ריבלין לרבנים: היזהרו מחילול השם

חברי מועצת הרבנות הראשית הצהירו אמונים בפני נשיא המדינה. "קירוב הציבור לערכי תורה ומצוות זהו תפקידו של כל רב מאז ומעולם".

רעות הדר , ט"ו בחשון תשע"ט

חברי מועצת הרבנות בבית הנשיא
חברי מועצת הרבנות בבית הנשיא
צילום: מארק ניימן/לע"מ

חברי מועצת הרבנות הראשית הצהירו אמונים בפני נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין, בטקס שנערך היום (רביעי) בית הנשיא.

באירוע השתתפו נשיא מועצת הרבנות הראשית הראשון לציון הרב הראשי יצחק יוסף, נשיא בית הדין הרבני הגדול הרב הראשי דוד לאו, שר הפנים ומ"מ השר לשירותי דת אריה דרעי ומנכ"ל הרבנות הראשית משה דגן.

הנשיא פתח בדבריו ואמר "אחד מתפקידי המועצה הוא 'פעולות לקירוב הציבור לערכי תורה ומצוות'. קירוב הציבור לערכי תורה ומצוות זהו תפקידו של כל רב בישראל מאז ומעולם. זו האחריות המוטלת על כל מנהיג רוחני באשר הוא. זו הציפייה של הציבור אותה הרב אמור למלא.

''ניתן להניח שהפעולות הללו משתנות לפי המקום, לפי הזמן ולפי הציבור. לא הרי תפקידו של רב בעיר שבה מרבית האנשים שומרי תורה ומצוות, כתפקידו של רב בעיר מעורבת. ייתכן שדברים שהיו נחוצים בעבר, כבר לא נחוצים היום. וגם להפך, אולי תפקידו של רב בעת הזו דורש פעילות אחרת. עליו להבין את רוח התקופה, את התרבות, את הערכים המכוננים, עליו להכיר את הטכנולוגיה, ולדעת כיצד להתייחס לאתגרים שהיא מציבה בפנינו", אמר הנשיא.

״אל מול האפשרות הזו לקדש שם שמיים, ניצב גם סיכון עצום לגרום חילול השם״, אמר הנשיא. ״משום שכל התנהגות בלתי נאותה, או אף התנהגות הנתפסת כבלתי נאותה, לפי ערכיו של הציבור, עלולה לגרום חילול השם".

בהקשר זה התייחס הנשיא לאפליה של בני העדה האתיופית ביקבי ברקן ואמר: "אני מבקש להזכיר את החובה שלנו כולנו לפעול יחד כדי למנוע פעולות של פגיעה, הפליה והדרה של קהילת יוצאי אתיופיה בישראל כפי שארע לאחרונה ביקבי ברקן. החלטתו ההיסטורית של הרב עובדיה יוסף זצ"ל, אחדה בינינו לבין אחינו יוצאי אתיופיה, ועלינו להמשיך בדרכו המאחדת בין שבטי ישראל, והמרבה שלום ביניהם, וכפי שאמר בנו הראשון לציון: 'יוצאי אתיופיה הם אחינו ואחיותינו, והם יהודים לכל דבר ועניין'".

בסיום דבריו הדגיש הנשיא: "אם נתייחס לכל אחד ואחת בשוויון, בנחת, באורך רוח, ללא אפליה, ייפלו וייתמו כל גורמי הקנאה והשנאה, המחלוקת והמפלגתיות. לחיוך שלכם, לדברי העידוד שלכם, ליחס שלכם לעשיר כמו לדל, יש ערך רב בעיני השומעים, יש תוצאות חינוכיות ברוכות. אני מאחל לכם שתזכו לקדש שם שמיים בכל הליכותיכם. היו ברוכים".

נשיא מועצת הרבנות הראשית, הראשון לציון הרב יצחק יוסף דיבר על תפקידיה של הרבנות הראשית. "תפקידה של מועצת הרבנות הראשית לישראל הוא לקדש שם שמים בארץ ובעולם. מעבר לתפקידה של מועצת הרבנות לדון בנושאי ההלכה ולתת חוות דעת הלכתית בנושאים העולים בפניה, ההחלטות המתקבלות במועצת הרבנות הראשית לישראל משפיעות לא רק בארץ אלא משפיעות רבות בחו"ל".

"בביקורים שלי בחיזוק קהילות יהודיות בתפוצות אני רואה את הצימאון האדיר של יהדות בחו"ל להחלטותיה של מועצת הרבנות. בהיסטוריה של מועצת הרבנות הראשית ישבו גאוני עולם וגם היום ברוך השם חברים בה רבנים חשובים וגאונים תפקיד של חברי מועצת הרבנות הוא עם אחריות רבה במטרה לקדש שם ה'", הוסיף הרב יוסף.

לאחר מכן נשא דברים נשיא בית הדין הרבני הגדול, הרב הראשי לישראל הרב דוד לאו. "מועצת הרבנות הראשית מכילה מטבעה רבנים מכל המגזרים והעדות. גוונים שונים שלכולם יש מחנה משותף אחד, כולם שותפים למשימה הגדולה שעליה אנחנו מתפללים, ש'יבין כל יצור כי אתה יצרתו...שיאמר כל אשר נשמה באפו השם אלוקי ישראל מלך ומלכותו בכל משלה'. אנו יכולים להיות חלוקים על דרך זו או אחרת, כיצד להגיע למציאות כזאת. אך המחלוקות לא פוגעות במציאות המשותפת כל עוד יודעים לתת מקום בצורה הראויה והמכובדת".

לאחר מכן פנה הרב לאו לנשיא המדינה. "אני מבקש לנצל את הבמה המכובדת כאן בבית שמסמל אחדות ומבקש ממך כבוד הנשיא, להיות שותף איתי לקריאה של גינוי. לצערי בשבועות האחרונים אנו רואים ביטויי שנאה וסרטוני איבה שמסתובבים ברחבי הארץ בתל אביב, בחולון, ברמת גן ובאשדוד. ואני שואל האם בעיני ראש הסיעה זה העתיד שהוא רואה לעם ישראל? הרי כאשר אחד מראשי הערים בסיעתו רק נחשד במשהו מיד הורחק מהמפלגה וכאן אנחנו לא שומעים כל התייחסות לביטויי ההסתה החמורים. אותם חברי כנסת אשר פונים בכל עת לרבני ישראל ואומרים להם תהיו מקבלים, תהיו מכילים".

"האם הם מוכנים להכיל את גילויי השנאה וההסתה הזו? וכמו שאמר סבי כשנתקל בגילויי שנאה על היותו אדם חרדי, אני מאד רוצה לקוות שלא זה העתיד של מדינת ישראל", סיכם הרב.