ספר: טורפי הלילה

סיפורה של סיירת גולני, הסיירת הוותיקה ביותר בצה"ל.

קובי פינקלר , י"ב בחשון תשע"ט

טורפי הלילה
טורפי הלילה
צילום: ידיעות ספרים

טורפי הלילה
ידיעות ספרים
סיפורה של סיירת גולני, הסיירת הוותיקה ביותר בצה"ל.

תאריכים עגולים הם תמיד דבר שמשתמשים בהם. חמישים שנות נישואין, 70 שנה לסיום מלחמה, שבעים שנה להקמת מדינת ישראל, חמישים שנה לשחרור ירושלים ועוד. כולנו מכירים זאת.

אבל לא רק תאריכים אישיים ותקופתיים. גם היחידות השונות בצבא הולכות על זה. כך, בשבוע שעבר התקיים כנס ולאחריו ספר של קהילת המודיעין, לפני כן, ספר על שבויים במצרים במלחמת יום הכיפורים( 45 שנה.. שוב תאריך) ועכשיו ספר חדש על סיירת גולני, המוגדרת כסיירת הוותיקה ביותר בצה"ל.

שלט שהוצב בכניסה לשטח 100, שטח האימונים הפרטי של סיירת גולני אי שם בצפון הארץ, מספר שהגעתם לחלקת אלוקים. דורות רבים של לוחמים עברו בו את מסלול ההכשרה הקשה ביותר בצה"ל וחלמו על הרגע שבו יענדו את סיכת הנמר המעופף, סמלה של סיירת גולני.

ימי תהילתה של הסיירת הזו הם ימי מלחמת יום הכיפורים והשנים שבאו אחריה. הקרבות המרים בתל פאחר, כיבוש החרמון ועד הבופור בלבנון הראשונה.

זו אותה הסיירת שחילצה את הילדים במשגב עם, לכדה את המחבלים בפיגועי הטרור בנהריה, והגיעה עד אנטבה.

בתיאור הספר נכתב כי זו סיירת נחבאת אל הכלים, שפעלה רוב שנותיה בחזית הצפון, כשהיא מובילה את הלוחמה בטרור מול ארגוני המחבלים בלבנון.

לא בטוח שכולם יאהבו את ההגדרה הזו. סיירת אגו"ז הוקמה כדי לפעול נגד המחבלים בלבנון, סיירת מטכ"ל פעלה אף היא רבות כשהיא נחבאת אל הכלים. אבל ספר הוא טוב כי הוא מביא עוד מידע, עוד גילוי וכזהו גם הספר הזה.

ספר שבטוח שגם יחידות אחרות חיו מחוץ לקווים ולגבולות וטיפחו מיתוסים שעברו בלחישה מפה לאוזן, כמו שבוע רעב, מסע 120 קילומטרים, מסע אלונקות של 70 קילומטרים, אימוני צלפים עם תפוח על הראש, נשיאת משקלים אימתניים על הגב, ניווטים ליליים בשטח אויב, מארבים ממושכים מול יעדי מחבלים, קרבות פנים אל פנים והסתערות עיקשת לעבר כל מטרה.

91 לוחמים ושישה ממפקדיה נפלו במהלך פעילותה המבצעית וזהו בהחלט אות של כבוד והערכה לפועלם. יש עוד סיירות, יש עוד יחידות וזהו עוד ספר במדף הספרים הצבאיים.