נשיאת העליון בנאום לוחמני: "הסתה''

"הביקורת של נבחרי ציבור על השופטים גובלת לעתים בהסתה", טענת אסתר חיות בכנס "70 שנות עצמאות למערכת המשפט".

אורלי הררי , י"ד בחשון תשע"ט

השופטת אסתר חיות
השופטת אסתר חיות
צילום: אסתי דזיובוב/TPS

נשיאת בית המשפט העליון השופטת אסתר חיות נאמה בכנס לציון 70 שנה למערכת המשפט בישראל וטענה כי הביקורת שמשמיעים פוליטיקאים על בית המשפט העליון גובלת לעיתים בהסתה של ממש.

באירוע שנערך בבית הנשיא בירושלים אמרה חיות "יש מי שטוען כי בהפעלת הביקורת השיפוטית מנתקת עצמה הרשות השופטת מהעם. האומנם? ובכן, אם בודקים את מדד הדמוקרטיה הישראלית שפורסם בסוף 2017, מגלים כי בית המשפט העליון זוכה לרמת האמון הגבוהה ביותר מבין מוסדות השלטון בישראל, אחרי הצבא ונשיא המדינה".

נשיאת בית המשפט העליון טענה כי "למרבה הצער, בעת האחרונה אנו עדים לכך שיש מי שהתנהלותה של המערכת כמערכת עצמאית ובלתי תלויה ברשויות האחרות היא לצנינים בעיניהם", אמרה חיות.

"אותם אלה אף הרחיקו לכת ותיארו אותה כאנטי-דמוקרטית, אנטי-ציונית ואפילו כדיקטטורה שיפוטית שיש לרסק - כך ממש", הוסיפה.

"מי ששם לו למטרה לפגוע בעצמאותה ובאי-תלותה של הרשות השופטת ימצא עצמו פוגע אנושות במשטר הדמוקרטי בישראל. זאת משום שאחד מתנאי היסוד לקיומה של דמוקרטיה אמיתית הדוגלת בערכים ליברליים-חוקתיים הוא - קיומה של מערכת שיפוט עצמאית ובלתי תלויה ברשויות האחרות".

חיות אמרה כי "דמוקרטיה היא שלטון העם אך תיאור זה איננו ממצה בשום אופן את מהות הדמוקרטיה. על מנת ששלטון הרבים לא יהפוך לעריצות הרבים יש להבטיח את ההגנה על שלטון החוק ועל זכויות הפרט ובעיקר על זכויות המיעוט החי בתוכנו המעוגנות בין היתר בחוק-יסוד: כבוד האדם וחירותו".

לדבריה, "כאשר מושמעות כלפינו השופטים התבטאויות הרחוקות מלהיות ענייניות ומכבדות, ניתן לצפות כי יהיה מי שיטרח לגנותן בשם הממלכתיות על מנת לתבוע את עלבונה וקלונה לנוכח התבטאויות כאלה. למרבה הצער גינוי כזה מאחר לבוא, אף כי לעתים גובלות ההתבטאויות בהסתה ממש וזאת בין היתר מפי נבחרי ציבור".