ח"כ עליזה לביא מציגה: החוק לעקיפת הרבנות

בתמיכת הרב הקונסרבטיבי דב חיון, חברת הכנסת מ''יש עתיד'' הגישה הצעת חוק שתאפשר לזוגות להתחתן מחוץ לרבנות הראשית.

חזקי ברוך , ט' בחשון תשע"ט

עליזה לביא
עליזה לביא
צילום: הלל מאיר/TPS

ועדת השרים לחקיקה תדון ביום ראשון הקרוב בהצעת חוק של ח"כ עליזה לביא (יש עתיד) שמטרתה לבטל את החוק שעל פיו בני זוג הנישאים מחוץ לרבנות והרב המחתן ישאו באשמה פלילית וייחשבו לעבריינים.

כיום, סעיף 7 לפקודת הנישואין והגירושין קובע כי אדם שאינו רושם את נישואיו או גירושיו יישא בעונש מאסר של שנתיים. הוראה זו עלולה לחול על כל זוג ועל כל רב מחתן העורך טקס זוגיות פרטי בביתו ואינו "דואג לרישום הנישואין".

יוזמת החוק ח"כ לביא טענה כי "הסעיף הזה הוכנס בדלת האחורית והוא כתם לכנסת ישראל. יהודיות ויהודים הבוחרים להתחתן שלא באמצעות הרבנות לא צריכים להיענש ולהיתפס כעבריינים נפשעים הנשלחים לרצות מאסר של שנתיים, ולשאת באות קלון. עונש המאסר לבני זוג שבחרו לערוך טקס נישואין פרטי הוא פגיעה בזכויות יסוד לחופש דת ולצנעת הפרט ועומד בסתירה לערכיה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית.

''הצעת החוק מבקשת לאפשר לזוגות רבים - שאינם מקבלים מענה לצרכיהם, ובוחרים שלא להירשם ברבנות הראשית אך כן להינשא כדת משה וישראל שלא להיחשב עבריינים", הוסיפה חברת הכנסת מ''יש עתיד''.

הרב שאול פרבר, יו"ר ארגון עתים, אמר "לא יתכן שבמדינת העם היהודי, יאסר אדם לשנתיים ויפתח לו תיק פלילי, כיוון שקיים מצווה. האבסורד זועק לשמיים, בייחוד כאשר אנו נושאים פנינו אל חוץ לארץ ואל האנטישמיות העולה, במסווה של חקיקה נגד היהדות. מטרתו של הסעיף בצורתו הנוכחית היא לשמר את המונופול של הרבנות על הנישואים בישראל בצורה אגרסיבית, ומונע מזוגות לערוך טקס נישואים דתי על פי אמונתם, רק משום שלא ביקשו לבוא בשערי הממסד הדתי. כל מי שאכפת לו עתיד היהדות במדינת ישראל צריך להתקומם כנגד".

דב חיון, רב קונסרבטיבי שנעצר לפני שלושה חודשים בעקבות תלונה שהוגשה נגדו על עריכת חופה מחוץ לרבנות, הביע צמיכה בהצעת החוק ואמר "מדינת ישראל צריכה להבין שאין לאף זרם מונופול על היהדות. רבנים רבים שגרים במדינות שונות בעולם לא עולים לארץ כי אין להם פה סיכוי למצוא עבודה, פוסלים אותנו פה כיהודים, אנחנו לא שווי זכויות.

''זה אבסורד שרב שנתן מעצמו שלוש שנים בצבא לא מקבל את הזכויות וההכרה המגיעה לו כיהודי מן המניין לעומת חרדי שלא נתן מעצמו יום אחד למען המדינה", הוסיף חיון, איש מפלגת מרצ.