יוקשחו נהלי ההתראה להוצאה לפועל

שליחי ההוצאה לפועל שאינם מאתרים את החייב בביתו משאירים לו התראה על הדלת. אייכלר: "אנשים התלוננו כי לעיתים ההתראה לא היתה קיימת"

מיכל לוי , ח' בחשון תשע"ט

יוקשחו נהלי ההתראה להוצאה לפועל
יוקשחו נהלי ההתראה להוצאה לפועל
צילום: אייסטוק

יו"ר הוועדה לפניות הציבור, ח"כ ישראל אייכלר, פנה למשרד המשפטים בדרישה לתקן את נוהל התראות ההוצאה לפועל.

על פי התקנות הקיימות, שליחי ההוצאה לפועל שאינם מאתרים את החייב בביתו, משאירים לו התראה על הדלת. לדברי אייכלר, מתלונות שהגיעו לוועדה עולה כי במקרים רבים ההדבקה לא בוצעה היטב, או שלא בוצעה כלל על ידי השליחים וחברות השליחויות השונות.

"האזרח שטען לאי- קבלה מצא את עצמו כשידו על התחתונה מול גלגלי הבירוקרטיה", אמר.

לאור זאת הציע ח"כ הרב אייכלר והגיע להסדר עם משרד המשפטים בבקשה לשנות את התקנות ולהוסיף חיוב תיעוד וצילום של ההדבקה, שיתווסף אל הדו"ח המלא.

לאחר דין ודברים אישרו אנשי המשרד את התקנה ברוח הצעת החוק, ובתחילת 2019 היא תיכנס לתוקף. הודעה על פרטי התקנה החדשה תבוא בנפרד.

ח"כ אייכלר בירך ואמר כי זהו תיקון עוול היסטורי. "יש בכך חשיבה על האזרח הקטן. עד היום השופט היה מקבל באופן אוטומטי את גרסת הדוורים והשליחים שהם הדביקו את ההודעה. בעקבות התקנה החדשה חובת ההוכחה תוטל עליהם. שוב לא ימצא עצמו האזרח חסר אונים מול גופים חזקים ממנו. אני שמח שאנשי המשרד קיבלו את התקנה החדשה, ומקווה שזו היא סנונית ראשונה המבשרת על שינוי הלך הרוח ביחס שבין האזרח לשלטונות", אמר.