"עוקצי" קשישים – ארגון פשע חדש

עם קידום החוק שיטיל קנס של 45,000 שקלים למשווקים שיתקשרו למי שמי שייכלל במאגר 'אל תתקשרו אליי' מבטיחה השרה גמליאל צעדים נוספים.

שמעון כהן , י"ד בחשון תשע"ט

השרה גמליאל: נבלום את התופעה
השרה גמליאל: נבלום את התופעה
חזקי ברוך

לבלום את התופעה. גמליאל

מליאת הכנסת אישרה אתמול בקריאה ראשונה את יוזמתם של השרה לשוויון חברתי גילה גמליאל ושר הכלכלה אלי כהן להקמת מאגר "אל תתקשרו אליי", שבמסגרתו יאסר על חברות השיווק להתקשר לכל מי שרשום בו.

במסגרת ההצעה, יקימו הרשות להגנת הצרכן שבמשרד הכלכלה והמטה הלאומי ישראל דיגיטלית שבמשרד לשוויון חברתי, מאגר ראשון מסוגו של אזרחים המבקשים שלא לקבל שיחות טלפון שיווקיות. הקנס למי שיתקשר לרשומים במאגר יעמוד על 45,000 שקלים.

ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם השרה גמליאל על הצעת החוק שמבקשת למנוע במאגר הזה את מעשי ה'עוקץ' המופנים כלפי קשישים דרך אותן שיחות טלפון.

"מדובר במגפה", אומרת השרה גמליאל המכנה את העוקצים את האוכלוסייה הוותיקה כ'ארגון פשיעה חדש' הפועל בממוקד נגד הסבים והסבתות שלנו בשיווק אגרסיבי ומוכר להם מוצרים שהם לא זקוקים להם. מדובר במאות אלפי שקלים. זה לא נתפס", אומרת גמליאל ומציינת כי לעיתים המשווקים הללו מגיעים גם לבתיהם של הקשישים באופן פיזי כדי למכור סחורה שאין להם צורך בה.

"לעיתים מוציאים הודעה רק כדי לקבל את מספר כרטיס האשראי ומאותו רגע מוציאים מהם כספים גם על מוצרים שהם לא מקבלים. זה דבר חמור. אותם אזרחים ותיקים מתביישים לא פעם לפנות לילדים שלהם והם מנסים להתמודד לבד, והעושק ממשיך. הדברים הללו צריכים להיפסק והליכה לבית משפט גוררת סרבול שאנחנו מנסים למצוא לו מענה בטיפול מונע".

השרה גמליאל נשאלה אם החוק החדש יכלול גם מתרימים או רק משווקיםף והיא משיבה שהניואנסים עוד ייבחנו בוועדת הכנסת לקראת ההצבעה בקריאה שנייה ושלישית. לפי שעה ההתמקדות היא ב"כל דבר שהוא שיווקי".

גמליאל מסכימה לתחושה לפיה האופן בו מתמודדת החקיקה עם החברות הללו, מוכיחה שעד כה הפעילות שלהן נעשתה תוך ניצול החוק ועמידה בו. "אנחנו מאפשרים את חופש העיסוק מהצד האחד, אבל מצד שני למנוע את העושק. הגבול נמצא בשטח אפור ולכן אנחנו אומרים שמי שלא מעוניין יכניס את שמו למאגר, וחברה שמשווקת טלפונית תהיה מחויבת להגיע למאגר הזה ולגרוע את כל אותם שמות שיש בו".

עד שאלנו אם לא נכון להכניס את כל המדינה למאגר כזה ורק מי שרוצה בכך יוציא את עצמו מהמאגר כדי לקבל שיחות טלפון שיווקיות ויבקש זאת באופן אקטיבי, ובכך אולי יהיה קל יותר לאנשים מבוגרים שגם מתקשים להכניס את עצמם למאגר כזה ולהסתדר עם הפרוצדורות השונות. גמליאל משיבה ואומרת שמהלך כזה בעייתי מבחינת חופש העיסוק.

יצוין כי המהלך הנוכחי הוא חלק ממכלול צעדים שאותם מקדמת השרה למניעת מעשי עוקץ שכאלה, בין השאר סיוע בייעוץ משפטי לאזרחים ותיקים שנעקצו, ייעוץ והכוונה להתמודדות יעילה מול התופעה.