עתירה: להדיח את נוה מהועדה לבחירת שופטים

התנועה לאיכות השלטון מבקשת משופטי בג"ץ להורות לשרת המשפטים המשמשת כיו"ר הוועדה להדיח את ראש לשכת עורכי הדין מחברותו בועדה.

ערוץ 7 , ט' בחשון תשע"ט

תדיח את נוה? איילת שקד
תדיח את נוה? איילת שקד
צילום: מארק ניימן, לע"מ

התנועה לאיכות השלטון הגישה היום (חמישי) עתירה לבג"ץ נגד שרת המשפטים איילת שקד, בדרישה שתנמק מדוע אינה משעה את עו"ד אפי נוה מתפקידו כחבר הוועדה לבחירת שופטים.

"המשך כהונתו של נוה בוועדה לבחירת שופטים מרסק את אמון הציבור, שוחק את מעמד הוועדה ופוגע בתדמיתה, פועלה וביוקרתה", נאמר בעתירה.

נוה נחקר לאחרונה במשטרה בחשד לביצוע עבירה של מרמה. על פי החשד חזר עו"ד נוה מחופשה פרטית בחו"ל כשהוא מלווה בנוסעת נוספת. במעבר הגבול ביציאה מישראל ובכניסה אליה הציג את דרכונו שלו, אך סייע לנוסעת הנוספת, שאינה מנועת כניסה לישראל, לעבור את מעבר הגבול ללא הצגת דרכון.

בעתירה מצוטטים פרסומים תקשורתיים לפיהם נוה הודה במעשים המיוחסים לו וטען כי אותו עניין מהווה חלק מהליך גירושין המתנהל בימים אלו שהינו חסוי על פי דין.

בפרסום נוסף נאמר כי שרת המשפטים איילת שקד, העומדת בראש הוועדה לבחירת שופטים, הבהירה שלא תדרוש את פרישתו של עו"ד נוה מהוועדה, ואף נימקה זאת בחזקת החפות העומדת לו, למרות שהודה בביצוע המעשים המיוחסים לו.

בתנועה לאיכות השלטון סבורים כי חובתה של שרת המשפטים לשקול את החשדות החמורים נגד עו"ד נוה ולבחון את המשך חברותו בוועדה. "העבירות אותן ביצע לכאורה עו"ד נוה מחייבות את העברתו מתפקידו והן חמורות על אחת כמה וכמה כשמי שמבצע אותן הוא יו"ר לשכת עורכי הדין בישראל, שעיני קהילת המשפטנים כולה נשואות אליו, ושראוי כי ישמש מודל לחיקוי לעורכי הדין כולם".

"כל רגע נוסף בו נותר עו"ד נוה בכהונתו בוועדה למינוי שופטים מהווה פגיעה אנושה באמון הציבור ברשויות השלטון, ובוועדה למינוי שופטים בפרט – פגיעה אשר תשפיע על כל מינוי הנעשה בתקופה זו, ותגרור פגיעה רוחבית באמון הציבור במערכת כולה", מוסיפים בתנועה לאיכות השלטון.