טיול: צוללים לעולם מופלא בירושלים

לצלול בתוך אקווריום. הולכים במסלול מרתק המדגיש את בתי הגידול הימיים בישראל – הים התיכון, ים סוף ואפילו ים הכינרת וים המלח.

כתב וצילם: קובי פינקלר , י"ד בחשון תשע"ט

יש ים בירושלים
יש ים בירושלים
צילום: קובי פינקלר

למתבוננים מרחוק, בניין האקווריום החדש בירושלים רחוק מלהסגיר את אשר הוא צופן בחובו.

מבט מבחוץ
צילום:קובי פינקלר

רק כשעוברים את מסלול ארבעת הימים וצוללים למעמקי הים, אפשר להתחיל לחוש את נפלאות הבריאה והמסתתר אחריה.

לא פחות מ-200 מינים וסוגים שונים של בעלי חיים ימיים, מצויים באקווריום ישראל בירושלים שהינו האקווריום הראשון בישראל.

200 מינים של בעלי חיים
צילום:קובי פינקלר

חוויית הביקור באקווריום אדירה. אנחנו הולכים במסלול מרתק המדגיש את בתי הגידול הימיים בישראל – הים התיכון, ים סוף ואפילו ים הכינרת וים המלח.

מסלול הביקור באקווריום עובר ויוצא למסע מרתק בין בתי הגידול הימיים השונים בישראל, במתחם הים התיכון, תפגשו מגוון יצורים מבתי הגידול שבחוף הרדוד ועד למעמקי הים הפתוח. בתצוגות ים סוף תכירו את הדגים והאלמוגים הצבעוניים הייחודיים לים.

ים סוף
צילום:קובי פינקלר

המסלול החד כיווני מוביל בין העולמות הקסומים של הים והיצורים השוכנים בו.

מסלול חד כיווני אמרנו? הכל נכון חוץ מתוצאות חפירת תעלת סואץ שבעקבותיה, כך אנו למדים, מינים וזנים לא מעטים של בעלי חיים ימיים שאופיינו ונמצאו רק בים סוף נמצאים לפתע במימי הים התיכון.

באולם חשוך אחד אנו מתוודעים לעולם דגי הדניס והבורי ממימי הים התיכון, באולם אחר את דגי הלוקוס הגדולים ולצידם במימי ים סוף את שוניות האלמוגים.

בין לבין אפילו כרישים שוחים פה ואתה מרגיש שהעולם שייך לדגי הים. זוהרים, יפים, מושכים ומהתלים בנו.

האקווריום
צילום:קובי פינקלר

האקווריום הוקם בהתאם להמלצות התוכנית הלאומית לשמירת המגוון הביולוגי בישראל. המלצות אלה מדגישות את הצורך הדחוף והמידי בשימור הסביבה הימית בישראל. בתי הגידול, הדגים, האלמוגים ושאר יצורי הים נתונים לאיומים אקולוגיים רבים – זיהום הים וחופיו ,דייג יתר ולחץ מתמיד של גורמים שונים כתיירות, מסחר, התפלה, קידוחי גז ונפט.

דר' סיגלית הרץ דביר מגן החיות מסבירה לנו שכגוף מוביל בתחום שמירת הטבע בארץ, ראה גן החיות התנ"כי את קידום הקמת האקווריום הראשון בישראל, כחובה וכזכות גדולה "לאור תפקידו הייחודי של גן החיות בתחום החינוך והעלאת המודעות הציבורית ופעילותו בתחום שמירת הטבע, היה זה טבעי שגן החיות יגשים את חזון הקמת האקווריום".

הסיור אגב, מחייב הזמנה ותיאום מראש, כדי לאפשר הנאה ומגע בכל שלב ושלב.

בתוך שעה של סיור ואחרי שצללנו לעומק הים עלינו אל פני האדמה את מול הרי יהודה . רק כדי לגלות שגם בירושלים יש ים.