אלשיך: השחרור מהמשטרה מקרב את הטיול להודו

המפכ''ל על המצב בדרום: ״מערכת הביטחון לא רואה מוטיבציה לייצר הסלמה כוללת בעזה״. על אי הארכת כהונתו: "אני שליח כששולחים אותי".

יוני קמפינסקי , ח' בחשון תשע"ט

המפכ"ל בבר אילן
המפכ"ל בבר אילן
צילום: תומר ניוברג, פלאש 90

מפכ"ל המשטרה, רב-ניצב רוני אלשיך, התייחס הבוקר (רביעי) למצב ברצועת עזה ולהחלטת השר גלעד ארדן שלא להאריך את כהונת אלשיך כמפכ''ל.

במסגרת הרצאה בפני סטודנטים בפקולטה למשפטים באוניברסיטת בר אילן אמר אלשיך כי ״מערכת הביטחון לא רואה מוטיבציה לייצר הסלמה כוללת ברצועת עזה, האירועים שם מספיק מורכבים, מורכבות השחקנים שם מספיק גדולה כדי שיהיו לנו כמה אירועים כמו שהיה הלילה''.

בהתייחסו לשאלה על כוננות מוגברת בהר הבית ובשטחי יהודה ושומרון השיב המפכ"ל "בדרך כלל אנחנו מצליחים לבודד את הר הבית מהאירועים האלה. אני חושב שמה שעשינו מאז תחילת גל הטרור, לאט לאט הוצאנו את הר הבית מהמשחק בשיטה מאוד מאוד מבוקרת ומורכבת.

''שום דבר פה זו לא תעודת ביטוח אבל אני חושב שאנחנו רחוקים מזה, וגם רחוקים מהתגובה הרלוונטית ביהודה ושומרון או משהו משמעותי ביהודה ושומרון.

עוד הוסיף המפכ"ל כי "כמובן הידרדרות יכולה להיגרר לאורך זמן ולתפוס מעגלים יותר נרחבים אך אני מציע לא להפחיד את הציבור ומתמקדים כרגע בדרום".

לגבי אי הארכת כהונתו אמר המפכ"ל אלשיך: "אני לא יודע מה זה מאוכזב או לא מאוכזב. אני אמרתי בכל במה אפשרית - אני שליח כששולחים אותי. אני לא ביקשתי להיות מפכ"ל. שלחו אותי להיות מפכ"ל, עשיתי כמיטב יכולתי, וביום שמפסיקים לשלוח אותי אז אני אלך לשליחות אחרת, ואעשה את זה בשמחה. זה רק מקרב את הטיול להודו. עוד לא יצאתי לחופשת שחרור".

דיקן הפקולטה למשפטים באוניברסיטת בר-אילן, פרופ' אורן פרז, התייחס בפתח הדברים לפרשת הסטודנטית לארה אל-קאסם שכניסתה לישראל נאסרה בשל פעילותה ב-BDS. ״אני מסכים עם האוניברסיטה העברית שההחלטה הזו (לעצור את הסטודנטית) שגויה מיסודה. אותה סטודנטית הודיעה שהיא חוזרת בה מהפעילות.

''אבל יותר חשוב מזה- בעצם ההחלטה שלה להגיע לישראל וללמוד באוניברסיטה ישראלית היא הביעה את דעתה בצורה הכי מובהקת שהיא מתנגדת לחרם, ואם הייתי המשרד לעניינים אסטרטגיים, הייתי מברך אותה על כך שהיא מגיעה לישראל כי היא יכולה בדרך הזאת ללמוד, להיפגש עם סטודנטים, מרצים, אנשים שחיים בישראל, ובעצם לשנות את עמדתה״, הוסיף פרופ' פרז.