הרבנים באירופה: "הנערים רוצים שם יהודי"

במהלך כנס רבני אירופה התברר כי נערים מבתים יהודיים באירופה מבקשים לקיים את מצוות ברית המילה ואף להחליף את שמם הלועזי לשם יהודי

מיכל לוי , י"ב בחשון תשע"ט

כינוס רבני אירופה
כינוס רבני אירופה
צילום: דוברות מרכז רבני אירופה

עשרות מבכירי הרבנים באירופה נפגשו לאסיפה מיוחדת בבית הקהילה היהודית בוינה בהזמנתו של הרב הראשי המקומי הרב אריה פולגר ורב הקהילה הספרדית הרב יצחק ניאזוב המכהן כחבר במועצה.

הרבנים חברים בנשיאות ובמועצת הרבנים העליונה של 'מרכז רבני אירופה', איגוד הרבנים הגדול ביבשת המאגד למעלה מ- 800 רבנים.

בפתח הישיבה סקר בפני הרבנים הרב מנחם מרגולין מנכ'ל מרכז רבני אירופה את הפעילות של ה'מרכז' במגוון תחומים: 64 מקוואות נבנו ברחבי אירופה בסיוע 'מרכז רבני אירופה', בעשרות מקוואות בערי אירופה התקיימו בדיקות מקצועיות לוודא את כשרותן ובוצעו בהן תיקונים נדרשים, עשרות בירורי יהדות נעשו על ידי צוות 'המרכז', אלפי ילדים נחשפו ליהדות במסגרת ערכות הפעלה של אגף 'מורשה'.

כמו כן עשרות מפעלי מזון ב-30 מדינות באירופה נבדקו וקיבלו כשרות מהודרת של ארגון הכשרות EK של 'מרכז רבני אירופה' בראשותו של הרב יוסף מינסקי ועוד שרשרת של פעולות.

סמנכ"ל רבני אירופה הרב אריה גולדברג פירט וסקר בהרחבה רבה את הפעילות השוטפת של ה'מרכז' בסמינרים וכנסים שהוא מקיים לאורך השנה בתחומים מגוונים, לצד הכשרת רבנים בשורה של תחומים הלכתיים (חופה וקידושין ועוד), מתן מענה לרבנים באירופה בכל שעות היממה על ידי גדולי תורה והלכה חברי נשיאות ה'מרכז' בסוגיות הלכתיות שונות להם הם זקוקים למענה מיידי, סיוע במניעת חוקים הפוגעים בקהילות היהודיות וכן השקעה רבה של ממון בשורה של פרויקטים חינוכיים.

הרב יוסף מינסקי מנהל ארגון הכשרות EK ב'מרכז רבני אירופה' סקר בהרחבה את ההתפתחות של מערכת הכשרות וציין כי בזכות ארגון הכשרות EK ניתן כיום להשיג בחנויות המזון באירופה מגוון רחב וגדול של מוצרי מזון.

במהלך הכנס קיימו הרבנים דיון ארוך בנושא שימור וחיזוק גדרי היהדות בקהילות השונות וכיצד למנוע גיורים פיקטיביים ומאידך לקיים בירורי יהדות מעמיקים כדי למנוע זיופים שיכולים לפגוע בעם היהודי.

מושב מיוחד בכנס הוקדש לנושא החינוך היהודי. אגף 'מורשה' ב'מרכז רבני אירופה' משקיע כיום מאמץ רב בגיבוש תוכניות הפעלה יחודיים לנוער הצעיר ברחבי אירופה לפי חודשי השנה.

במקביל החלה כבר היערכות למסע בני ובנות המצווה ש'מרכז רבני אירופה' מקיים זו השנה העשירית, שגולת הכותרת שלו הוא סיור בארץ ישראל. למסע השפעה רבה על בני הנוער היהודיים. בשנים קודמות נערים התעוררו לקיים את מצוות ברית המילה ואף להחליף את שמם הלועזי לשם יהודי

חברי מועצת הרבנים עודדו את צוות ה'מרכז', ובהם הרבנים אברהם אבא טורצקי, יוסף מינסקי ויוסף ביינהקר, העושה ופועל כל השנה לפיתוח ושגשוג הקהילות, לקיים סיורים וביקורים סדירים בקהילות היהודיות באירופה, בעיקר במקומות נידחים במטרה לחזק ולעודד את הרבנים המקומיים.