נתניהו חשש מריבלין ודחה הקדמת בחירות

'ישראל היום': החשש שמא יחליט הנשיא להטיל את מלאכת הרכבת הממשלה הבאה על אדם אחר גרמה לנתניהו לדחות את הקדמת הבחירות.

ערוץ 7 , ט"ו בחשון תשע"ט

נתניהו וריבלין
נתניהו וריבלין
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, החליט לדחות את מהלכי הקדמת הבחירות בשל חשש שהנשיא, ראובן ריבלין, יטיל את מלאכת הרכבת הממשלה הבאה על אדם אחר, גם אם נתניהו עצמו הוא שינצח בבחירות, כך מפרסם העיתון 'ישראל היום'.

על פי דיווחו של מיכאל טוכפלד ל'ישראל היום' נודע כי נתניהו אף שיתף בחשש זה כמה ממקורביו ובכירים בליכוד עמם נועץ בטרם קיבל את ההחלטה למנוע בכל מחיר את הקדמת הבחירות בשלב זה.

הסיבה שנידונה ביניהם היא עניין החקירות הפליליות של ראש הממשלה, שעשויות כביכול לשמש לנשיא עילה להטלת הרכבת הממשלה על ח"כ אחר, או ממפלגה אחרת במידה של ניצחון דחוק לליכוד, או במקרה של פער גדול- על ח"כ אחר מהליכוד שאינו נתניהו. פעולה זו יכולה להיתמך על ידי מפלגות האופוזיציה שעל מנת להוריד את נתניהו מהשלטון עשויים לתמוך במהלך ולהודיע שיסכימו לשבת בקואליציית הליכוד בתנאי שלא נתניהו הוא שירכיב את הממשלה.

העיתון טוען כי נתניהו מתכוון לקיים התייעצויות לבחינת דרכי הטיפול בעניין. "אחת הדרכים לעשות זאת תהיה באמצעות שינוי החוק על מנת למנוע תרחיש זה".

בנוסף, נטען כי גורם בליכוד המקורב מאוד לריבלין שוחח בימים האחרונים עם חבר וחברת כנסת מהליכוד וכן עם איש תקשורת המקורב לליכוד, הציג בפניהם את המהלך וביקש מהם לשתף פעולה במידה שייצא לפועל. בכיר נוסף בליכוד שנחשף למהלך אמר כי "זה התרגיל המסריח של כל הזמנים. זה ניסיון פוטש. הם יודעים שאת נתניהו אי אפשר להחליף בבחירות אז הם מנסים כל דרך שעולה בדעתם להזיז אותו ממקומו".

העיתון מציין כי בימים הקרובים יניח יו"ר הקואליציה ח"כ דוד אמסלם הצעה לשינוי החוק שתביא לצמצום שיקול הדעת של נשיא המדינה בבואו להכריע מי ירכיב את הממשלה. על פי החוק שיוצע ושיונח בקרוב על שולחן הכנסת, נשיא המדינה יטיל את מלאכת הרכבת הממשלה על חבר כנסת שהינו ראש המפלגה שהצליח להשיג את תמיכתם מספר חברי הכנסת הרב ביותר מבין ראשי המפלגות.

בלשכת בית הנשיא הגיבו לדיווח: ״קראנו לעומק את הדברים אך התקשינו למצוא מידע של ממש מלבד תיאור מפורט של פרנויה שאינה נשענת על שום צעד מוחשי או אפילו מחשבה שהתרחשו במציאות. כידוע, את הטיפול בתופעות שכאלה יש להשאיר בידי אנשי מקצוע שאינם דוברים״.