יאיר גולן על מינוי אביב כוכבי: לא מצטער על דבריי

האלוף גולן הגיב על מינויו של כוכבי לרמטכ''ל והבהיר כי הוא לא מתחרט על "נאום התהליכים" שנשא ב-2016. "לא חונכתי להצטער על האמת".

ערוץ 7 , י"ח בחשון תשע"ט

יאיר גולן
יאיר גולן
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

האלוף יאיר גולן הגיב בסוף השבוע למינויו של האלוף אביב כוכבי לרמטכ''ל הבא של צה''ל, וסירב לחזור בו מ''נאום התהליכים'' שנשא ביום השואה בשנת 2016.

״יש לנו צבא מצוין, מאחל הצלחה לכוכבי, לא מצטער על הדברים שאמרתי במשואה, לא חונכתי להצטער על האמת״, אמר גולן לכרמלה מנשה ברשת ב'.

נזכיר כי האלוף גולן, לשעבר סגן הרמטכ''ל, הפתיע רבים בטקס יום הזיכרון לשואה ולגבורה שנערך במכון משואה במאי 2016. גולן אמר אז כי הוא מזהה בישראל של היום עדות לתהליכים שהתרחשו באירופה לפני השואה.

"אם יש משהו שמפחיד אותי בזיכרון השואה, הוא זיהוי תהליכים מעוררי חלחלה שהתרחשו באירופה בכלל, ובגרמניה בפרט, אז — לפני 70, 80 ו–90 שנה — ומציאת עדות להם כאן בקרבנו, היום, ב–2016", אמר.

גולן טען אז כי יום השואה נועד לחשבון נפש לאומי. "אין קל יותר מלשנוא את הזר, לעורר חרדות ולהלך אימים. אין יותר קל מהתבהמות, התקרנפות והתחסדות. ביום השואה ראוי לדון ביכולתנו שלנו לעקור מקרבנו ניצנים של חוסר סבלנות, ניצנים של אלימות, ניצנים של הרס עצמי ודרך ההידרדרות המוסרית''.

גולן אמר בנאומו כי השואה "צריכה להביא אותנו להרהורים מעמיקים בדבר אחריותה של מנהיגות ובדבר איכותה של חברה והיא חייבת להוביל אותנו לחשיבה יסודית על איך אנו, כאן ועכשיו, נוהגים בגר, ביתום ובאלמנה, ובאלו שדומים להם".

בחודש אוגוסט האחרון שיגרו 100 משפחות שכולות מכתב לשר הביטחון אביגדור ליברמן בדרישה לפסול את מועמדותו של גולן לתפקיד הרמטכ"ל. במכתב הזכירו המשפחות כמה התבטאויות מקוממות של גולן, בהן אחת מלפני יותר מעשור, כשגולן אמר לצעירים שיעדיף לסכן חיילים כדי להימנע מהרג מיותר של אישה בת 60.

אמירה נוספת היא שלא צריך ליטול חיים של פלסטיני לא-חמוש שרץ לעברם של ארבעה חיילים, והאמירה המפורסמת ביותר שלו בדבר ''תהליכים מעוררי חלחלה'' בישראל שמזכירים לאלוף גולן את גרמניה הנאצית.

"מהתבטאויות אלו עולה תמונה מדאיגה של מפקד המוכן לקחת סיכונים מיותרים של חיי חיילינו", כתבו המשפחות השכולות במכתבן. "כהורים, אחים ובני זוג שכולים, ציטוטים אלה מדאיגים אותנו ביותר. אדם שדם ילידנו זול בעיניו אינו יכול לשמור ולפקד עליהם".