'קנסות על שיווק טלפוני פוגעים בתחרות'

מומחית לדין האזרחי מסחרי מבקרת את הכוונה להקים מאגר בו ייכללו מספרי טלפון של המבקשים שלא יתקשרו אליהם לצורכי שיווק.

שמעון כהן , י"ד בחשון תשע"ט

מנצלים אותם? או שולטים בה? אילוסטרציה
מנצלים אותם? או שולטים בה? אילוסטרציה
צילום: ISTOCK

מנוצלים בטלפון או לא? שחר

עו"ד מיכל שחר, מומחית לדין האזרחי מסחרי, סבורה כי הצעת החוק של השרים גמליאל ואלי כהן שתטיל קנסות כבדים על חברות שינסו לשווק טלפונית מוצרים למי שיהיה כלול במאגר 'אל תתקשר אלי', היא הצעה חיובית אך מצריכה שיקול דעת נוסף.

"הצעת החוק מאוד חיובית והקמפיין להגנת הקשישים מאוד מבורך, אבל אני מודאגת מהשפעה של הדבר על חברות לגיטימיות שמשווקות את המוצרים שלהן. לא כולם מנסים לפעול בתרמית ולעשוק קשישים. אני גם חוששת שיש כאן גם מעט פטרנליזם כלפי קשישים. לא הייתי רוצה שהילדים שלי יקבעו אם אהיה במאגר כזה או אחר ותינתן לי האפשרות לרכוש כל דבר שאני רוצה בו כאשר אני רוצה בו".

מוסיפה עו"ד שחר ומדגישה כי כיום "יש הרבה חברות שמוכרות דרך הטלפון וניתן למכור דרך הטלפון כמו שמוכרים דרך חנות וכיום זה מאוד מפותח. היום הרבה אנשים קונים דרך טלפון ואינטרנט".

מוסיפה עו"ד שחר ומציינת גם את החשש מפגיעה בחופש התחרות של חברות מסחריות. "חוסמים אפשרות לחברות מסוימות, ובכך פוגעים ביכולת התחרות. אנחנו מעדיפים חברות שמשווקות דרך האינטרנט על פני חברות שמשווקות דרך הטלפון". על כך היא שבה ומדגישה כי אינה מתייחסת לאותן חברות הפועלות בדרכים לא כשרות ומזכירה כי "גם חברות הסלולאר מוכרות מוצרים בטלפון".

אם כן, כיצד נגן על אוכלוסייה מבוגרת מפני העוקצים למיניהם? שחר משיבה: "יש תקנות להגנת הצרכן. אדם יכול להחזיר כל מוצר מכל סיבה בתום תקופה מסוימת. יש כאן הגנה מסוימת. ברור שאם אנשים לא כשירים צריך להגן עליהם ואפשר למנות להם אפוטרופוס".

לטעמה גם מצד האזרחים הוותיקים וגם מצד החברות הצעת החוק פוגעת. "אנחנו מטילים דופי במרחב גדול של עסקים וגם מצד האנשים שרוצים לקבל החלטות בעצמם, ויש כאן סוג של פטרנליזם כלפיהם".

כשנשאלה אם היא סבורה שדי באפשרות להחזיר מוצרים כדי לאפשר לאנשים מבוגרים וקשישים להתמודד מול העוקצים, בעיקר לנוכח הקלטות שהגיעו לתקשורת ומוכיחות את האגרסיביות שבה פועלות החברות הללו, היא משיבה: "אני מסכימה שיש בעיה עם חברות מסוימות ובדרכים מסוימות של שיווק אגרסיבי מדי ויש מקום להגן. כשרואים עברה על החוק המחוקק קבע דרכים להתמודד דרך עמותות שמגינות ומיצגות ללא עלות בבית משפט או אפילו תביעה ייצוגית, אבל מכאן ועד לומר שהכנסת הקשישים למאגר על ידי ילדיהם זו הגנה עליהם, אני רואה בזה טעם לפגם".