בצל ההתנגדות: דיון בחוק היועמ"שים

המשפטנים מתנגדים להצעה כמעט מקיר לקיר, אך ועדת החוקה של הכנסת צפויה לאשר היום את החוק לקראת קריאה שניה ושלישית.

ערוץ 7 , י"ג בחשון תשע"ט

יו"ר הוועדה. חבר הכנסת ניסן סלומינסקי
יו"ר הוועדה. חבר הכנסת ניסן סלומינסקי
צילום: הלל מאיר/TPS

ועדת חוק, חוקה ומשפט של הכנסת צפוייה להתכנס היום (שני) לדיון בחוק לשינוי אופן הבחירה של היועצים המשפטיים במשרדי הממשלה ואשר זכה לכינוי "חוק היועמ"שים".

החוק, אותו מקדמת שרת המשפטים איילת שקד, קובע כי על הצעת מועמדים לתפקיד תופקד ועדת איתור שלמנכ"ל המשרד ולשר יש שליטה משמעותית על הרכבה.

מי שימנה את היועמ"ש בסופו של דבר יהיה השר הממונה על המשרד, בהסכמתו של היועץ המשפטי לממשלה.

החוק מעורר התנגדות רחבה מאוד בקרב משפטני שירות המדינה, אך יש לציין שמדובר בהצעה רדיקלית פחות מההצעה אותה מקדם ח"כ אמיר אוחנה לפיו תפקיד היועץ המשפטי יהפוך למשרת אמון של השר הממונה.

לדיון שנערך לפני מספר חודשים בועדת חוקה סביב החוק הגיעו שופטי בית המשפט העליון לשעבר ששימשו גם כיועצים משפטיים לממשלה, אליקים רובינשטיין ויצחק זמיר, שניסו למנוע את החקיקה.

השופט בדימוס זמיר תקף בחריפות רבה את ההצעה ואמר, "אני נמצא כאן משום שלדעתי הצעת החוק הזו היא לא פחות מגורלית. היא מאיימת באופן רציני על שלטון החוק והמדינה. לא זוכר הצעת חוק שלדעתי עלולה לפגוע בשלטון החוק". לדבריו, "ההצעה הזו קשה יותר, מסוכנת יותר מפסקת ההתגברות".

השופט בדימוס רובינשטיין הוסיף, "אם המוכר והאהוב עובד, למה לשנות אותו? בכל שנות עבודתי וגם כשופט לא ראיתי שהייעוץ המשפטי מטרפד מדיניות, אלא משרת מדיניות. גם השרה אמרה את זה. ההצעות האלה - לא במקומן. פוליטיזציה של שירות משפטי - זה לא דבר בריא. זה מדרון חלקלק. הדברים עובדים, שכל אחד יעשה תפקידו".

במידה שהחוק יאושר כצפוי בוועדת החוקה הוא יעבור למליאת הכנסת להצבעה בקריאה שנייה ושלישית.