בג''ץ הקפיא את גירוש הסטודנטית הזרה לארה אל קאסם

לארה אל-קאסם שכניסתה לישראל נאסרה עקב פעילותה בתנועת ה-BDS מבקשת מבית המשפט העליון להורות לאפשר לה להיכנס לישראל לצורך לימודים.

ערוץ 7 , ה' בחשון תשע"ט | עודכן: 16:24

פעילת ה-BDS לארה אל-קאסם
פעילת ה-BDS לארה אל-קאסם
צילום: קובי ריכטר / TPS

בג''ץ הוציא אחר הצהריים (ראשון) צו זמני האוסר על גירושה של הסטודנטית הזרה לארה אל-קאסם עד להחלטה בבקשת הערעור שהגישה על פסיקת בית המשפט המחוזי בתל אביב שמאפשרת את גירושה מישראל.

בית המשפט המחוזי בתל אביב דחה ביום שישי את ערעורה של אל-קאסם וקבע כי החלטת רשות האוכלוסין וההגירה שלא לאפשר את כניסתה לישראל התקבלה כחוק.

"הגעתי למסקנה שלא נפל כל פגם בהחלטת רשות האוכלוסין ושוכנעתי כי יש לדחות את הערעור", כתב השופט ארז יקואל. "קריאה להשתתפות בחרם נגד המדינה עלולה להיחשב כעידוד להשתתפות בפעולה בלתי חוקית או כהתנהלות שיש בה יסודות אסורים".

לדבריו, "ההוראות שיסודן בכוונת המחוקק להגן מפני תופעת החרם מאפשרות להצדיק מגבלות שלטוניות על גורמים המבקשים לפגוע באינטרסים חשובים המוכרים כזכויות יסוד".

בדיון בבית המשפט המחוזי שנערך ביום חמישי טען עורך דינה של אל-קאסם כי מאחר שכבר איננה פעילה בארגוני החרם יש להתיר לה להיכנס ארצה

"החוק נוקט בלשון הווה: מי שהיום נושא בתפקיד בארגון שמקדם חרם. זו לא המערערת שעבר שנה וחצי אינה חלק מארגון SJP. בזה אפשר לסיים את הדיון כי אין עילה למנוע את הכניסה שלה", אמר עורך הדין.

"אין די ראיות מנהלתיות כדי למנוע ממנה כניסה לישראל", הוסיף עורך הדין וסנט באנשי המשרד לעניינים אסטרטגיים העומדים מאחורי הבקשה להרחקתה, "צריך להגיד משהו לגדודי מחפשים הגוגל במשרד לעניינים אסטרטגיים - תרימו את הראש מהמסך והמקלדת. יש כאן צעירה סטודנטית בת 22 שהיתה בת 19 כשהיתה באוניברסיטה. מתי בדיוק היא הספיקה להיות פעילת חרם מרכזית?".

נציג הפרקליטות טען בדיון כי אל-קאסם היתה פעילת חרם עד לחודשים האחרונים, "הנקיטה בלשון הווה בחוק נוגעת למי שכבר זמן רב אינו פעיל חרם ולא נוגעת למי שהפסיק להיות פעיל חרם כמה שבועות או חודשים לפני שהגיע לארץ. יש לנו ראיות שהיא היתה פעילת חרם עד אפריל 2018 לפחות".

נציג הפרקליטות הוסיף, "לארה אל-קאסם מחקה את החשבונות שלה ברשתות החברתיות לפני הגעתה לישראל. זה דפוס פעולה מוכר של פעילי BDS".