סרט חדש: סיפור אחר

סיפורה של צעירה חילונית שמחליטה לעזוב את הבית, חוזרת בתשובה מלאה ורוצה להתארס למוזיקאי  מוכשר שחזר אף הוא בתשובה. כל הדילמות.

קובי פינקלר , י"ד בחשון תשע"ט

סיפור אחר
סיפור אחר
צילום: מישל אברמוביץ

בדיחה ישנה מספרת על שיכור שניגש לקבוצת אנשים שעמדה על המדרכה ושאל אותם כיצד עליו להגיע לצד האחר. הקבוצה השיבה לו שעליו לחצות את הכביש. "מצחיק," ענה השיכור, "בדיוק הייתי שם ואמרו לי שזה כאן.

בראיון שהייתי אתמול (שני) עם אבי נשר במאי הסרט הוא מספר כי הגדרת "האחר", כלומר איך להתייחס אל אלה שאינם משתייכים לשבט שלנו – היא אלמותית ועם זאת רלוונטית מתמיד.

"במרכזו של הסרט" אומר לנו נשר בשיחה פתוחה "עומדת שאלת האמת המציגה פרדוקס נוסף: אמירת אמת נחשבת הרי כתכונה טובה. אנחנו מעריכים את כנותם של חברינו. אנחנו מלמדים את ילדינו לומר את האמת. יחד עם זאת, אמירת האמת יכולה להישמע אכזרית לעתים, כיסוי לאנוכיות ואפילו מלכודת מוסרית: האם לא תשקר בכדי להגן על ילדך? "

ואכן לאורך כל 112 דקות הסרט עולה וצפה שאלת האמת מצד אחד, ושאלת האחר מהצד האחר.

נדבך נוסף שמוסיף ליופיו של הסרט הוא בעובדה שהוא צולם בירושלים.

הסרט, "סיפור אחר" מתרחש בעיר ירושלים, שידועה גם כ"עיר האמת". גם כאן מיד עולה השאלה: אך האמת של מי? לנו ברורה הרי האמת, אך כשקריינית החדשות מדווחת על אירועים קשים ואלימים בתוך חומותיה של העיר העתיקה, מיד אנו מזדהים עם עצמנו ואך טבעי שנעשה כך.

הסרט מגולל שתי דמויות זו לצד זו. אמא של ענת עבאדי המרדנית(השחקנית המצויינת ג'וי ריגר) החוזרת בתשובה וחפצה להינשא למוסיקאי שהיה הולל בעברו אך עתה שב לכאורה בתשובה, לצד אמא נוספת, שרי אלטר שמתמודדת עם סיפור חיים מורכב, גם הוא בירושלים כמובן.

ב"סיפור אחר" מככבת כאמור השחקנית ג'וי ריגר, ולצדה (בתפקיד החתן המוסיקאי המוכשר) בתפקיד קולנועי ראשון ומפתיע המוזיקאי נתן גושן, שאף כתב עבור הסרט שמונה שירים מקוריים.

נשר מספר שלתפקיד המוסיקאי, נבחנו לאורך חצי שנה לא מעט יוצרים וזמרים מחוננים וידועים.

מבין כל הנבחנים בלט נתן גושן - שילוב של כשרון עצום כמוסיקאי, אודישן מצוין וזיקה רבה בין סיפור חייו האישי ובין סיפור חייו של בן דמותו בסרט. אמנם אין לגושן ניסיון קולנועי, אך כדבריו: ״אם אבי נשר מספיק משוגע כדי ללהק אותי, אז אני מספיק משוגע כדי לשחק בסרט״.

סרט מעורר מחשבה, ירושלמי שלרגע לא משמעם בו.