אלישע בן ה-7 נעקץ מעקרב, נפגע קשה והתאושש

ילד בן 7 מאזור בנימין נעקץ על ידי עקרב, סבל מכאבים חזקים והכרתו נעשתה מעורפלת. הוא פונה להדסה הר הצופים במצב קשה וחייו ניצלו.

אורלי הררי , ט"ו בחשון תשע"ט

אלישע בבית החולים
אלישע בבית החולים
צילום: דוברות הדסה

ביום חמישי, תוך כדי משחק בחצר הבית, פרץ אלישע בן השבע בצעקות ובכי בעקבות כאב חד ברגלו.

"אלישע ילד נינוח, הוא לא היה צורח סתם, ומיד חשדתי בהכשה או נשיכה ואמרתי למירב רעייתי להזעיק אמבולנס", מספר אביו דורון.

האם לא איבדה עשתונות, ויצאה מיישוב מגוריהם לחבירה עם אמבולנס של מד"א על הכביש הראשי בשער בנימין ומשם במהירות להדסה הר הצופים.

הרגל של אלישע כבר היתה אדומה מאד, הוא היה לא שקט, סבל מכאבים חזקים והכרתו נעשתה מעורפלת. צוות האמבולנס הגיש עזרה ראשונה, הרדים והנשים את הילד כבר בדרך להדסה.

צוות מד"א עדכן את צוות המיון בהר הצופים על המתרחש, ובהגיעם קיבלו את פני הילד והוריו ד"ר תמר קופרמן, רופאה בכירה במחלקה לרפואה דחופה ילדים וד"ר דניאל בנחובסקי, מתמחה בילדים. "הילד הגיע במצב קשה מורדם ומונשם עם לחץ דם גבוה ולא יציב המודינמית, והיו סימנים נוספים למצוקת האופיינית להשפעת ארס", מתארת ד"ר קופרמן. "כל הסימנים הללו החשידו לעקיצת עקרב על אף שלא היה סיפור מדוייק לכך וההורים לא היו בטוחים שכך קרה".

יש לציין כי בשל מיקומו של בית החולים, רופאיו מכירים ומזהים תסמינים אלו של עקיצות עקרבים והכשות נחשים. הצוות המשולב של המיון וד"ר שרלוט גליקסמן, מומחית בטיפול נמרץ ילדים, פעלו במהירות, ייצבו את מצבו, ונתנו לו נסיוב.

"המצב שלו היה לא פשוט. תוך פחות משעה הוא יוצב והועבר למחלקתנו, שם גמלנו אותו מההנשמה תוך יממה, ובמהלך אותן שעות המשכנו את הטיפול התומך. הארס לא השפיע על מצב ליבו ותודות לטיפול והתגובה הטובה לנסיוב (אנטי טוקסין) הוא שוחרר לביתו יומיים לאחר המקרה במצב מצוין".

עם שחרורו, ציין פרופ' יעקב ברקון מנהל מחלקת הילדים בהדסה הר הצופים, "אני מאד גאה בצוות שלנו בהדסה שידע לשתף פעולה עם אנשי מד"א ובתאום בין המחלקות שקלטו את הילד, במיון ילדים ובטיפול נמרץ ילדים. ההקשבה ושיתוף הפעולה שלהם לצד המקצועיות והנחישות מביאים לתוצאות טובות וממלאות סיפוק – כמו במקרה של אלישע".

אנשי הצוות ביקשו גם לציין כי עונה זו, עד תחילת החורף, היא עונה בה שכיכות עקיצות העקרבים היא גבוהה בעיקר באזור ירושלים, הבקעה, ים המלח ועמק בית שאן.