אהוד ברק:
''כשהייתי שר הביטחון, 300 אנשי חמאס נהרגו תוך 3.5 דקות''

שר הביטחון לשעבר בראיון על המצב הביטחוני בדרום, מלחמות הפוליטיקה בקבינט, חקירות נתניהו והאם יש סיכוי שישוב לזירה הפוליטית.

103FM , י' בחשון תשע"ט

אהוד ברק
אהוד ברק
Photo by Tomer Neuberg/Flash90

שר הביטחון לשעבר אהוד ברק התראיין הבוקר (שישי) לניסים משעל ברדיו 103FM, התייחס למצב הביטחוני בדרום ותקף את היעדר המדיניות של ממשלת נתניהו.

כשנשאל ברק מה דעתו על התנהלות הקבינט בישיבה האחרונה טען כי מדובר בריב ילדותי בין השרים, ולטענתו הוא נובע מהבחירות המתקרבות, ואין לו שום קשר למצב בעזה.

עוד הוסיף ברק: "צריך להכות בחמאס, אבל הממשלה אמורה לעסוק באסטרטגיה, ולא בשאלה איך פותחים באש, ואיזו מטרה של חמאס בוחרים. הבעיה האמיתית של הממשלה היא שאין לה כל אסטרטגיה. ראש הממשלה בנימין נתניהו מזה חצי שנה נכנע לכל גחמה של ארגון חמאס, ולמעשה מתקפל תחת אש, וזה לא דבר סביר".

בהמשך נשאל ברק מה הוא היה עושה בפועל לו היה יכול, וברק אמר שהוא לא יגיד מה הוא היה עושה אלא יעדיף להזכיר את מה שהוא כבר עשה והזכיר את המבצעים בהם היה מעורב בזמנו: "כשהייתי שר ביטחון נהרגו תוך שלוש וחצי דקות למעלה מ־300 אנשי חמאס בהתקפה ממוקדת של חיל אוויר.

''במבצע נוסף שהייתי מעורב בו נהרג רק אדם אחד, אבל הוא היה הרמטכ"ל של ארגון חמאס בזמנו. כולם מדברים היום על מכה חזקה וקצרה, אף אחד, אפילו לא שר הביטחון אביגדור ליברמן, לא מדבר על לפרוץ הרצועה ולהישאר שם כי הוא לא יודע מה לעשות ביום שאחרי".

"מה שקורה היום הוא שנטפלים לרמטכ"ל, ומנסים לגלגל אליו את האחריות, בשעה שהוא זה שהציע הצעות מעשיות בכדי לסקל את המצב שאנחנו נמצאים בו היום. הממשלה כלל לא התחילה לדון בהצעותיו, ואני לא מדבר אפילו על קבלת החלטות. החמאס יקבע אם עכשיו תהיה הידרדרות, וראש הממשלה בנימין נתניהו נכנע פעם אחר פעם לחמאס כי הוא לא נוקט באסטרטגיה. הממשלה הזו, ונתניהו בראשה, מתנהגים כאילו הם רוצה לחזק את החמאס, ולא להחליש אותו".

כשנשאל מדוע אמר על רה"מ בנימין נתניהו 'מהפלונטר בעזה הוא לא יושיענו' הסביר ברק: "לראש הממשלה בנימין נתניהו יש כל מיני ניסיונות, אבל בסופו של דבר את תפקידו כראש ממשלה הוא אינו ממלא, וכלוא בתוך הלוך רוח פסימי, פסיבי, ובעל מוטיב קורבני תמידי. זה מתכון סביר להישרדות בשלטון תחת אש החקירות, אבל זהו אינו מתכון ראוי למדינאות. מדינאי צריך לקרוא את המציאות גם כאשר היא לא נוחה, ואינה תואמת את משאלות ליבו. הוא חייב להיות בעל אומץ לקבל החלטות, וכוח לבצע אותן אחר כך.

''את הדברים החשובים האלה, שהם הא' ב' של המנהיגות נתניהו לא מגלה, ולכן צריך פשוט להחליף אותו. הוא לא זה שיפתור את עניין עזה, ויהודה בשומרון, הוא גם לא זה שיפתור את התקיעות שהגענו אליה מול רוסיה, וסוריה בכדי לחדש את חופש הפעולה של מדינת ישראל. הוא גם לא יפתור את המשבר מול הרפורמים והקונסרבטיבים, אפשר להגיד שהוא לא יפתור שום דבר. הוא מתנהג היום בדיוק בצורה בה הוא תיאר את התנהגותו של אולמרט במהלך החקירות".

חקירות נתניהו

בהמשך השיחה התייחס ניסים משעל לעובדה שברק מותח ביקורת על היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, וברק הגיב לדבריו, ואמר: "אביחי מנדלבליט מתלונן שתוקפים אותו בשעה שהרבה יותר פשוט שיתחיל לטפל בנתניהו כמו בכל חשוד אחר אם הוא רוצה להחזיר לעצמו את הלגיטימציה. הרי מה יש ליועץ משפטי להיפגש פעם בשבוע עם חשוד בארבעה פרשיות שוחד שונות? אין הסבר למריחה האין סופית הזו, הדברים האלה מושהים בקצב בלתי סביר בעליל.

''מעבר לזה בעיניי אין שום הסבר לעובדה שיצאו צווי איסור פרסום המונעים מכלל הציבור לדעת מה באמת קרה שם. אנחנו רואים תמונה בה כל מי שנמצא בסביבתו הקרובה מעורב בפרשות שחיתות והיועץ המשפטי רוצה לספר לנו שהוא לא ידע ולא שמע? אין כל ספק שהחקירות של ראש הממשלה בנימין נתניהו נמרחות באופן בלתי סביר בעליל. בסך הכל מתעוררת פה הרגשה חריפה של חוסר שוויון בפני החוק. אם נתניהו ידע על מה שיש סביבו הוא מושחת וצריך ללכת לכלא, ואם הוא לא ידע מה מתרחש סביבו הוא אינו כשיר לשמש כראש ממשלה".

חוזר לפוליטיקה?

לסיום השיחה נשאל אהוד ברק האם הוא מתכנן לחזור בקרוב לעולם הפוליטי ואמר: "אני מטיח ביקורת קשה מאוד בממשלה, במדיניות שלה, ובראש הממשלה אישית. ברגע שאני אתחיל לדבר על עצמי העניין הזה יאבד הרבה מתוקפו, ולכן, אני מסרב לדבר על עצמי בהקשר הזה. אם זה יהיה רלוונטי אני אאפשר לכך לראיין אותי שוב".