'וינרוט זיהה אמת ובחר לייצג את מרגלית'

אביה של מרגלית הר שפי הכיר את עו"ד וינרוט ז"ל עוד בטרם היה לעורך דינה של בתו. שוחחנו איתו על הפרקליט והרגע שבו בחר שלא להיות רב

שמעון כהן , ח' בחשון תשע"ט

עו"ד ד"ר יעקב ויינרוט ז"ל
עו"ד ד"ר יעקב ויינרוט ז"ל
חזקי ברוך

בין שלל לקוחותיו של עו"ד יעקב ויינרוט ז"ל שהלך אתמול לעולמו, הייתה גם מרגלית הר שפי, מי שהורשעה בסופו של יום באי מניעת רצח ראש הממשלה רבין. ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם אביה, דב, על ימי המשפט ההוא ודמותו של ויינרוט כפרקליט, כאדם וכתלמיד חכם.

"אני מכיר את יעקב מילדות. שנינו בני העיר נתניה, שנינו פחות או יותר באותו גיל", אומר הר שפי בפתח דבריו ומציין כי לבד מהילדות המשותפת בנתניה הוא וויינרוט המנוח גם התגייסו לצה"ל יחדיו, יחד עברו טירונות קרבית בנח"ל ובתקופה זו למדו בשבתות בחברותא יחד.

לדבריו מוסיף הר שפי אנקדוטה על הרגע בו החליט ויינרוט ז"ל שלא להפוך לרב על אף גאונותו המופלגת בעולמה של תורה. היה זה כאשר הגיע לעבור סמיכה אצל הרב משה לוין זצ"ל. "הרב לוין בחן אותו והגיעה אישה עם חתיכת בשר והרב אמר לו 'תגיד מה אתה אומר'. הוא חשב שזו חתיכה מהלב והרב אמר לו 'תלקק', הוא ליקק והבין שזו חתיכה מהכבד, ואז הרב אמר לו 'אתה רואה, כדי להיות רב צריך לדעת ללקק וזה לא תמיד נעים'. הוא אמר שכאן הוא החליט שלא יילך להיות רב".

עם זאת מעיר הר שפי כי קשה להגדיר את ויינרוט כמי שבחר באורח חיים שבו לא תורתו אומנותו לנוכח היכרותו העמוקה עם עולם התורה, "אני מכיר באופן אישי תלמיד חכם גדול שלמד עם יעקב במשך 11 שנים בכל ערב, גם בימי שישי, באופן קבוע כך שאי אפשר לומר שתורתו לא הייתה אומנתו".

על הבחירה בויינרוט כפרקליטה של בתו, מרגלית, לאחר רצח רבין, מספר דב: "כשטפלו עלינו הפרקליטות ושאר מי שאינם דורשי אמת את האשמה כאילו מרגלית ידעה על הרצח פנינו לכמה פרקליטים בכירים וכולם סירבו בגלל הרצח. אחד מעורכי הדין הללו אמר את זה במפורש לאחרונה בראיון. הוא אמר על מרגלית שהיא בטוח זכאית וסתם טפלו עליה אשמה". לעומתם "יעקב ראה את האמת וידע שהכול זו אשמת שווא ואמר שהוא ייקח את התיק וכך הדברים התגלגלו".

על ניהול התיק שזכה לעינה הביקורתית הבוחנת של התקשורת, אומר הר שפי: "לדעתי הוא הכין את התיק מצוין. זה שבסוף טיעוניו לא התקבלו זה לא בגלל שהטיעונים לא נכונים, אלא בגלל שזה היה רצח רבין ושני עורכי הדין שדיברתי עליהם ידעו במפורש שמה שלא יהיה היא תורשע ולכן לא רצו. זו הייתה האוירה והיה עליהום כזה. עם אחד מעורכי הדין היותר מפורסמים סיכמנו כבר על שכר טרחה והוא חזר בו אחרי ישיבת עבודה ראשונה"

"יעקב עצמו לקח את זה ללב. היה לו מאוד חשוב הצדק. לא עניין אותו שום דבר מסביב. הוא אמר שבכל מקום שבו יוכל לפעול למען הצדק הוא יפעל ובזה הייתה גדולתו, מעבר לשאר הדברים שנאמרו עליו ואני מכיר באופן אישי", מוסיף הר שפי.

לימים, כאשר שמע ויינרוט את דבריו של ראש השב"כ דאז, עמי איילון, קובע במפורש שמרגלית לא ידעה, הוא ביקש ממשפחת הר שפי לפנות לערכאות ולדרוש את פתיחת התיק מחדש. דב מספר כי באותם ימים לא פרקליט המדינה ולא היועמ"ש לא הסכימו לגעת בתיק ולפתוח אותו שוב, "וזהו, ככה זה נשאר".