איש אמת, סנגור בנשמתו

הוא היה סנגור בנשמתו ותמיד חתר אחר האמת. קידש את זכויות הפרט במובן האמיתי של המילה. שמרנות יהודית וליברליות דרו אצלו בכפיפה אחת

חיים לב , ז' בחשון תשע"ט

 עו"ד ויינרוט ז"ל
עו"ד ויינרוט ז"ל
צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

כמעט כל איש ציבור בישראל מתמודד עם הקונפליקט החרות על דגלה של מדינת ישראל – מדינה יהודית ודמוקרטית. שמרנות יהודית וערכים ליברליים מתקשים ביום יום לדור בכפיפה אחת תחת מטריה אחת, על אחת כמה וכמה כשמדובר במצעה הבסיסי של המדינה.

מי שחי ונשם את הקונפליקט הזה הוא עורך הדין יעקב ויינרוט שהסתלק הבוקר לעולמו. לאורך כל שנות חייו הוא ניסה להוות גשר בין דתיים לחילונים, חרדיים ואתיאיסטיים, עובדים ולומדי תורה. הוא אהב את הקונפליקט וחווה ריגוש כשפיצח אותו. כמשפטן מהשורה הראשונה בעולם המשפט בישראל וכלומד תורה ירא שמיים הוא פתר מידי יום את הסתירה הזו בצורה הטובה ביותר.

הוא היה סנגור בנשמתו ותמיד חתר אחר האמת. הוא קידש את זכויות הפרט ואת חופש הביטוי יותר מכל אחד אחר אך במובן האמיתי של המילה וללא הטיות אינטרסנטיות.

זו הסיבה שלמרות היותו משפטן מבריק הוא סירב להשתלב בהיכלי הצדק המוסדיים במדינה: הוא סבר שהאמת המזוקקת אינה באמת נמצאת שם. בהפגנת החצי מיליון ב-1999 של הציבור החרדי נגד בית המשפט העליון עו"ד וינרוט השתתף, קרא 'שמע ישראל' יחד עם כולם ואף הזיל דמעה. כזה היה, איש אמת, לוחם הצדק האמיתי.

כאיש אמת הוא קידש את לומדי התורה שהרוח היה כל עולמם ובאותה עת את החוקרים, המדענים, אנשי הרוח, הפילוסופיה והמדע. למרות היותו אדם מאמין הוא העריך את כולם – את כל אלה שחיו - במובן העמוק של המילה - על פי תפיסתם ואמונתם.

לאורך השנים הוא היה עורך הדין ב'הא' הידיעה של המפלגות החרדיות. ההסכמים הקואליציוניים נהגו לרוב לעלות על שולחנו ולפרקים הוא השתתף אקטיבית במשאים ומתנים כשמדובר היה בסוגיות רגישות הנוגעות ליחסי דת ומדינה.

למרות היותו נמנה על האצולה המשפטית בישראל וככזה נהג ליטול סכומי עתק מלקחותיו, כשמדובר היה במקרים קשים מבחינה כלכלית הוא לא גבה תשלום או לחילופין גבה סכום מזערי וכדי להעניק הרגשה טובה ללקוח.

וינרוט היה סמל ודוגמה לאדם ששילב תורה ועבודה. גם בימים טרופים הוא מעולם לא וויתר על החברותא על לימוד גמרא בבני ברק. כתלמיד ישיבה בצעירותו הוא היה ונשאר איש יודע ספר והגות ישראל עד סוף ימיו.

בשנים האחרונות הוא סבל ייסורים בשל מחלת הסרטן בה לקה. אמש ביקר אותו בבית החולים שיבא בתל השומר מנהיג הציבור הליטאי הרב קנייבסקי שאמר לו כי "יסורים ממרקים". פחות מ-12 שעות לאחר מכן הוא נפטר.

יהיה זכרו ברוך.