם השגריר דייוויד פרידמן ורעייתו תמי, עם הגנרל מרטין, השר כ"ץ, מפקד חיל הים אלוף שרביט ועם רעייתי שרה", אמר נתניהו. ''כשנבחרתי לראשות הממשלה בפעם הראשונה, לפני 22 שנים, זמן קצר לאחר מכן ביקרה בישראל נושאת מטוסים אמריקנית. זה היה ביקור שנחקק בזיכרון, לראות את הכוח האדיר של אמריקה''.

לדברי ראש הממשלה, המשחתת האמריקנית הגיעה לישראל ''בתקופה שבה הערכים והאינטרסים שלנו נתונים במבחן, אך אין כמו הברית בין אמריקה לישראל שמוצאת ביטוי בדרכים רבות, אך בעיקר בשיתוף במודיעין צבאי ובשיתוף פעולה צבאי נגד טרור ונגד התוקפנות של איראן באזור.

''אנו מחויבים למנוע מאיראן להרחיב את האימפריה שלה. עליהם לשוב לאיראן - לצאת מסוריה, לצאת מתימן, לצאת מעיראק ולחדול מחרחור מלחמה והפצת אומללות. הם מפיצים סבל בכל מקום אליו הם הולכים".

''זאת מחויבות שהנשיא טראמפ הביע פעמים רבות", הוסיף נתניהו. ''הוא הביע את תמיכתו בזכותה של ישראל להגן על עצמה כנגד תוקפנותה של איראן נגד ישראל בסוריה. הוא אמר: אנחנו מגבים אתכם במאה אחוז. אני מאמין שהביקור הזה מביע את המחויבות הזאת בבהירות כה רבה, ואת השותפות הזאת בצורה כה טובה''.

נתניהו הדגיש כי העוצמה הימית הצבאית של אמריקה שינתה את העולם. ''היא מגנה על העולם. היא כוח לחירות. אנו אומרים שאנו מחויבים לעקרונות של חופש וחירות, אך אם אין יכולת להגן על החירות, המחויבות הזאת ריקה מתוכן.

''מאז שאמריקה הפכה להיות המעצמה הגדולה בעולם, היא מקרינה את העוצמה שלה, שהיא כוח החירות, לארבע רוחות שמיים. אנו יודעים כיצד היה העולם במחצית הראשונה של המאה ה-20 כשאמריקה לא היתה המעצמה החזקה בעולם וסבלנו את הטרגדיות הגדולות בהיסטוריה. אך במחצית השנייה של המאה ה-20 ועד היום, זאת עוצמה אמריקנית שמגנה על עקרונות אמריקניים שהם עקרונות אוניברסליים שאנו בישראל שותפים להם. והעקרון הראשון במעלה הוא עקרון החירות. התפקיד שמשחק חיל הים האמריקני בכך הוא עצום''.

ראש הממשלה אמר בסיום דבריו, ''אני מבקש להודות לכם בשם האנשים החופשיים בכל מקום, אך במיוחד בשם האנשים החופשיים של הדמוקרטיה שנקראת ישראל, בעלת הברית הטובה ביותר שלכם בעולם. תודה וברוכים הבאים לאשדוד״.טוען....