מעצר בית מול שרת המשפטים

קטין שקיבל צו מעצר בית מנהלי, לא יכל לעמוד יותר בצו בעקבות הצקות של המשטרה למשפחתו והעביר את כתובת הצו לביתה של השרה שקד.

רפאל לוי , ט"ו בחשון תשע"ט

הנער מול ביתה של השרה שקד
הנער מול ביתה של השרה שקד
צילום: באדיבות המצלם

אברהם רבין, קטין כבן 16 תושב ירושלים, אשר קיבל צו מנהלי החתום בידי אלוף פיקוד מרכז, נעצר אמש (שלישי) ליד ביתה של שרת המשפטים איילת שקד.

הקטין הגיע לביתה של שקד, לאחר שהודיע מוקדם יותר לאלוף פיקוד מרכז שלא יוכל יותר להמשיך לשהות בביתו במעצר בית לילי בעקבות הצקות אנשי המשטרה אשר מגיעים לטענתו מידי לילה לבית הוריו ומעירים את משפחתו. הקטין הודיע לאלוף כי הוא מעביר את כתובת מעצר הבית לרחוב בו מתגוררת השרה איילת שקד בתל אביב.

רבין הגיע בשעת מעצר הלילה הקבועה בצו לשהות בכתובת אשר דיווח שבה ישהה - בביתה של שקד. המאבטח של השרה הזעיק את המשטרה אשר עצרה את הקטין בטענה כי הוא מפר את הצו המנהלי.

במהלך המעצר הגיע השרה שקד לביתה, והקטין קרא לעברה לבטל את הצווים המנהליים.

מדובר בצו מנהלי עשירי אותו מקבל רבין בתוך שנה וחצי. הצו קובע כי עליו להתייצב מידי יום בתחנת המשטרה, וכן להישאר במעצר בית לילי.

לפני מספר ימים פנה עו"ד מנשה יאדו מארגון חוננו לפיקוד העורף בבקשה לבטל את הצו או להמירו בצו מעצר, משום שהנער לא יכול לקיימו וכן משום שאכיפת הצו פוגעת בבני משפחתו. "כל לילה פושטים שוטרים על הבית בשעות הקטנות ומעירים את כל המשפחה כדי לוודא שהקטין בבית, וכתוצאה מכך החיים של כל המשפחה הפכו לסיוט מתמשך".

עוד נכתב כי "הדרישה הקיצונית כי הקטין יחתום כל יום בצהרים בתחנת משטרה, דבר שלוקח לו כשעתיים בתחבורה ציבורית הלוך ושוב, שוברת אותו ומחסלת כל תקווה לסדר יום נורמאלי". יאדו תיאר את דעתו כי הקטין כלל לא מסוכן לציבור, אולם גם במידה והוא מהווה סיכון כלשהו "הרי שעצמתו היא כמתי מזער ביחס לחורבן שהטילו הצווים על חייו, צווים שמוצאים בלא משפט".

לפני כשבועיים נעצר רבין ושוחרר. יומיים לאחר מתן הצו הגיעו שוטרים לבית משפחתו של רבין על מנת לוודא שהוא מקיים את הכתוב בו. במהלך ביקורם סיפר להם רבין כי אינו מתכוון לקיים את הצו ויצא אחריהם אל מחוץ לבית, אז החליטו לעצרו. בית משפט השלום בירושלים החליט לשחררו, משום שבפועל לא הפר את הצו.

היום צפוי להתקיים דיון בעניינו של רבין בבית משפט השלום בירושלים.