יריב לוין: אין משבר קואליציוני שלא ניתן לפתור

השר לוין מודע לקושי השותפות הקואליציוניות להתגמש טרם בחירות מחשש לפגיעה בעיני המצביעים, אך סבור: גישה אחראית תאפשר השלמת כהונה.

שמעון כהן , ה' בחשון תשע"ט

לוין עם נתניהו
לוין עם נתניהו
צילום: הדס פרוש. פלאש 90

שרי הממשלה סבורים שהממשלה עושה את תפקידה על הצד הטוב ביותר ונראה שגם אזרחי ישראל אינם מבינים את הסיבה המהותית לריח הבחירות שנישא באוויר. לסוגיה זו נדרש שר התיירות, יריב לוין, שבראיון לערוץ 7 מבהיר: "אנחנו לא רוצים לקצר את ימיה של הממשלה".

בדבריו מציין לוין כי גם הוא עצמו משקיע לא מעט זמן ומשאבים בניסיונות למציאת פתרונות לסוגיות שעל הפרק, במגמה למנוע את פירוקה של הממשלה והקדמת הבחירות. "זה חשוב מבחינת יציבות ומבחינת מהלכים שעוד יש לבצע".

עם זאת הוא מבהיר כי "כדי שזה יקרה צריכה להיות אחריות של השותפים ועמידה בהתחייבות שלא לקדם חקיקה פופוליסטית ולהימנע ממריבות במישור האישי כדי שהממשלה תוכל להתקיים. זה אפשרי אבל לא פשוט. אני מבין לליבן של השותפות שחוששות להתגמש ולעשות ויתורים שיפגעו בהן בקרב קהל המצביעים שלהן, אבל אני מקווה שהאחריות והראיה הממלכתית הרחבה יותר תגבר".

לדבריו סוגיות הגיוס והגיור אינן אלא רק דוגמאות למשברים קואליציוניים פתירים. "אין משבר קואליציוני שאי אפשר לפתור אותו אם יש רצון של השותפות הקואליציוניות לפתור אותו", אך כאמור בעיניו הדבר "מחייב גמישות ונכונות לוויתורים, ובתקופה שהיא ממילא לפני בחירות זה מחייב לקיחת סיכונים מסוימים כשהשותפות יצטרכו לעשות צעדים אחת לקראת רעותה. אם תהיה נכונות כזו נצלח גם את הנושאים האלה. אם לא תהיה נכונות כזו נדע את זה במהירות כי בנוגע לסוגיית הגיוס אנחנו נדרשים להכרעה בתוך חודש וחצי".

באשר לסקרים המעודדים שראש הממשלה רואה מחד ומאידך מצבו המשפטי סבו יעדיף להגיע להחלטת היועמ"ש אחרי בחירות ולא לפניהן, אומר השר לוין כי באשר להחלטת היועמ"ש "לוח הזמנים הנוכחי מלמד שגם אם הבחירות תתקיימנה במועדן זה יהיה לפני ההכרעה הסופית בעניינו של ראש הממשלה, כך שלא בטוח שהדבר רלוונטי מבחינת השיקולים. אני יכול לומר גם בעניין הסקרים, בפעם הקודמת הסקרים נתנו לנו 18 מנדטים ובסוף סיימנו עם 30. לא הייתי מציע לבנות על סקרים, בעיקר כאשר בארץ פרק הזמן המינימאלי למערכת בחירות הוא שלושה חודשים ולא מהיום למחר. בזמן כזה הרבה דברים יכולים לקרות, ולכן דרך המלך היא למצות את המנדט שיש לנו, ורק אם יתברר שהדבר לא אפשרי ללכת לכיוון של הקדמת בחירות".

"אנחנו רוצים להמשיך ואני חושב שאפשר להמשיך, אבל בוודאי שלא נרצה לקיים כאוס של חקיקה פופוליסטית וחלוקה תקציבית לא אחראית. זה דבר שאף אחד לא יוכל להסכים לו וככל שנוכל להגיע להסכמה שתמנע מצב שכזה הדרך להמשך כהונת הממשלה בעיניי סלולה".