ישראל גנץ: בקרוב הממשלה תבין - תושבי בנימין הם חלק מהמדינה

המועמד לראשות בנימין מסכם את קמפיין הבחירות להנהגת המועצה: "אנחנו גמדים על גב דור הענקים שבנו כאן, אך דרושה כעת קומה חדשה".

יוני קמפינסקי , כ' בחשון תשע"ט | עודכן: 19:48

ישראל גנץ
ישראל גנץ
צילום: יח"צ

המועמד לראשות המועצה האזורית בנימין, ישראל גנץ, מסכם בסיפוק את האופן בו התנהלה מערכת הבחירות ומציב יעדים ליום שאחרי.

"במבט אחורה, אנחנו אחרי קמפיין שהשתדלנו והצלחנו שיהיה נקי וערכי", אומר גנץ המכהן מזה למעלה משש שנים כסגן ראש המועצה ומציג קבלות של מי שניהל תקציב עתק של 400 מיליון שקלים ועבודה מול הפקידות ומשרדי הממשלה באופן רציף ויומיומי.

את הקמפיין של גנץ ליוותה הקריאה לדור חדש של הנהגת ההתיישבות לשאת על שכמו את עול המנהיגות. נדמה לכאורה כי דווקא כמי שמגיע מתפקיד סגן ראש המועצה הוא מייצג דווקא את המנהיגות הישנה.

גנץ משיב על כך ומבהיר: "בחמש שהשנים האחרונות אני מקשיב, לומד ורואה הקומה החדשה שנדרשת. עד היום ראשי הרשויות ביו"ש פעלו בנקודות, עוד ישוב, עוד כביש ועוד נקודה. אנחנו צריכים לעלות קומה. אנחנו צריכים לדרוש שמשרדי הממשלה יתכננו את חבל הארץ הזה כמו את תל אביב ושדה בוקר. אנחנו חלק מהמדינה".

בדבריו מציג גנץ שורת דוגמאות אזרחיות לכל דבר שבהן יחסה של המדינה לאיו"ש אינו כשל שאר חבלי הארץ, רק משום שהריבונות הישראלית לא הוחלה על אזור זה והוא נון תחת הממשל הצבאי. כך בבנייה ובפיתוח וכך אפילו בשירותי האמבולנסים לתושבים ובאפשרות לפטר ביהודה ושומרון נשים בהריון מאותו טעם של היעדר ריבונות ישראלית. "זה מתחיל בנו. אנחנו צריכים לדרוש את זה".

ואולי למעשה ההחלטות הנוגעות ליו"ש מתקבלות בירושלים ואפילו בוושינגטון ואינן תלויות בזהות ראש המועצה שייבחר? "הכול מתחיל קודם כל בנו. אם מפגינים על כבישים עוקפים זה פתרון נקודתי במקום לדרוש להיכנס לספר התקציב של מדינת ישראל. אני לא רוצה כבישים עוקפים. אני רוצה להיות חלק מהתקציב השנתי של משרד התחבורה, שהמדינה תיקח אחריות כוללת, כך גם ברשות המים, בחשמל, בתרבות וכו'. כל זה מתחיל בנו. אנחנו צריכים לדרוש את זה".

גם בסוגיית התעבורה המיושנת ביהודה ושומרון סבור גנץ כי ניתן לפעול ולהוביל לשינוי משמעותי שמתחיל בשנים האחרונות וניתן היה להתחיל אותו עוד קודם לכן. בדבריו מדגיש גנץ כי סוגיית הפקקים המופנית אליו אינה יחידה הדורשת טיפול. בהקשר זה הוא מזכיר את סוגיית הקליטה הסלולרית, את הטיפול בנוער, ברווחה, חינוך ועוד. גנץ מיצר על כך שבקמפיין הופנה אליו נושא הפקקים בשל מצוקת התושבים, והוא קובע כי כראש מועצה הוא רואה כיעד טיפול כולל ומקיף הרבה יותר במכלול רחב יותר של סוגיות.

על ההיבט הביטחוני של התנועה בצירים ובכבישים עורך גנץ חילוק בין הסוגיה הביטחונית הנתונה לידיו האמונות של צה"ל וכוחות הביטחון שאתו, לבין הסוגיה הבטיחותית, עליה הוא אומר כי שר התחבורה מסייע ומצוי בקשר טוב מאוד עם המועצה שתגיש לו בקרוב תכנית מקיפה לטיפול בהיבטיה השונים של הסוגיה.

בדבריו מתייחס גנץ גם לפרק הרחבת הישובים והאפשרות להקמת ישובים חדשים. לטעמו לא נכון לקבל את המשוואה הקיימת לפיה פעם בשלושה חודשים מתכנסת ועדה המאשרת מספר מסוים של יחידות דיור, וגם כאן הוא אינו מטיל את האחריות על כתפי הממשלה אלא קובע כי הדברים מתחילים בהנהגת ההתיישבות עצמה: "אנחנו צריכים לתכנן יותר ויותר מהר, ולדרוש אישור לכל יחידת דיור המוכנה לתכנון".

גנץ התבקש להגיב גם לביקורת שהטיח בו מי שהוביל את מועצת בנימין בעבר, פנחס וולרשטיין, הרואה בו נציג של פלג קיצוני, תקומה, שאין לתמוך בו. גנץ מבהיר שאינו מגיב לכל אמירה או מאמר, ועם זאת הוא משער שיתכן ולהנהגה הוותיקה בהתיישבות קשה לראות כיצד המושכות ניטלות ממנה ועוברות לדור הצעיר יותר. באשר לטענות עצמן הוא קובע כי אין בדברים שמץ של אמת, כלשונו, וראיה הוא מוצא בתמיכתם של מרבית שרי הממשלה ונציגי המפלגות השונות בקואליציה. "האמירות הללו חסרות שחר", הוא קובע.

לזאת הוא מוסיף ומביע בדבריו הערכה לפעילותם עד כה של אנשי המנהיגות הוותיקה ש"הביאו אותנו עד הלום", כדבריו. "אנחנו גמדים על גב ענקים", הוא מוסיף אך סבור ש"הגיע הזמן למתוח את הכנפיים, לקחת אחריות ולהמשיך קדימה".

לקראת תום הדברים מתייחס גנץ לאווירה העכורה המלווה את מערכת הבחירות ותחושתם תושבים רבים המביעים סלידה וממתינים ליום שאחריה. "זו תקופה קשה ומורכבת. לא ניגרר להשמצות. קראתי ואני קורא לכולם ואומר שעל האחדות והלכידות צריכים לשמור. אסור לפרום את השורות. אנחנו אחים וגרים ביחד. אפשר לחלוק וכל אחד יאמר את מה שיש בו ולא מה שאין אצל השני".

המשימות הראשונות שמציב גנץ לעצמו ליום שאחרי הבחירות, במידה ואכן ייבחר, הן "ללכד את עובד המועצה, לטפל בצד של השירות כדי שהמערכת תוכל לנוע ולהגדיר משימות לעבודה. הנקודה השניה היא הקמת יחידה אסטרטגית שתתכנן כדי שנוכל לעבוד באופן מתוכנן מול כל ישוב, טיפול באיכות החיים, בשפ"ע וכו' ובמקביל עבודה מול משרדי הממשלה כדי שמועצת בנימי תיראה אחרת לחלוטין, טובה יותר, שמחה יותר, פעילה יותר, הרבה תיירות, תעשייה והתיישבות".